Rozmawiamy z założycielką bloga Bobry Bystra, która od jesieni obserwuje rodzinę bobrów zamieszkującą dolinę Bystrzanki.
Zacznijmy może od najbardziej podstawowego pytania – skąd u pani zainteresowanie bystrzańskimi bobrami?
Jestem biologiem. Zainteresowała mnie przyroda masywu Trzech Kopców z rezerwatem przyrody Jelenia Góra. Występuje tam bardzo ciekawe stanowisko rzadkiego i chronionego gatunku paproci języcznika zwyczajnego. Rezerwat utworzony został na początku lat 80, wówczas było to najliczniejsze stanowisko języcznika w Karpatach Polskich. To nie koniec przyrodniczych atrakcji tego masywu, bo mówimy o terenie największego w polskich Karpatach osuwiska aktywnego w latach: 1784, 1913 i 1974 o łącznej masie 3,5 mln ton przemieszczonego materiału skalnego spod szczytu Maślanej Góry. Bardzo zachęcam do wiosennych i letnich rodzinnych spacerów trasą przez Jelenią Górę do Maślanej Góry, lub na rodzinne poszukiwanie Beskidzkiego Morskiego Oka. Podczas takiego rekreacyjnego spaceru można spotkać jaszczurkę zwinkę, salamandrę plamistą, zobaczyć duże mrowiska, a z przyrody nieożywionej małe źródełka, wały i progi skalne. Głównie interesuje mnie bogata flora masywu. Bobry zamieszkały na Bystrzance, więc pomyślałam, że dopóki jeszcze są, warto je pokazywać i o nich mówić.
Jakie miejsca wybierają bobry na swoje siedliska? I czy podobnie jak inne dzikie zwierzęta są coraz bliżej ludzi?
Bobry wybierają potoki, rzeki, jeziora. Trudno byłoby uogólniać, że są bliżej ludzi, ale tym razem wybrały miejsce na zakręcie Bystrzanki w centrum Bystrej. Myślę, że skusiła ich skarpa, gdzie mogą kopać nory (bo bóbr to też taki górnik). Swoje hydroarchitektoniczne zdolności pokazały budując dwie tamy w układzie kaskadowym. Wybór miejsca w centrum miejscowości może zastanawiać – spory ruch samochodowy, sąsiedztwo szkoły. Jest tam jednak miejsce na utworzenie rozlewiska być może bez większych szkód a z ogromnym zyskiem dla ekosystemu.
Co w tych zwierzętach jest takiego niezwykłego?
Wszystkie istoty żywe są niezwykłe. Życie każdej istoty żywej można interesująco opisywać, obserwować i badać. Bobry w Polsce mają ciekawą historię. Po drugiej wojnie bobry były tak nieliczne, że istniało zagrożenie, że zostaną tylko w nazwach miejscowości czy nazwisk. Wcześniej gościły na stołach. Dzięki skutecznym działaniom polskich naukowców udało się przywrócić populację na terenach Polski. Bobry są niezwykłe, bo wpływają na naturalną retencję wody w środowisku, zapobiegają powodziom, przyczyniają się do filtracji zanieczyszczeń z wody, wpływają na ubogacenie ekosystemu w owady, płazy, gady, ptaki, długo by wymieniać… a z ciekawostek: tworzą struktury rodzinne, są opiekuńcze, wiążą się na całe życie, są bardzo pracowite i inteligentne.
Jakie korzyści możemy czerpać z obecności bobrów? Czy bobry to rzeczywiście takie straszne szkodnik, jak uważa część społeczeństwa?
Bobry mają tyle samo zwolenników co przeciwników. Każdy jest w stanie zrozumieć ogrom korzyści, jakie mogą wynikać z obecności bobrów. Rozmowa kończy się gdy powstaje zagrożenie, że prywatny majątek może ucierpieć w wyniku działalności bobrów. Ubolewam, że zamiast starań o przeniesienie rodziny bobrów lub otrzymanie odszkodowania wybierana jest prosta droga – dewastacja tamy. Nawet dziś pod osłoną nocy pewien pan z widłami zabrał się do rozbiórki tamy. Dopóki jednak bobry są, możemy je obserwować. Taka jest właśnie moja rola – obserwacyjna. Nie zajmuję się ani ochroną, ani „odstrzałem”. Nie staję po żadnej ze stron ewentualnego konfliktu. Obserwuję przyrodę. W tym momencie to jedyna znana mi rodzina bobrów na Bystrzance.
Czy bobry mogą być pomocne w walce z suszą?
Z suszą i z powodzią. Bobry to naturalni sprzymierzeńcy w walce z suszą. Retencja wody to bardzo ważny temat w Polsce. Na wielu konferencjach naukowych podnosi się temat zbawiennej roli bobrów. Zatrzymywanie wody w środowisku ma nieocenio … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS