Grudziądzanie upamiętnili 39. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego przez władze PRL. 12 i 13 grudnia pod pomnikiem Solidarności składano kwiaty i zapalano znicze.
W sobotę, 12 grudnia w naszym mieście odbyła się uroczystość pod pomnikiem Solidarności, gdzie odsłonięto tablicę poświęconą działalności „Solidarności” Rolników Indywidualnych. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Prezydent Maciej Glamowski, poseł Krzysztof Ardanowski oraz wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Uroczystość pod murami Zakładu Karnego nr 1 zorganizował grudziądzki oddział NSZZ „Solidarność”.
– Spotykamy się dzisiaj w ważnym miejscu na mapie naszego miasta. Pod więzieniem, w którym podczas stanu wojennego przebywali ówcześni działacze polityczni. Warto o tym pamiętać. Są z nami osoby, które doskonale pamiętają wprowadzenie stanu wojennego. Przypominają jak to wyglądało w naszym mieście. Wobec niektórych stosowano wtedy represje. To cenna lekcja historii – podkreśla Prezydent Maciej Glamowski.
12 grudnia 1981 roku o północy w Belwederze odbyło się posiedzenie Rady Państwa, która podjęła uchwałę o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju. W tym dniu w działaniach na terytorium Polski wzięło udział ok. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW oraz bezpośrednio na ulicach miast 1750 czołgów i 1 400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9 000 samochodów oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe. 25% wszystkich sił skoncentrowano w Warszawie i okolicach.
W niedzielę, 13 grudnia kwiaty pod pomnikiem złożyli wiceprezydent Szymon Gurbin oraz radny Rady Miejskiej Maciej Gburczyk.
– W nocy 13 grudnia 1981 roku wielu Polaków straciło nadzieję. Wystarczył jednak odruch ludzkiej solidarności, która przerodziła się w wielki ruch społeczny, by wbrew wszystkiemu opresyjny system PRL-u runął – podkreśla wiceprezydent Szymon Gurbin.
Nocą 13 grudnia oddziały ZOMO rozpoczęły akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. W Akcji „Jodła”, której celem było zatrzymanie i uwięzienie wcześniej wytypowanych osób, określonych jako niebezpieczni dla państwa, wzięło udział 10 tys. funkcjonariuszy.
O wprowadzeniu stanu wojennego polskie społeczeństwo dowiedziało się o godzinie 6.00 z Polskiego Radia, które wyemitowało przemówienie generała Jaruzelskiego.
fot. P.Bilski/B.Adwent
Beata Adwent
Rzecznik Prasowy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS