- Wśród 11 tys. gatunków flory i fauny Madagaskaru ponad 80 proc. stanowią gatunki endemiczne
- Zagrożone są też zwierzęta, żal lemurów, które występują tylko na Madagaskarze i Komorach
- – Mnie najbardziej uderzył widok bezdomnych nietoperzy. Malgasze na nie polują, dla mięsa – mówi ks. Wiśniewski
Dominika Maciejasz: Madagaskar, niegdyś nazywany zieloną wyspą, zyskał miano czerwonej, a nawet czarnej wyspy. Czerwień to pożary, a czerń – krajobraz pożogi. Da się jeszcze uratować ekosystem Madagaskaru?
Ks. Marcin Wiśniewski ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo:
Pożary to plaga tej wyspy. Wchłonęły już 45 proc. zielonych terenów na Madagaskarze. Proces dewastacji przyrody trwał od lat 60., kiedy Francja zwróciła wyspie niepodległość.
Za czasów kolonii francuskiej lasy były strzeżone – każdy matecznik miał swojego strażnika. Z początkiem lat 60. strażnicy zniknęli, a mieszkańcy zaczęli wycinać lasy pod węgiel drzewny. Wycince towarzyszyły podpalenia. Ogień podkładano głównie na łąkach w okresie suszy, by wymusić przyrost świeżej trawy dla wypasanego bydła, ale wiatr niósł płomienie o wiele dalej i zajmował zadrzewione obszary.
W latach 70., w czasach rządów prezydenta Ratsiraki, próbującego zaszczepić na wyspie socjalizm, ogień wzniecano jako formę protestu przeciwko tej ideologii. Malgasze nie chcieli komunizmu i na szczęście pozostali od niego wolni, ale lasy nadal płonęły, bo mieszkańcom bardziej zależało na wypasie bydła, niż ochronie drzewostanów.
Ponadto na Madagaskarze przyjęło się wiele gatunków roślin z Australii. Te nie są tak odporne na susze, jak gatunki rodzime. To tylko nasiliło pożary. Znikały unikatowe gatunki roślin. Wśród 11 tys. gatunków flory i fauny Madagaskaru ponad 80 proc. stanowią gatunki endemiczne. Na przykład rośnie tu 204 gatunków palm, z czego 200 występuje tylko na tej wyspie. Aż 50 proc. tych endemicznych gatunków jest zagrożonych.
To dotyczy nie tylko roślinności, ale też zwierząt.
W tym lemurów, które występują tylko na Madagaskarze i Komorach. To piękne zwierzęta, w każdym regionie wyspy żyje inny gatunek. Gdy płonie las, uciekają, by szukać schronienia gdzie indziej, ale nie zawsze zdążą…
Mnie najbardziej uderzył widok bezdomnych nietoperzy. Malgasze na nie polują, dla mięsa. Chwytają je w siatki podczas zasadz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS