Dla wszystkich uczestników obrotu gospodarczego jest oczywiste, że pandemia wpłynęła na realizację kontraktów. Przerwane łańcuchy dostaw, zachorowania i kwarantanny pracowników, problemy z podwykonawstwem – to tylko niektóre z czynników, które sprawiły, że wykonanie umów na dotychczasowych warunkach stało się zwyczajnie niemożliwe. Szczególne komplikacje spowodowało to przy realizacji zamówień publicznych, gdzie przepisy ograniczają możliwość zmian w kontraktach. Choć w wielu przypadkach byłaby ona dopuszczalna, to aby przeciąć wątpliwości, ustawodawca postanowił wprowadzić specjalne przepisy regulujące te kwestie. Zawarto je w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.). Jej art. 15r wprost dopuszczał zmiany w umowach spowodowane okolicznościami wywołanymi przez COVID-19. W czerwcu 2020 r. ustawodawca wzmocnił brzmienie tego przepisu. Ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 1086 ze zm.) znowelizowała wskazany art. 15r pierwszej ustawy antycovidowej, wprowadzając obowiązek zmian w kontraktach.
zobacz także:
Idea i treść
Nie było wątpliwości, że obligatoryjna zmiana dotyczy umów zawartych przed wybuchem epidemii. Część zamawiających uważała natomiast, że przepis ten nie ma zastosowania do umów zawieranych później. Sygnały takie zaczęły docierać do Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych.
– Niektórzy członkowie stowarzyszenia spotykali się w praktyce z interpretacją, że art. 15r ust. 4 ustawy antycovidowej dotyczy wyłącznie „nowych” umów, czyli zawartych już po pojawieniu się pandemii. W związku z tym, jako stowarzyszenie, wystąpiliśmy do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o potwierdzenie wykładni przepisów. W naszej ocenie zarówno ich treść, jak i też przyświecające im założenia p … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS