W rozmowie z dziennikarzami portalu informacyjnego Defense-Express wiceminister obrony Ukrainy odpowiedzialny za programy modernizacyjne i przemysł zbrojeniowy poinformował, że planowana jest modernizacja wybranych typów samolotów bojowych w celu ich użycia przez kolejne 15 lat. Zdaniem Oleksandra Mironiuka po pewnych pracach modernizacyjnych co najmniej do 2035 roku będzie możliwa eksploatacja samolotów szturmowych Su-25 oraz myśliwców MiG-29 i Su-27.
Prace tego typu są obecnie realizowane przez ukraińskie zakłady lotnicze i mają na celu zwiększenie możliwości operacyjnych. W przypadku Su-27 zmiany obejmują przede wszystkim stację radarową i system kierowania ogniem oraz nowsze generacje pocisków powietrze-powietrze R-27. Samoloty szturmowe Su-25 są dostosowywane do przenoszenia pocisków i bomb kierowanych radiowo i laserowo. Prace obejmują m. in. instalację laserowego wskaźnika celów w stabilizowanej głowicy optoelektronicznej oraz testy bomb kierowanych ukraińskiej produkcji.
Najbardziej zaawansowane są prace realizowane na samolotach MiG-29. W służbie znajduje się już eskadra unowocześnionych maszyn myśliwskich MiG-29MU1. Od stycznia 2020 roku testy w locie przechodzi dostosowana do rażenia celów naziemnych uzbrojeniem kierowanym wersja MiG-29MU2. Jej uzbrojenie stanowią dziś posowieckie pociski powietrze-ziemia Ch-29T i bomby kierowane telewizyjnie KAB-500KR, ale będą to również pociski i bomby ukraińskie, w tym kierowane laserowo.
Jak wynika z wypowiedzi Oleksandra Mironiuka, Wiceministra Obrony Ukrainy ds. Uzbrojenia, w przyszłym roku ma zostać podpisana umowa z firma izraelską, która ma przeprowadzić dalszą modernizację i prawdopodobnie „westernizację” samolotów MiG-29. Najprawdopodobniej partnerem Lwowskich Zakładów Lotniczo-Remontowych, które zrealizowały programy MIG-29MU1 i MU2, oraz innych podmiotów ukraińskich, będzie Israel Aerospace Industries lub Elbit Systems. Obie spółki mają doświadczenie w zakresie modernizacji posowieckiego sprzętu lotniczego. Realizowały takie programy, jak kompleksowa modernizacja rumuńskich samolotów do standardu MiG-21 Lancer-R czy znacznie mniej ambitne modyfikacje polskich MiGów-29. Izrael oferuje też szeroką gamę uzbrojenia kierowanego, które może zostać zintegrowane na tego typu maszynach.
Plany modernizacji MiGów-29 oraz maszyn Su-25 i Su-27 stanowią element ogłoszonej wiosną 2020 roku „Wizji Sił Powietrznych 2035”, będącej częścią szerszego projektu, którego ramy zakreślono w dokumencie „Wizja Sił Zbrojnych Ukrainy”. Jest to plan reorganizacji sił zbrojnych Ukrainy jako całości, określający również cele w zakresie struktury, wyposażenia i zadań. Można określić ten dokument jako coś pomiędzy polskim Programem Modernizacji Technicznej i Strategią Bezpieczeństwa Narodowego.
Reklama
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS