A A+ A++

„Każdy człowiek powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że dobre i trwałe wyniki osiągnąć można jedynie drogą krótkich, lecz ciągłych, codziennych wysiłków. Jednorazowy wysiłek jest kompletnie jałowy. Prawdziwą umiejętność zarówno w nauce i w sztuce, jak i w każdych innych zajęciach, zdobyć można tylko codzienną pracą i codziennym wysiłkiem. I to jest bezwzględnie pewne.”

Ignacy Jan Paderewski

 

Szanowni Państwo Dyrektorzy

szkół podstawowych, ponadpodstawowych, muzycznych, artystycznych

oraz polskich szkół za granicą

 

Wielkopolski Kurator Oświaty wraz z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie, reprezentowanym przez Dyrektora prof. dr hab. Jana Żaryna, zainicjowali organizację Ogólnopolskiego Konkursu „Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury”.

Jest to pierwszy tego typu konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i artystycznych z terenu Polski oraz szkół polskich za granicą, którego celem jest m.in.: przybliżenie uczniom sylwetki Ignacego Jana Paderewskiego, uczczenie Jego pamięci, zainteresowanie pięknem twórczości kompozytora, Jego niezwykłym życiem oraz godną naśladowania postawą. Niech przykład determinacji Mistrza w dążeniu do odzyskania i utrzymania niepodległości Polski będzie dla młodych ludzi wzorem patriotyzmu, a piękno Jego muzyki niech rozbudza wrażliwość na ponadczasowe wartości artystyczne.

Wszechstronna postać Ignacego Jana Paderewskiego, jako niekwestionowanego autorytetu artystycznego, politycznego, moralnego i patriotycznego sprawia, że konkurs obejmuje wiele dziedzin osadzonych w obszarach aktywnej działalności tego wielkiego Polaka i niewątpliwie niesie ze sobą istotne aspekty dydaktyczne i wychowawcze dla dzieci i młodzieży.

Konkurs obejmuje siedem tematów:

  • Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz
  • Ignacy Jan Paderewski – kompozytor
  • Ignacy Jan Paderewski – polityk, mąż stanu i filantrop
  • Ignacy Jan Paderewski – tournée i podróże
  • Ignacy Jan Paderewski – ikona i mecenas sztuki i architektury
  • Ignacy Jan Paderewski – inspiracja dla twórców
  • Ignacy Jan Paderewski – patronem (odznaczenia, nagrody, tytuły)

W organizację włączyły się również: Akademia Muzyczna w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, których przedstawiciele wspomagają konkurs od strony merytorycznej. Będą również oceniać uczestników w poszczególnych kategoriach.

Konkurs wspierają także: Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Radę Artystyczną oraz jury konkursu w kategorii I – pianista wirtuoz tworzą tak wybitne osoby jak: Karol Radziwonowicz, Piotr Paleczny, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Waldemar Andrzejewski, Joanna Marcinkowska.

Patronatu honorowego udzielili: Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Minister Edukacji i Nauki oraz Wojewoda Wielkopolski.

Jako organizator przedsięwzięcia, serdecznie zapraszam i gorąco zachęcam nauczycieli oraz uczniów Państwa szkół do udziału w tegorocznym, pierwszym konkursie o Ignacym Janie Paderewskim, który chcemy przekształcić w coroczne, cykliczne wydarzenie ogólnopolskie o wysokim poziomie merytorycznym  i artystycznym.

Pula nagród wynosi 25 000 zł. Organizatorzy przewidzieli też nagrody dla nauczycieli przygotowujących najlepszych uczniów.

Ogłoszenie konkursu

Link do regulaminu

Formularz zgłoszeniowy – termin zgłoszeń do 20 stycznia 2021 r.

Osoba do kontaktu:

Pan Rafał Stanisław Renz – Koordynator Ogólnopolskiego Konkursu „Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury”, tel. +48 780 386057, e-mail: [email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHuawei i ZTE całkiem znikną ze Stanów Zjednoczonych. Jest postanowienie amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności
Następny artykułToksyczni bracia na wojnie. Co łączyło Churchilla i Stalina?