A A+ A++

Bóle brzuszne, gorączka powyżej 38 stopni i objawy wysypkowe wymaga od nas działania. Nie możemy z nim zwlekać – tłumaczył w TVN24 dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, mówiąc o zespole PIMS-TS. Jest to zespół zapalny, który pojawia się u dzieci po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Może pojawić się nawet wtedy, kiedy dziecko przechodziło zakażenie bezobjawowo.

PIMS-TS (paediatric inflammatory multisystem syndrome – temporally associated with SARS-CoV-2) to wieloukładowy zespół zapalny występujący u dzieci w następstwie zakażenia koronawirusem. U niektórych pacjentów może doprowadzić do bardzo ciężkich powikłań.

CZYTAJ WIĘCEJ: Czym jest PIMS i jak się objawia?

“U dzieci przede wszystkim notuje się objawy ze strony układu pokarmowego”

Dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwerstytetu Medycznego mówił w TVN24 między innymi właśnie o zespole PIMS-TS. – Rzeczywiście coś takiego występuje i występuje coraz częściej. U dzieci przede wszystkim notuje się objawy ze strony układu pokarmowego, które mogą być tak gwałtowne, że mogą przypominać nawet chociażby zapalenie wyrostka robaczkowego – mówił Dzieciątkowski.

Wśród objawów wymienił również wysoką gorączkę oraz wysypkę.

– Jeżeli obserwujemy tego typu dolegliwości bólowe brzuszne, gorączkę powyżej 38 stopni i jakieś objawy wysypkowe, nie zwlekajmy i udajmy się akurat w tym momencie do lekarza, dlatego że w przypadku PIMS decydują nawet nie tyle dni, co godziny – zaznaczył lekarz.

Nie da się mu zapobiec, może wystąpić u dzieci bez objawów zakażenia

Według lekarzy objawy PIMS pojawiają się od dwóch do sześciu tygodni po przebytym zakażeniu koronawirusem. PIMS nie da się zapobiec, choroba ta dotyka zdecydowaną mniejszość dzieci, które przeszły COVID-19. – Prawdopodobieństwo zachorowania na PIMS wynosi około jeden na tysiąc, czyli mniej więcej na tysiąc zakażonych dzieci u jednego rozwinie się PIMS – twierdzi dr Magdalena Okarska-Napierała z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Jest to choroba wieloukładowa, a więc mogą towarzyszyć jej objawy ze strony różnych narządów. Gdy zaatakuje ośrodkowy układ nerwowy, mogą to być drgawki i silne bóle głowy, ze strony nerek – bezmocz czy skąpomocz. Częste są objawy skórne i śluzówkowe – zapalenie spojówek, które towarzyszy prawie wszystkim przypadkom oraz wysypka – nierzadko niecharakterystyczne i zmienne. O szczególnie groźnym przebiegu PIMS mówi się, gdy choroba dotyka układu krążenia, powodując spadek ciśnienia, siły skurczowej mięśnia sercowego i zapalenie mięśnia sercowego. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Bardzo często PIMS dotyka dzieci, które przeszły je bezobjawowo. Bywa, że rodzice nie zdają sobie sprawy, że ktoś z otoczenia dziecka miał infekcję koronawirusową i że również ono zostało zakażone.

Autor:mart/kab

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGigantyczna kara dla wykonawcy drogi S7. Za koszmarnie duże opóźnienie
Następny artykułSzlachetna Paczka w czasach zarazy. Dary trafiły do 45 rodzin – ZDJĘCIA