Grupa Bieszczadzka GOPR organizuje nabór dla osób, które chcą zostać ratownikami górskimi. Komplet wymaganych dokumentów należy złożyć do 25 stycznia. Egzamin zaplanowany jest na pierwszy weekend lutego.
Bieszczadzcy goprowcy poszukują osób, których zainteresowania związane są z szeroko pojętą działalnością górską, np. czynnie uprawiających turystykę górską, wysokogórską, narciarstwo skiturowe, wspinaczkę skalną czy taternictwo, a aktywność w ramach GOPR byłaby dopełnieniem ich zainteresowań.
Podstawowymi wymaganiami, dzięki którym można zostać goprowcem, to ukończone 18 lat, nienaganny stan zdrowia, dobra kondycja fizyczna, znajomość topografii Bieszczad, części wschodniej Beskidu Niskiego oraz umiejętność jazdy na nartach.
Egzamin, który rozpocznie się w piątek (5 lutego), będzie się składał z trzech części. Miejsce spotkania goprowcy podadzą do dwóch tygodni przed egzaminem.
Przyszły ratownik najpierw będzie musiał wykazać się znajomością topografii i terenoznawstwa.
– Egzaminowany musi znać szczegółową topografię rejonu działania GB GOPR (Bieszczady i wschodnia część Beskidu Niskiego) w tym przebiegi szlaków, nazwy i wysokości najważniejszych wzniesień, schroniska górskie, pasma, rezerwaty, potoki – wyjaśniają władze GB GOPR.
Umiejętności narciarskie
Kandydat na ratownika przed komisją złożoną z instruktorów GOPR i instruktorów narciarskich będzie oceniać poprawność wykonania czterech ewolucji narciarskich: pług do zatrzymania w linii spadku stoku, ześlizg boczny, jazda terenowa po głębokim śniegu lub po muldach (w zależności od warunków), jazda stylowa (dowolna).
Ta część egzaminu odbędzie się na Połoninie Wetlińskiej oraz na stoku narciarskim, którego lokalizacja podana będzie w dniu egzaminu.
Ratownik musi być sprawny
Określenie stopnia sprawności fizycznej będzie się opierało na podejściu na czas z Przełęczy Wyżnej lub Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską.
Po egzaminie – szkolenia
Po pozytywnie zdanym egzaminie, przyszły ratownik przyjmowany jest na staż kandydacki, który trwa co najmniej dwa lata.
Obejmuje on cykl szkoleń, w trakcie których ratownik-kandydat poznaje między innymi zasady ewakuacji poszkodowanych z trudnego terenu, poszukiwania osób zaginionych, użycia quadów i skuterów śnieżnych, współpracy z załogą śmigłowca oraz techniki linowe.
Goprowcy przypominają, że działalność w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym jest społeczna. Dlatego za pełnienie dyżurów oraz udział w akcjach ratunkowych nie są wypłacane wynagrodzenia.
Formularz zgłoszeniowy i więcej informacji można znaleźć na stronie GB GOPR (TUTAJ). Komplet wymaganych dokumentów należy przesłać do siedziby GB GOPR do 25 stycznia.
Szczegółowych informacji udziela też Kamil Krechlik, Szef Szkolenia Bieszczadzkiej Grupy GOPR (tel. 796 007 818, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
tom
zdjęcia: GOPR Bieszczady
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS