A A+ A++
Pacjenci z powiatu pleszewskiego chorzy na cukrzycę mogą jeszcze do końca grudnia skorzystać z bezpłatnych badań wykrywających retinopatię cukrzycową.

Dzięki nieinwazyjnej metodzie dowiedzą się, czy ich wzrokowi nic nie zagraża. Wszystko to dzięki współpracy Pleszewskiego Centrum Medycznego z Fundacją Wspierania Rozwoju Okulistyki “Okulistyka 21”.

Retinopatia cukrzycowa spowodowana jest uszkodzeniami drobnych naczyń krwionośnych siatkówki oka, które w efekcie końcowym uszkadzają ją, często bezpowrotnie. Pacjentów cierpiących na cukrzycę powinno więc zaniepokoić stopniowe pogarszanie widzenia, mroczki przed oczami, nagła utrata wzroku bez towarzyszącego bólu czy przemijające zaburzenia ostrości widzenia.

– Poważnym problemem jest to, że wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma cukrzycę – mówi dr Ryszard Bosacki, dyrektor PCM. – Nie wykonują odpowiednich badań i nie biorą dedykowanych leków. Z czasem choroba czyni w ich organizmach ogromne spustoszenie i powoduje często nieodwracalne zmiany. Bywa, że prowadzi nawet do śmierci.

Dzięki specjalistycznemu badanie w Pleszewskim Centrum Medycznym możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, które w porę wprowadzone może uratować wzrok pacjenta.

Bezpłatne badania są przeprowadzane na specjalistycznym sprzęcie. W grupie osób, które powinny się im poddać są m.in. pacjenci z niedawno rozpoznaną cukrzycą typu II i typu I, ciężarne chorujące na cukrzycę lub kobiety planujące ciążę. Każdy, kto chce z nich skorzystać, musi być pacjentem poradni diabetologicznej Pleszewskiego Centrum Medycznego.

Pleszewskie Centrum Medyczne, el

 

Artykuł Pleszew: Bezpłatne badania w kierunku retinopatii cukrzycowej pochodzi z serwisu Wiadomości Poznań – Informacje Poznań – TenPoznan.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLegendy radomskie. O Kazimierzu Królewiczu
Następny artykułRadni przyjęli “Strategię Rozwoju Elektromobilności dla Miasta Radzyń Podlaski”.