Bibliotekarka Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu – Izabela Putz została laureatką i stypendystką IX edycji ogólnopolskiego Konkursu im. Olgi Rok!
Celem konkursu, w którym zwyciężyła pani Izabela, jest wsparcie rozwoju osobistego bibliotekarek z całej Polski oraz zebranie i docenienie historii kobiet, które – podobnie jak kiedyś Olga Rok – potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań, do przełamywania stereotypów i które wspierają rozwój swoich społeczności. Dzieląc się swoimi historiami, pracujące w bibliotekach panie mogą wygrać pieniądze na spełnienie marzeń związanych z rozwojem osobistym. Stypendium przyznawane w konkursie jest finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy wnuczki Olgi Rok – Ani, która w ten sposób chciała upamiętnić życie i pracę babci – bibliotekarki z Warszawy.
W tym roku, w kategorii bibliotek większych Kapituła Konkursu doceniła prowadzone w nowotomyskiej bibliotece Językowe Pogotowie, czyli spotkania z językiem polskim dla obcokrajowców. Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji konkursu miało miejsce podczas Kongresu Bibliotek, który tym razem, ze względu na sytuację epidemiczną odbył się w sieci. Tam też można było obejrzeć filmy o laureatkach i posłuchać rozmowy z nimi.
– Zawsze warto pokazywać swoja pracę, zawsze warto się nią dzielić, bo nawet jeśli nam się wydaje, że to, co robimy może nie do końca jest idealne, że może nie przyniesie to rezultatu o jakim myślimy, to my możemy się mylić – powiedziała Izabela Putz w rozmowie przeprowadzonej podczas wręczenia stypendium. – Językowe Pogotowie, te nasze spotkania z językiem polskim dla obcokrajowców, to nie są jedynie spotkania z podręcznikiem, kartką papieru czy ćwiczeniami gramatycznymi. To są przede wszystkim spotkania z drugim człowiekiem, z przenikającą się kulturą naszych krajów. To spotkania przyjacielskie, przy wspólnym stole, dobrym ciastku i aromatycznej kawie. Nasze spotkania są niejako punktem zaczepienia się, zakotwiczenia w nowym mieście, w nowej rzeczywistości, co nie jest pewnie łatwe dla obcokrajowców. Bardzo ważne jest dla mnie, żeby uczestnicy tych spotkań wiedzieli, że jeżeli mają jakiś problem, zapytania, czy wątpliwości, to zawsze mogą do nas przyjść. Chętnie ich wysłuchamy i w miarę możliwości pomożemy. Idea językowego pogotowia oparta jest na tolerancji, zrozumieniu innych, uwrażliwieniu na drugiego człowieka, i te wartości oczywiście przekazywane są także podczas naszych spotkań.
Dzięki konkursowi i dzięki wygranej spełnię swoje marzenie, jakim będzie wyjazd do Hiszpanii wraz z moją koleżanką z pracy – Grażyną Matuszak, z którą te językowe spotkania od trzech lat wspólnie prowadzimy. Jest to dla mnie bardzo istotny wyjazd również z tego względu, że od dwóch lat studiuję filologię hiszpańską w Wyższej Szkole Języków Obcych w Poznaniu.
Samo wyróżnienie, nagroda, to że człowiek zostaje wyróżniony zawsze dodaje sił, zawsze dodaje nadziei, energii i budzi wiele nowych pomysłów… Gratulujemy zatem serdecznie i możemy być dumni! Oprócz otrzymania stypendium pozwalającego spełnić osobiste marzenie pani Izabela weźmie również udział w ufundowanych przez Akademię Rozwoju Filantropii konsultacjach dotyczących pracy wielokulturowej, które pozwolą na jeszcze lepszą realizację tej ciekawej inicjatywy, jaką niewątpliwie jest nowotomyskie Pogotowie Językowe.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS