Nagrody przyznawane są od 1993 r. młodym twórcom za wybitne osiągnięcia artystyczne – obecnie w siedmiu dziedzinach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, kultura cyfrowa. Od 2002 r. przyznawany jest również tytuł Kreatora Kultury.
W tym roku wręczona ma być także nagroda specjalna Kultura Zdalna 2020. Ma ona trafić do osoby lub instytucji, która w “nowej rzeczywistości dostrzegła w świecie nowych technologii sprzymierzeńca w staraniach o dostarczenie wysokiej jakości treści do jak najszerszego kręgu odbiorców kultury“.
Krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury zgłosili najciekawsze osobowości minionego roku w siedmiu kategoriach. Zwycięzców wybierze kapituła. W styczniu nagrody zostaną rozdane po raz 28.
Filmowe asy
Szansę na nagrodę w kategorii Film mają reżyser, scenarzysta, operator, absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy Maciej Cuske; reżyser, scenarzysta, dramaturg i aktor Piotr Domalewski oraz reżyser, operator i aktor filmowy Jan Holoubek.
Do Paszportu za Literaturę nominowano prozaika, poetę, autora komiksów Igora Jarka; autorkę prozy Mirę Marcinów oraz autorkę poezji Patrycję Sikorę.
Aktor i performer Maciej Pesta; duet reżysersko–dramaturgiczny Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima oraz Teatr 21, którego aktorami są osoby z zespołem Downa i autyzmem zostali nominowani w kategorii Teatr.
Na Paszport “Polityki” w kategorii Sztuki Wizualne szansę dostali: malarka i rzeźbiarka Małgorzata Mirga-Tas; malarz Karol Palczak oraz fotografka Joanna Piotrowska.
W kategorii Muzyka Poważna nominowano flecistkę Anię Karpowicz; reżysera, dramaturga i librecistę Krystiana Ladę oraz skrzypaczkę barokową Martynę Pastuszkę.
“Producent muzyczny 1988” (Przemysław Jankowiak); pianista, producent, raper i didżej Marek Pędziwiatr oraz duet Siksa określany jako punkowo–performerski mają szansę na wyróżnienie w … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS