Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, do wykupienia której zobligowany jest każdy właściciel auta. Niektórzy narzekają, że zaproponowana przez ubezpieczyciela składka jest bardzo wysoka, a dla porównania wskazują niską składkę znajomych kierowców. Chociaż w tym przypadku różnice wynikają głównie z ryzyka ubezpieczeniowego, spore rozbieżności cenowe dla tego samego kierowcy pojawiają się w obrębie innych ubezpieczycieli. Z czego to wynika?
Wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne zależy od wielu czynników. Znaczenie ma nie tylko wiek kierowcy i jego doświadczenie, ale również miejsce zamieszkania czy pojemność silnika. Nasuwa się więc pytanie – z czego wynikają rozbieżności w składkach proponowanych przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe?
Różnice w cenie OC – z czego to wynika?
Wszelkie kwestie dotyczące ubezpieczenia OC reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z zawartymi tam przepisami zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz sumy gwarancyjne nie zależą od wysokości składki.
Fakt, że towarzystwa ubezpieczyciele ustalają kwoty polisy na różnych poziomach wynika z przyjętej definicji ryzyka ubezpieczeniowego. Chociaż czynniki uwzględniane przy wyliczaniu składki są identyczne, różna jest ich waga. Oznacza to, że dla jednego ubezpieczyciela najważniejsze znaczenie ma wiek i doświadczenie kierowcy, a dla innego – miejsce zamieszkania czy marka pojazdu i pojemność silnika itd.
Ile wynoszą różnice w kwotach ubezpieczenia OC?
Różnice w cenach obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego będą inne dla konkretnego ubezpieczającego. Dlatego warto skorzystać z dostępnych narzędzi, np. kalkulatora dostępnego pod adresem https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/, aby poznać konkretne różnice w zaproponowanych stawkach.
Przykład 1. Załóżmy, że masz 41 lat i mieszkasz w Tarnowie. Najniższą składkę w wysokości OC zaproponowała firma Benefia. Najwięcej (904 zł) musisz zapłacić w firmie Wiener. Weź jednak pod uwagę, że w tym pierwszym przypadku płacisz wyłącznie za obowiązkowe ubezpieczenie, zaś najdroższa oferta obejmuje pakiet ubezpieczeniowy – OC + Assistance + NNW.
Okazuje się, że jeszcze większych różnic w cenach muszą spodziewać się młodzi kierowcy. W tym przypadku niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nakładają dodatkowe zwyżki związane z rosnącym ryzykiem ubezpieczeniowym.
Przykład 2. Załóżmy, że jesteś młodym kierowcą. Najniższą składkę zapłacisz w AXA (977 zł), a najwyższą w firmie Wiener (3222 zł). W obu przypadkach ceny uwzględniają nie tylko OC, ale również Assistance i NNW.
Jak kupić najtańsze OC?
Wiesz już, że wysokość składki nie przekłada się na zakres ochrony i sumy gwarancyjne. Skoro tak, za ubezpieczenie OC nie ma sensu przepłacać. Najtańsze OC możesz obliczyć na rankomat.pl, co pozwoli ci zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych. Jak to działa?
Wystarczy wypełnić formularz, aby w odpowiedzi otrzymać proponowane wysokości składek obowiązujące w konkretnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Potem trzeba tylko porównać oferty i… wybrać najtańszą. W ten sposób możesz zmniejszyć wysokość składki nawet do 50%!
Komentarze
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS