Buty robocze są jednym z nieodłącznych elementów każdego ubrania roboczego. Nie tylko zapewniają komfort pracy, ale przede wszystkim chronią stopy przed urazami mechanicznymi, szkodliwymi substancjami chemicznymi czy skrajnymi temperaturami. By jednak buty robocze właściwie spełniały swoją funkcję, muszą zostać dopasowane do rodzaju pracy.
- Buty robocze BHP – popularne rodzaje
- Obuwie robocze – jaką ochronę zapewniają?
- Jakie buty robocze wybrać?
Niezależnie od tego, czy wybieramy buty robocze damskie czy buty robocze męskie, podczas zakupu należy zwrócić uwagę na konstrukcję obuwia, stopień ochrony oraz charakter wykonywanej pracy i związane z nią potencjalne zagrożenia.
Buty robocze BHP – popularne rodzaje
Podstawowy podział obuwia roboczego uwzględnia ich konstrukcję. Biorąc pod uwagę to kryterium, buty robocze możemy podzielić między innymi na półbuty, sandały, trzewiki oraz modele do kolan. Półbuty robocze to bardzo szeroka grupa produktów, które znajdują zastosowanie w wielu branżach. Sandały to buty robocze lekkie, które bywają niezastąpione latem, szczególnie w przypadku osób pracujących na zewnątrz.
Z kolei sięgające za kostkę trzewiki to doskonały wybór na jesień i zimę – przy niskich temperaturach świetnie sprawdzą się zwłaszcza buty robocze ocieplane. Ostatnią grupę produktów tworzą buty robocze do kolan, najczęściej gumowe oraz z PVC, zapewniające odpowiednią ochronę przed wilgocią.
Obuwie robocze – jaką ochronę zapewniają?
Buty robocze należy dobierać uwzględniając potencjalne zagrożenia występujące w danym środowisku pracy. Niezależnie od tego, czy chcemy kupić buty robocze tanie czy interesują nas wyłącznie buty robocze premium, muszą one pasować do charakteru wykonywanych przez nas czynności. Wybór ułatwią nam specjalne oznaczenia, określające stopień ochrony, jaki daje konkretny model obuwia:
– buty SB – podstawowe zabezpieczenie, posiadają podnosek, który wytrzymuje uderzenia z energią do 200 J oraz zgniecenia do 15 kN;
– buty S1 – mają zamknięty, absorbujący energię obszar pięty oraz wykazują właściwości antyelektrostatyczne;
– buty S2 – są odporne na wilgoć, nie przepuszczają ani nie wchłaniają wody przez co najmniej godzinę;
– buty S3 – mają urzeźbioną, dodatkowo wzmocnioną podeszwę, która jest odporna na przebicie.
Jakie buty robocze wybrać?
By obuwie robocze właściwie spełniało swoją funkcję, musi zostać dobrane do rodzaju wykonywanej pracy. Osoby pracujące w magazynach i halach, w których jest sucho, z powodzeniem mogą zdecydować się na półbuty lub sandały, zapewniające optymalną oddychalność. Natomiast odpowiednie buty robocze budowlane to na przykład trzewiki spełniające normę S1 lub S3 – drugie z wymienionych sprawdzą się także w drogownictwie. Z kolei do pracy, w której obuwie musi gwarantować nieprzemakalność, najlepiej nadają się gumowce robocze do kolan.
undefined
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS