A A+ A++

Po apelu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie w listopadzie wzrosła liczba osób gotowych oddać osocze w celu ratowania zdrowia i życia osób zakażonych koronawirusem. – Zgłaszają się dawcy w każdym wieku zarówno Ci, którzy uzyskali niedawno pełnoletność jak i Ci, którzy są już w wieku średnim – podkreśla dr n. o zdr. Ewa Zawilińska, dyrektor RCKiK w Rzeszowie.

Dar osocza

Ozdrowieńcy odpowiadają na apele o zgłaszanie się do centrum krwiodawstwa. W listopadzie br. zauważalne było znacznie większe zainteresowanie niż w pozostałych miesiącach. Najwięcej dawców zgłasza się w przedziale wiekowym od 24-44 lat.

– Dawcą krwi bądź osocza może zostać zdrowa osoba od 18 do 65-ego roku życia, z zachowaną proporcją wagi do wzrostu ( jednak nie można ważyć mniej niż 50 kg). Nie wolno oddawać krwi, osocza 6 miesięcy po wykonaniu tatuażu, przekłuciu uszu lub innych części ciała, zabiegu akupunktury, po operacjach i innych zabiegach medycznych przebiegających z naruszeniem ciągłości skóry lub błon śluzowych, po wykonaniu niektórych badań, np. endoskopowych. Przerwę co najmniej dwutygodniową należy zachować po zażywaniu antybiotyków oraz przebyciu infekcji wirusowej – wyjaśnia dyrektor Ewa Zawilińska. – Kontakt z chorobami zakaźnymi dyskwalifikuje na czas równy inkubacji danej choroby (zwykle 4 tygodnie), bliski kontakt w warunkach domowych z chorym na wirusowe zapalenie wątroby dyskwalifikuje na okres 6 miesięcy. Ponadto jest wiele czasowych przeciwwskazań do oddawania krwi. Szersze informacje można znaleźć na naszej stronie internetowej www.rckk.rzeszow.pl. Z grona dawców wykluczają : poważne, aktywne, przewlekłe lub nawracające choroby układu krążenia, choroby układu pokarmowego, oddechowego, moczowego, nerwowego, choroby skóry, choroby zakaźne (np. WZW typu B, WZW typu C, wirusowe zapalnie wątroby w wywiadzie), HIV, nowotwory złośliwe, choroby krwi i układu krwiotwórczego, cukrzyca, choroby tarczycy, nadnerczy itp. Krwiodawcami nie zostaną też osoby z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania wynikającymi z używania substancji psychotropowych – dodaje.

W RCKiK w Rzeszowie ozdrowieńcy mogą metodą plazmaferezy oddać nawet do trzech jednostek osocza dla chorych, a od tego tygodnia również w terenowych oddziałach w Krośnie i Przemyślu. Pobór trwa 30-40 minut. W pozostałych oddziałach terenowych można oddać krew pełną, z której zostanie pozyskana jedna jednostka osocza, co trwa 8-10 minut. – W chwili obecnej wiele podmiotów leczniczych zajmuje się leczeniem osób zakażonych SARS-CoV-2. Osocze wydajemy do każdego szpitala, w którym znajdują się pacjenci go wymagający. Zapasy osocza ozdrowieńców są wystarczające, aby sprostać zapotrzebowaniu szpitali. W pełni realizujemy te potrzeby, co więcej udawało nam się wspomagać też inne województwa – zaznacza dyrektor RCKiK.

fot. Archiwum prywatne/Facebook

Jednym z ozdrowieńców jest Marcin Bolek, wójt gminy Dębowiec, który w środę (2 grudnia br.) oddał osocze w RCKiK w Rzeszowie. Wszystkich, którzy pokonali koronawirusa zachęca do pomagania innym w walce z Covid-19 – Jednorazowe oddanie osocza może uratować do 3 osób z ciężkim przebiegiem choroby. Każde życie jest bezcenne – napisał w mediach społecznościowych.

Pilnie potrzebna krew ARh minus i 0Rh minus

Zapotrzebowanie na krew jest przez cały czas – przekonuje dyrektor RCKiK, ale ze względu na trwającą pandemię przychodzi ją oddawać mniej dawców. – Spadek dawców zawsze obserwujemy w okresie wakacji, w okresie wzmożonych infekcji, również infekcji spowodowanych zakażeniem SARS-CoV-2, gdyż oni też chorują , mają izolację czy kontakt z osobami chorymi, co wyklucza czasowo z oddawania krwi i osocza. Pragnę podkreślić, że dawcy nigdy nas nie zawiedli, jeśli mamy niedobory krwi wysyłamy wiadomość SMS i dawcy do nas przychodzą, reagują na nasze apele w mediach. Dziękujemy.

W chwili obecnej najbardziej potrzebna jest krew z grupy ARh minus oraz 0Rh minus, niemniej każda grupa krwi jest na wagę złota. – Do dawców grupy 0Rh minus zwracamy się najczęściej, bo z jednej strony jest to krew, która może być przetoczona każdemu biorcy a z drugiej występuje rzadko w populacji, gdyż stanowi 5-6 % wszystkich grup krwi – wyjaśnia E. Zawilińska. 

id

Napisany dnia: 04.12.2020, 09:18

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiana na stanowisku szefa Airbus Poland
Następny artykułDell debiutuje na rynku obiektowych pamięci masowych „all flash”