A A+ A++
Fragment wyremontowanego Oddziału neonatologicznego. For arch. Megrez.

Mijający rok jest dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez wyjątkowy nie tylko ze względu na walkę z pandemią.

Po powrocie do funkcji szpitala wielospecjalistycznego Megrez realizuje szereg inwestycji: modernizacja oddziałów, zakup sprzętu medycznego, 161 nowych punktów poboru tlenu, wymiana szybów wentylacyjnych czy termomodernizacja budynku i fotowoltaika.

Wszystko z myślą o podnoszeniu jakości i warunków leczenia pacjentów oraz komforcie pracy personelu medycznego. Rozmach inwestycyjny możliwy jest dzięki wsparciu systemowemu ze strony rządu, samorządu tyskiego oraz instytucji i prywatnych darczyńców. Do kadry Megrez dołączają też uznani w kraju specjaliści. Wszystko to dzieje się w przeddzień 50-lecia szpitala.

2020 rok w Megrezie zapamiętany będzie jako okres trudnej walki z pandemią covid-19. Placówka pełniła funkcję szpitala jednoimiennego, następnie hybrydowego. Dzisiaj, stojąc u progu jubileuszowego 50. roku istnienia, renomowany Megrez zmienia się w oczach.

Słynna tyska porodówka

Trwa kompleksowa modernizacja IV piętra szpitala, mieszczącego Oddział Ginekologiczno-Położniczy i Neonatologiczny. Można śmiało powiedzieć, że ta część szpitala będzie nie do poznania. Prace obejmują bowiem całe piętro, za wyjątkiem odcinka, który został wyremontowany w 2014 roku.

I etap inwestycji, tj. remont części mieszczącej położnictwo i neonatologię zmierza ku końcowi. W tej chwili trwają procedury odbiorowe. II etap, obejmujący trakt porodowy jest w trakcie realizacji. Z kolei III etap (ginekologia) dokończony zostanie w przyszłym roku.

– Na pacjentki w części położniczej czekać będą dwuosobowe sale w tzw. systemie rooming-in dla matek z dziećmi, takie same, jakie istnieją już na odcinku wyremontowanym w 2014 roku. Przy każdym pokoju będzie także łazienka. To europejski standard i taki ma obowiązywać na całym oddziale. Z kolei na neonatologii powstanie całkiem nowa organizacja sal i inny układ pomieszczeń z dużą salą do intensywnej terapii noworodków – zapowiada Mariola Szulc, prezes Szpitala Megrez i dodaje: – Na Trakcie Porodowym istniejące obecnie boksy zastąpią znacznie bardziej intymne i przytulne salki porodowe. Powstanie też osobne pomieszczenie dla ojców oczekujących na przyjście na świat swoich pociech.

Dotychczasowy układ architektoniczny Oddziału Neonatologicznego pochodził jeszcze z lat 70. Dlatego w tej części szpitala należy spodziewać się prawdziwej rewolucji. Wspomniana sala do intensywnej terapii noworodków pomieści 8 stanowisk i 2 fotele do kangurowania. Z kolei pozostałe sale będą mniejsze, 2-3 łóżeczkowe. To najlepsze rozwiązanie zarówno ze względu na dobro pacjentów, jak i komfort pracy personelu.
Na oddziałach ma się pojawić również nowy sprzęt podnoszący jakość opieki medycznej. Wartość prac modernizacyjnych realizowanych na IV piętrze szacuje się na ponad 16 milionów złotych. Szpital buduje też zespół ginekologów i położników, który z myślą o pacjentkach będzie mógł korzystać z tak przygotowanego i wyposażonego oddziału.

– Efektem prowadzonych prac będzie ultranowoczesny kompleks dedykowany przyszłym mamom i ich dzieciom. Skala i zakres inwestycji budowalnych oraz zakupionego sprzętu spowoduje, że będzie to najnowocześniejsza porodówka w regionie – zapowiada prezes Mariola Szulc.

Instalacje tlenowe, izolatki i ZDO

W tym roku wykonana została również rozbudowa instalacji tlenowej na oddziałach: Otolaryngologicznym, Okulistycznym, Geriatrycznym, Wewnętrznym z pododdziałem Kardiologicznym, Chirurgii Ogólnej i Ortopedii. Zakończona w czerwcu inwestycja zwiększyła ze 100 do 261 liczbę punktów poboru tlenu. Środki na ten cel, w wysokości 1,3 mln zł., zostały pozyskane z Ministerstwa Zdrowia.

Ponadto trwa przebudowa ośmiu sal chorych na izolatki w budynku bloku łóżkowego oraz przekształcanie pomieszczeń na potrzeby szatni dla personelu z zapleczem higieniczno-sanitarnym w bloku łóżkowym na poziomie -1 oraz budynku Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Co warte podkreślenia Zakład ten w 2019 roku został wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny.

Kolejne prace obejmują wymianę pionów instalacji wod.-kan i c.o. na wszystkich kondygnacjach szpitala, także w części administracyjnej. Przy okazji wymiany tych sieci przebudowany zostanie również układ pomieszczeń zarządu z uwzględnieniem doświadczeń z funkcjonowania szpitala jako dedykowanego leczeniu pacjentów z COVID-19. Celem jest rozdzielenie ze względów bezpieczeństwa epidemicznego wspólnego sekretariatu zarządu na dwa niezależne pomieszczenia.

Wentylacja, termomodernizacja i fotowoltaika

W ramach wymiany wentylacji grawitacyjnej, która rozpoczęła się w ubiegłym roku, wykonano już prace w skrzydle zachodnim bloku łóżkowego. W przyszłym roku obejmą one część wschodnią. Realizacja polega na zamianie azbestowych elementów wentylacji na kanały stalowe. Wartość przedsięwzięcia to 6 mln zł, z czego 600 tysięcy pochodzi z dotacji WFOŚiGW.

W fazę realizacji wchodzi także termomodernizacja szpitala wraz z wykonaniem instalacji fotowoltaicznej. Zakończyły się już prace przygotowawcze, inwestycja jest na etapie ogłaszania przetargu. Całość ma kosztować ok 11 mln., z czego 9 mln. to dotacja ze środków europejskich. Docelowo fotowoltaika przyniesie bieżące oszczędności placówce.

Potencjał, który przyciąga

Renoma tyskiego szpitala zobowiązuje. To ona przyciąga też ludzi dobrej woli, którzy wspierają szpital w trudnym czasie. Megrez, od lat kojarzony z najlepszymi specjalistami, po okresie skupienia na walce z covidem rozpoczyna też okres wzmocnień kadry. Od grudnia ordynatorem Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej jest ceniony w kraju prof. dr hab. n. med. Damian Ziaja, specjalizujący się w chirurgii ogólnej, naczyniowej i angiologii. Nowy ordynator prowadzi także zajęcia z chirurgii dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Cieszymy się, że do naszego zespołu dołączają wybitni specjaliści w swoich dziedzinach. Jesteśmy przekonani, że nie bez znaczenia są tu liczne inwestycje gwarantujące pacjentom najwyższy standard leczenia, a personelowi komfort pracy w najlepszych warunkach. To ważne, biorąc pod uwagę jak wyczerpujący rok dobiega końca. Na szczęście czujemy, że szpital otacza wielu dobrych ludzi, którzy od czasu pierwszej fali pandemii stale nas wspierają. Dziękujemy im i mamy nadzieję, że jubileuszowy 50. rok funkcjonowania szpitala Megrez przyniesie nam wszystkim więcej radości i optymizmu niż ten dobiegający końca – podsumowuje Mariola Szulc.

Źródło: Megrez

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZasiłek opiekuńczy w ZUS. Wnioski można składać do wigilii!
Następny artykułCyberpunk 2077 – premiera. Masowo spływają opinie graczy