Ostatnie tygodnie przyniosły dwa smutne wydarzenia w gorlickim „Kromerze”. Niedawno pożegnaliśmy emerytowaną nauczycielkę języka łacińskiego, panią Wiesławę Musiał, a 7 grudnia odeszła w wieku 87 lat pani Natalia Osikowicz, nauczycielka wychowania plastycznego, plastyki i wychowania technicznego w latach 1960 – 1984, absolwentka wychowania plastycznego wydziału pedagogicznego UMCS w Lublinie.
Pani Natalia Osikowicz (w środku) w otoczeniu swych byłych uczniów podczas spotkania absolwentów w roku 2008.
Pani Natalia Osikowicz była człowiekiem i nauczycielem o wyrazistej osobowości, wielką pasjonatką sztuki, z równie wielką pasją wykonującą swój zawód. Z zaangażowaniem odkrywała wśród swoich uczniów uzdolnienia artystyczne i nie szczędziła trudu, by je wspierać i rozwijać. Prowadziła koło artystyczne, w którym jej wychowankowie nie tylko szlifowali swoje talenty, ale też zapoznawali się z historią sztuki. We wszystkich starała się rozbudzać poczucie piękna i wrażliwość estetyczną, objawiającą się także w trosce o wygląd codziennego otoczenia.
Jej uczniowie uczestniczyli i odnosili sukcesy w konkursach plastycznych i olimpiadach wiedzy o sztuce, do których ich przygotowywała, służąc swoją wiedzą i potrzebnymi materiałami. Zabiegała o organizowanie wystaw ich dokonań, by talent jej wychowanków zabłysnął szerzej przed lokalną społecznością. Przez wiele lat przechowywała ich wyróżniające się prace wykonywane w różnych technikach pod jej kierunkiem, a z okazji Jubileuszu 100 – lecia szkoły z niemałym nakładem sił i własnych środków oprawiła je i przekazała Szkole. Obecnie stała ekspozycja tych prac stanowi cenną pamiątkę i pozwala absolwentom wrócić wspomnieniami do lat szkolnych.
Była nauczycielką otwartą na nowe metody nauczania i dydaktyczne eksperymenty – w latach 60 – tych uczestniczyła we wdrażaniu w szkołach licealnych nowego przedmiotu o nazwie wychowanie techniczne. Pod jej kierunkiem odbywały się w gorlickim liceum eksperymentalne zajęcia według nowego programu, poprzedzające wdrożenie przedmiotu w całym kraju. Swoją wiedzą i doświadczeniami pedagogicznymi dzieliła się z innymi pedagogami, zamieszczając w latach 60 – tych i 70 – tych publikacje w czasopismach przedmiotowych i oświatowych.
Jej zaangażowanie nie wygasło po odejściu na emeryturę. Interesowała się funkcjonowaniem Szkoły, a szczególnie podtrzymywaniem tradycji i upamiętnianiem dawnych nauczycieli i uczniów. Włączyła się w prace nad organizacją i urządzeniem szkolnej Izby Tradycji, otwartej z okazji Jubileuszu 90 – lecia „Kromera”, a także w opracowanie wydanej z tej okazji Księgi Pamiątkowej, w której zamieściła swój artykuł poświęcony eksperymentowi pedagogicznemu. Pomocą służyła także Komitetowi Organizacyjnemu Jubileuszu 100 – lecia Szkoły. Wtedy to dzięki jej staraniom powstała w szkole wspomniana już ekspozycja prac uczniowskich.
Należała do tych nauczycieli, którzy tworzyli klimat i oblicze dawnego „Kromera” i zapisali się wyraziście w dziejach Szkoły.
Pogrzeb pani Natalii Osikowicz odbędzie się 12 grudnia 2020 r. (sobota). Msza żałobna zostanie odprawiona w Kościele Parafialnym pw. św. Andrzeja Boboli w Gorlicach o godzinie 11.00, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłej na Cmentarz Parafialny w Gorlicach.
Cześć Jej Pamięci!
Wspomnienie autorstwa pani Renaty Kochan – nauczycielki języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Kromera w Gorlicach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS