A A+ A++

– Panel obywatelski to jedna z metod poznawania opinii mieszkańców o ważnych problemach miasta – mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta. Do tej pory panele obywatelskie zorganizowały Gdańsk, Lublin, Łódź, Warszawa i Wrocław. W stolicy Wielkopolski taka inicjatywa jest realizowana po raz pierwszy. Poznański panel poświęcony będzie zmianom klimatu. Potrwa do 30 czerwca 2021 r.

– Jest to okazja, żeby realnie przyczynić się do pozytywnych zmian i pozytywnych nowych innowacyjnych rozwiązań, które będą w mieście wprowadzane – podkreśla Zuzanna Nowak, koordynatorka panelu ze Stowarzyszenia Inicjatywa z Natury Rzeczy. – Panel obywatelski opiera się na prostej zasadzie, że losowo wybrana grupa mieszkanek i mieszkańców miasta jest w stanie podjąć ciekawe, mądre i przemyślane decyzje, które są ważne i potrzebne dla całej społeczności – tłumaczy Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej.

Wspólnie poszukają rozwiązań

Cykl spotkań poświęconych sprawom klimatu został podzielony na dwie części. Pierwsza z nich będzie miała charakter edukacyjny, a jej elementem będą wystąpienia ekspertów, organizacji pozarządowych czy przedstawicieli urzędu miasta. Druga część to rozmowy na temat tego, co paneliści usłyszeli wcześniej. Finałem panelu będzie wspólne szukanie rozwiązań poruszanych problemów.

– Grupa około 65 mieszkańców miasta będzie pracowała nad rekomendacjami dla samorządu poznańskiego dotyczącymi tego, w jaki sposób radzić sobie ze zmianami klimatycznymi – zdradza Grzegorz Ganowicz. – Za rekomendacje zostaną uznane te opinie, które uzyskają co najmniej 80 procent wsparcia tej wybranej grupy mieszkańców. Zostaną one przedstawione prezydentowi i radzie miasta do umieszczenia w planach działań na kolejne lata – zapowiada przewodniczący rady miasta.

– Wszyscy paneliści, z którymi mieliśmy do tej pory do czynienia, mówią zgodnie, że jest to bardzo fajne doświadczenie, pozwala poznać innych mieszkańców, m.in. z różnych grup wiekowych – podkreśla koordynatorka panelu ze Stowarzyszenia Inicjatywa z Natury Rzeczy, które ma doświadczenie w organizacji podobnych wydarzeń w innych miastach. Mieszkańcy, którzy wezmą udział w panelu, mają być nie tylko w różnym wieku, ale powinni też pochodzić z różnych dzielnic, mieć różny poziom wykształcenia i być przedstawicielami obu płci.

W Poznaniu impuls do rozpoczęcia przygotowań do panelu klimatycznego wyszedł od organizacji Extinction Rebellion. Jej działacze na początku marca złożyli w urzędzie miasta projekt uchwały wraz z apelem do prezydenta popartym przez 376 osób. Dokument dotyczył powołania zespołu ds. przygotowania i organizacji takiego wydarzenia, z uwzględnieniem zatrudnionych specjalistów, którzy działali w podobnych sprawach w innych miastach Polski.

Na cykl wydarzeń panelu klimatycznego miasto ma przeznaczyć 20 tys. zł jeszcze w tym roku i 180 tys. zł do połowy 2021 r.

Szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń można znaleźć na stronie poznan.pl i na Facebooku na stronie Poznański Panel Klimatyczny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolacy pomagali Niemcom w zagładzie Żydów?
Następny artykułAntetokounmpo przedłuży kontrakt z Bucks i zarobi kokosy