Miasto Lublin włącza się w ogólnopolską akcję samorządów #potrzebUEmy, która ma na celu wyrażenie sprzeciwu wobec wetowania budżetu unijnego oraz kwestionowania europejskich wartości przez rząd.
10 grudnia (czwartek) o godz. 12.00 na balkonie Ratusza po hejnale, miejski trębacz odegra hymn Polski oraz Odę do radości – hymn Unii Europejskiej. W dniach 9-11 grudnia w przestrzeni miasta pojawią się również symbole europejskie. Flagi Polski i UE zawisnął na Placu Litewskim oraz przy obiektach i miejscach, które powstały m.in. przy udziale środków europejskich albo otrzymały dofinansowanie na realizację projektów.
– Brak porozumienia dotyczącego nowej wieloletniej perspektywy finansowej UE, a co za tym idzie budżetu na 2021 rok, oznacza gigantyczne kłopoty samorządów, które są jednymi z największych beneficjentów środków europejskich. Wstrzymanie dopływu środków europejskich to konieczność rezygnacji z dużych inwestycji samorządowych w rozwój infrastrukturalny, kulturalny, turystyczny. Na okres unijnego finansowania, przypadającego na lata 2021-2027 Miasto Lublin zaplanowało realizację kilkunastu dużych przedsięwzięć inwestycyjnych na łączną kwotę ok. 2 mld zł, gdzie szacuje się, że wartość unijnych dotacji mogłaby sięgnąć kwoty około 1,5 mld zł. Realizacja tych projektów nie będzie możliwa bez dofinansowania ze środków unijnych. Jeśli rząd wywoła konflikt z Unią Europejską, który może doprowadzić do pozbawienia Polski funduszy unijnych, to konsekwencje finansowe dla polskich samorządów będą katastrofalne, a realizacja w najbliższych latach potrzeb inwestycyjnych, wynikających z oczekiwań mieszkańców, nie będzie możliwa – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
W Lublinie symbole polskie i/lub europejskie pojawią się m.in. przy wejściu do Ogrodu Saskiego oraz Parku Zawilcowa; na budynkach MOPR, Zespołu Ośrodków Wsparcia, DPS im. Matki Teresy z Kalkuty, DPS „Betania” w Lublinie, DPS dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie, DPS „Kalina”, DPS im. Wiktorii Michelisowej, DPS im. Św. Jana Pawła II, żłobku przy ul. Zelwerowicza, Centrum Kultury, DDK „Węglin”, Piwnicy pod Fortuną, Teatrze Starym; przy Arenie Lublin; przy zespołach przystanków przesiadkowych: przy ul. Związkowej (przystanki w rejonie skrzyżowania al. Spółdzielczości Pracy, ul. Związkowej i ul. Węglarza), przy Poczekajce (przystanki w rejonie skrzyżowania al. Kraśnickiej i ul. Bohaterów Monte Cassino), przy przystankach w rejonie ronda im. R. Dmowskiego, przy ul. Mickiewicza (przystanki w rejonie skrzyżowania ul. Kunickiego i ul. Mickiewicza), przy przystankach Dworzec Gł. PKP – Kunickiego, przy ul. Turystycznej (przystanki w rejonie przystanku kolejowego Lublin Zadębie) oraz przy zajezdni na ul. Grygowej, podstacji prostownikowej ul. Szczerbowskiego, pętli Choiny i pętli Abramowicka. Flagi wywieszone będą również na kamienicach wyremontowanych dzięki środkom z UE, m.in. przy ul. Kowalskiej 2, Noworybnej 3, Jezuickiej 14, Grodzkiej 4 i 6, Olejnej 14 i 5, Jezuickiej 4 i 6 oraz Królewskiej.
Celem samorządowej akcji jest również zwrócenie uwagi na to, jak obecność Polski w Unii Europejskiej i możliwość skorzystania z funduszy europejskich wpłynęła na rozwój gospodarczy, infrastrukturalny czy społeczny naszego kraju. Transfery środków pieniężnych z UE do Polski wyniosły od 2004 r – 190,8 mld, a odliczając środki wpłacone przez Polskę do unijnego budżetu pozostaje korzystne saldo w wysokości 129,3 mld euro. Tylko w samym Lublinie, dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych, od 2004 roku zrealizowano projekty inwestycje o wartości 5,1 miliarda złotych, z czego 3 miliardy pozyskano z funduszy europejskich. Bez dostępu do funduszy EU nie byłoby tak dynamicznego rozwoju Lublina. Jednocześnie przypominamy, że proponowane przez UE mechanizmy finansowe w ramach Funduszu Odbudowy i Wieloletniej Perspektywy Finansowej są bardzo korzystne dla Polski. Uzgodniony transfer środków pieniężnych dla Polski na lata 2021-2027 ma wynieść 173 mld Euro, w tym m.in. dotacje z funduszu odbudowy – 23,1 mld euro (plus pożyczki na poziomie 34.2 mld euro), dotacje w ramach polityki spójności – 66,8 mld euro, czy tez w ramach wspólnej polityki rolnej – 28.5 mld euro.
Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”.
Samorządowcy zapraszają również mieszkańców do dołączenia do akcji #potrzebUEmy w dniach 9-11 grudnia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS