A A+ A++

Wśród zadań placówki znajdzie się m.in. pomoc migrantom w sprawach związanych z legalizacją pobytu i pracy oraz adaptacji w nowym środowisku i zaangażowaniu społecznym.

– Naszym największym celem jest uznanie obcokrajowców za jedną z grup społecznych mieszkających w Polsce. Dążymy do jak największej aktywizacji tej grupy mieszkańców poprzez edukację i pomoc w tworzeniu własnych inicjatyw społecznych. Z drugiej strony chcemy zwrócić uwagę, że akty prawne często nie uwzględniają cudzoziemców i ich potrzeb. Instytut Praw Migrantów chce, aby państwo postrzegało cudzoziemców jako jedną z grup społecznych posiadających własne prawa i interesy – podkreśla kierownik Instytutu, Bartłomiej Potocki.

Doradztwo

Działalność doradcza to jeden z głównych kierunków nowopowstałego Instytutu. Ważnym zadaniem IPM będzie bowiem nawiązanie współpracy międzysektorowej, mającej na celu poprawę sytuacji nie tylko cudzoziemców, ale także wszystkich interesariuszy działających w nowym wielokulturowym środowisku.

– Instytut ma być ośrodkiem dla organów rządowych, ekspertów i migrantów. Będzie miejscem wymiany poglądów i prawdziwej, rzetelnej współpracy – mówi Bartłomiej Potocki.

Instytut ma także ambicję stać się ośrodkiem edukacyjnym, który wpłynie na kształtowanie opinii publicznej. W tym celu pracownicy instytucji oraz zaproszeni specjaliści będą publikować na kanałach informacyjnych IPM swoje analizy, opinie, wiadomości i komentarze na temat sytuacji migrantów w Polsce.

Gdzie szukać rady i pomocy?

Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju/Instytut Praw Migrantów

W budynku przy ul. Ruskiej 46A/201 od 3 lat działa Punkt Informacyjny, który pomaga cudzoziemcom rozwiązywać problemy prawne i udziela porad w innych sprawach związanych z życiem w Polsce. Na jego podstawie powstał właśnie Instytut Praw Migrantów.

Wsparcie specjalistów

Instytut udziela bezpłatnych informacji dotyczacych: legalizacji pobytu, zatrudnienia, rejestracji, wynajmu i zakupu mieszkań, edukacji, małżeństwa, praw obywatelskich, podatków, własnej działalności gospodarczej itd.

Psycholog wspiera proces adaptacji w Polsce, pomoże także rozwiązać codzienne trudności oraz poprowadzi spotkanie w dogodnym dla migranta języku – ukraińskim, polskim, angielskim lub rosyjskim. Z kolei prawnik udziela profesjonalnych porad z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego, administracyjnego, a także prawa pracy. Natomiast doradca zawodowy podpowie w pytaniach związanych z poszukiwaniem pracy w Polsce, nostryfikacji dokumentów oraz pomoże w przygotowaniu CV i innych dokumentów aplikacyjnych.

Rezerwacja wizyt u specjalisty

  • przez stronę internetową instytutu,
  • telefonicznie pod numerem 571 330 203,
  • lub mailowo: [email protected].

Godziny otwarcia Instytutu

  • poniedziałek-środa-piątek godz. 14.00-20.00
  • wtorek-czwartek godz. 10.00-14.00

Aktualności IPM można śledzić na stronach społecznościowych Facebook, Instagram, Twitter i YouTube oraz na stronie www.instytutpm.eu.

Cudzoziemcy we Wrocławiu

Cudzoziemcy stanowią około 5% populacji Polski. Według nieoficjalnych danych we Wrocławiu mieszka ponad 100 000 migrantów. Zarejestrowano jest około 30 organizacji, które zajmują się m.in. integracją i promocją wielokulturowego społeczeństwa.

Cudzoziemcy zmagają się z problemami związanymi nie tylko z legalizacją pobytu w Polsce, ale szukają także informacji dot. procedur i ślubu i rozwodu, ubezpieczeń i edukacji. Kupują nieruchomości, zakładają własną działalność gospodarczą i chcą uczestniczyć w inicjatywach społecznych – są zainteresowani tworzeniem i prowadzeniem stowarzyszeń, fundacji czy związków zawodowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułToksyczni bracia na wojnie. Co łączyło Churchilla i Stalina?
Następny artykułSolidarność w niedzielę upamiętni rocznicę wprowadzenia stanu wojennego