Obie izby Kongresu (Senat i Izba Reprezentantów) ustaliły w czwartek wspólny tekst ustawy o budżecie obronnym (NDAA). Projekt zmienia plany w sprawie wycofania części wojsk USA z Niemiec oraz Afganistanu i zawiera dodatkowe sankcje w sprawie Nord Stream 2.
Jak powiedział PAP Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego biura amerykańskiego think tanku German Marshall Fund, może to mieć wpływ na plany wysłania dodatkowej liczby żołnierzy USA do Polski, co w październiku zapowiadał były już szef Pentagonu Mark Esper.
“W teorii nie musi się to przekładać na kwestię umowy o współpracy obronnej Polski i USA, ale w praktyce może się okazać, że będziemy mieć poślizg w wysłaniu dodatkowych wojsk do Polski” – uważa Baranowski. Jak dodaje, obie partie w Kongresie są przeciwne wycofaniu żołnierzy USA z Niemiec.
Podobne zapisy dotyczą wycofania części amerykańskich wojsk z Afganistanu. W listopadzie resort obrony USA zapowiadał, że w styczniu do kraju powróci ok. 2 tys. spośród 4,5 tys. żołnierzy wciąż stacjonujących w kraju.
Tekst NDAA zawiera również rozszerzenie sankcji przeciwko gazociągowi Nord Stream 2. Według ustawy, sankcjami mogą zostać objęte podmioty również pośrednio zaangażowane w projekt, jak np. jego ubezpieczyciele, czy instytucje dokonujące inspekcji i certyfikacji gazociągu. Jednocześnie ustawa umożliwia zwolnienie podmiotów z sankcji, jeżeli będzie to leżało w interesie narodowym USA. Takie same przepisy dotyczą również gazociągu Turkstream, łączącego Rosję i Turcję.
Ustawa mówi również o nałożeniu sankcji na Turcję w związku z jej zakupem rosyjskich rakietowych systemów obrony powietrznej S-400.
NDAA przewiduje również, usunięcie pomników oraz nazwisk dowódców Konfederacji z nazw baz i innych obiektów wojskowych. Do zmiany ma dojść w ciągu trzech lat.
Ustawa o budżecie obronnym, w tym roku opiewająca na ok. 740 miliardów dolarów, negocjowana jest tradycyjnie co roku przez Republikanów i Demokratów, a następnie popierana w Kongresie przez parlamentarzystów obu partii. Gdyby prezydent USA Donald Trump ją zawetował, to potrzeba większości dwóch trzecich w każdej z izb, by ustawa weszła w życie.
Źródło: PAP Autor: osk/ ap/ kgod/
Fot.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS