A A+ A++

13 grudnia pierwsza na gdańskim placu Solidarności była delegacja PiS-u z posłem Kacprem Płażyńskim na czele. Po złożeniu kwiatów i zniczy udali się do bazyliki św. Brygidy, gdzie odprawiono nabożeństwo w intencji ofiar stanu wojennego. Wzięli w nim udział także przedstawiciele IPN-u i NSZZ “Solidarność”.

Politycy partii rządzącej minęli się pod pomnikiem Poległych Stoczniowców z delegacją Koalicji Obywatelskiej. Ofiary stanu wojennego upamiętnili m.in. europosłanka Magdalena Adamowicz, posłowie Barbara Nowacka i Piotr Adamowicz, a trakże radni Cezary Śpiewak-Dowbór i Andrzej Kowalczys.

Z kolei o godz. 16 zgromadzenie na placu Solidarności zaplanował Komitet Obrony Demokracji i Obywatele RP.

“Wydarzeniem pt. »Pamiętamy Polskie Grudnie« chcemy uczcić pamięć robotników, ofiar grudnia 1970 oraz ofiar stanu wojennego. O wydarzeniach tamtych lat nie możemy zapomnieć. Musimy pamiętać, wspominać z szacunkiem i przestrogą mroczne dzieje naszej drogi do wolności” – napisali na Facebooku organizatorzy manifestacji.

39. rocznica stanu wojennego

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. oddziały milicji rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. W Polsce zaczął się stan wojenny, zawieszony 31 grudnia 1982 r., a oficjalnie zniesiony dopiero 22 lipca 1983 r. W tym czasie z rąk funkcjonariuszy organów ścigania zginęło kilkadziesiąt osób.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWłosi łagodzą część restrykcji w związku z pandemią
Następny artykułPonad 12 tysięcy zmarłych zakażonych koronawirusem w ciągu czterech tygodni. Epidemia w Polsce