A A+ A++

Tym razem cofając się w czasie postanowiłem zajrzeć do lipca 2014 roku. Wówczas intensywnie penetrowałem rejon Imielina, Chełmu i pobliskiego małopolskiego Chełmku. W tym artykule zajrzymy na Pacwowe Stawy oraz w rejon Podłuża, czyli zachodniej krawędzi jeziora imielińskiego. To było 26 lipca w bardzo upalny dzień, ale daliśmy radę.

Amerykanka

Salix eriocephala

Zaczynam od Pacwowych Stawów. Jak to zdarza się blisko wody bez trudu spotkamy tutaj wierzby. Jedną z nich na początku uznałem za wawrzynkową, ale okazało się że popełniłem błąd. To była tak zwana amerykanka, czyli wierzba, którą preferuje się w uprawach wikliniarskich. Jej oficjalna łacińska nazwa to Salix eriocephala. I jak to zwykle z gatunkami obcego pochodzenia bywa, nasza bohaterka wybrała wolność. Generalnie nie ma statusu groźnego zielonego najeźdźcy, ale tu i ówdzie poprzez wnikanie do zbiorowisk częściowo przeobrażonych stwarza pewne zagrożenia. Po prostu może zadomowić się na cennych przyrodniczo terenach wilgotnych, nierzadko chronionych. Po drugie istnieje obawa, że kiedyś – tak jak dzisiaj nawłocie – przekroczy pewien próg i lawiny nowych miejscówek nie da się powstrzymać. Dlatego już teraz zaleca się zaniechanie jej upraw na terenach leśnych. Uwaga, ten gatunek jest z nami dopiero od drugiej połowy ubiegłego wieku. Najważniejsze zalety to niski wzrost i wiotkie pędy idealne do wyplatania. A poza tym ma zaostrzone pączki liściowe, długie ostro zakończone blaszki liściowe. Ich spód jest często wyłysiały, a nasada sercowata. Przy dość długim jak na ten rodzaj ogonku znajdują się okazale przylistki. A poza tym uważa się, że w Polsce nie mamy czystego gatunku lecz dziwną mieszankę kilku amerykańskich, ale to jest temat na dłuższą monografię a nie krótki artykuł.

Zanurzona rzęsa

Lemna trisulca

W Polsce występują trzy gatunki z rodzaju rzęsa – Lemna oraz dwa pokrewne. Goliatem w tym towarzystwie jest spirodela zaś pigmejem wolffia. Są jeszcze dwa inne gatunki. Pierwszy to północnoamerykańska Lemna minuta spotkana w Polsce w 2007 roku oraz również amerykańska Lemna turionifera. Ta od 1994 roku jest spotykana we wschodniej części Polski. Z trzech rodzimych gatunków pierwszego rodzaju najczęściej dostrzegamy rzęsę drobną, bo pływa ona po powierzchni wody. Rzęsa trójrowkowa jest całkowicie zanurzona w wodzie. Jej płaskie pędy o romboidalnym kształcie są z sobą splatane tworząc gąszcz. Nasza bohaterka jest uważana za gatunek pospolity, ale tak jakoś nie trafiała się na trasach moich wędrówek. Tworzy specyficzne dla swego gatunku zbiorowisko roślinne. Jest rozprzestrzeniana przez ptaki.

Buławinka

Claviceps purpurea

A teraz coś z zupełnie innej beczki oraz innej miejscówki. Tego samego dnia wędrując wzdłuż południowo-zachodniego brzegu jeziora natrafiłem na kupkówkę pospolitą porażoną przez buławinkę czerwoną. Potocznie to sporysz, o którym naucza się jako o groźnym szkodniku zbóż, a żyta przede wszystkim. To co widzimy najczęściej to tylko fioletowo zabarwione przetrwalniki. Grzyb atakuje wiele gatunków traw. Na kupkówce spotkałem go ponownie dopiero w tym roku w okolicy Skawiny.

Piotr Grzegorzek

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułByły trener Barcelony: Gra z Messim to stres, z którym nie wszyscy sobie radzą
Następny artykułGdyby wybory odbyły się dziś. W Lubuskiem wygrywa Koalicja Obywatelska, PiS dużo traci