A A+ A++

Od poniedziałku, 30 listopada, miasto Chełm rozpocznie akcję wykonywania szybkich testów antygenowych dla mieszkańców. To wsparcie w zakresie testowania pacjentów podejrzanych o infekcję koronawirusa, ujęte w miejskiej strategii walki z Covid-19, którą opracował nowy wiceprezydent Janusz Cieszyński.

Poczynione przez służby miejskie obserwacje wskazują na dość długi czas oczekiwania na wynik testu genetycznego PCR-RT, który można zlecać w ramach powszechnego systemu świadczeń zdrowotnych, finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlatego też, wychodząc naprzeciw potrzebom lekarzy w zakresie szybkiej diagnostyki, chełmski samorząd podjął się finansowania testów antygenowych dla mieszkańców naszego miasta, wykazujących objawy zakażenia Covid-19.

– Szybkie testy antygenowe dadzą lekarzom możliwość sprawnego postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia oraz identyfikacji potencjalnych ognisk choroby – podkreśla wiceprezydent Janusz Cieszyński.

W tym celu udało się połączyć sektor publicznej i prywatnej części systemu ochrony zdrowia. Z testu można skorzystać niezależnie od tego, do jakiej przychodni, miejskiej czy prywatnej, mieszkaniec jest zapisany. Jeśli lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zdiagnozuje objawy Covid -19, może skierować pacjenta na szybkie testy antygenowe finansowane przez miasto. Badania koordynuje Miejski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Chełmie. Pracownicy MSP ZOZ ustalają z pacjentem dogodną datę i godzinę wykonania testu. Pacjent otrzyma informację o zasadach wykonania testu oraz potwierdzenie rejestracji na podany przez siebie telefon komórkowy.

W ustalonym terminie pacjent musi zgłosić się do punktu wymazowego z dowodem tożsamości. Wymazy zostaną pobrane w punkcie mobilnym Centrum Medycznego „Luxmed”, przy ul. ks. Popiełuszki w Chełmie. Po potwierdzeniu tożsamości i złożeniu oświadczenia o chęci wykonania testu zostanie pobrany wymaz. W ciągu godziny od pobrania materiału do wymazu pacjent otrzyma informację zwrotną o wyniku badania.

Dodatkowo, jeżeli wynik okaże się dodatni, stosowna informacja zostanie umieszczona w systemie EWP. Pacjent będzie objęty izolacją, a o jej formie zdecyduje jego lekarz rodzinny. Badania są bezpłatne dla lekarza kierującego i pacjenta będącego mieszkańcem Chełma. Ich koszt w całości pokryje budżet miasta. Akcja ruszy w poniedziałek 30 listopada i potrwa do 28 grudnia br. (tdz)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTarcza Finansowa PFR 2.0. Pomoc antykryzysowa z warunkami
Następny artykułJak rozliczać należności licencyjne?