Pasłęk zmieni swój herb. Nowy jego projekt, który jest właśnie opracowywany, zakłada między innymi zmianę barw. – Niestety, obecny herb naszej gminy jest swego rodzaju kalką z publikacji „Miasta polskie w tysiącleciu”, niepewna jest też kwestia praw autorskich do wizerunku z tej publikacji – poinformował Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka
Na złotym polu rycerz, jadący na białym koniu przez trzy zielone pagórki w prawą stronę tarczy. Prawa ręka rycerza wzniesiona z mieczem, w lewej tarcza czerwona z białym poziomym pasem – to aktualny herb Pasłęka i jednocześnie gminy Pasłęk. Herb ma długą tradycję heraldyczną, a w obecnej formule został ustanowiony w 1992 roku przez Radę Miejską w Pasłęku. Prawdopodobnie jest to herb mistrza zakonu krzyżackiego – Meinharda von Querfurta z Elbląga – założyciela miasta.
Okazuje się, że konieczne jest przygotowanie projektu nowego herbu. Kiedy z okazji jubileuszu 30-lecia pasłęckiego samorządu wykonywano projekt insygniów miejskich, specjalizująca się w tym firma przestawiła argumenty za tym, że do poprawki jest obecny herb.
– W toku analizy źródeł historycznych oraz obowiązującego obecnie herbu firma, wykonująca dokumentację przedstawiła argumenty przemawiające za koniecznością przygotowania nowego projektu herbu gminy Pasłęk, oczywiście w oparciu o dotychczas obowiązujący projekt. Obecny herb gminy Pasłęk jest kopią zapożyczoną z publikacji „Miasta polskie w tysiącleciu” z 1965 r., a wskazany został jako wzorcowy przez Polskie Towarzystwo Heraldyczne w 1992 r. i przyjęty przez Radę Miejską w Pasłęku. Niestety, obecny herb naszej gminy jest swego rodzaju kalką z ww. publikacji i niepewna jest też kwestia praw autorskich do wizerunku z „Miast polskich w tysiącleciu” – poinformował burmistrz Pasłęka.
W nowym projekcie herbu dokonano między innymi zmian barw herbu. Według zasad stosowanych przez Komisję Heraldyczną (organ doradczy ministra spraw wewnętrznych i administracji), herb powinien cechować się maksymalną możliwą prostotą. Wymóg ten dotyczy także liczby barw zastosowanych w herbie. Dokumentacja dotycząca projektu herbu zostanie przekazana do zaopiniowania przez Komisję Heraldyczną. Gdy uzyska on jej pozytywną opinię, zostanie przedłożony Radzie Miejskiej w Pasłęku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS