A A+ A++

GEH ogłasza postępy w licencjonowaniu małego rektora jądrowego

03.12.2020r. 06:26


GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) ogłosił we wtorek, że amerykańska komisja nadzoru jądrowego (NRC) wydała końcowy raport z oceny bezpieczeństwa dla pierwszego z kilku złożonych przez spółkę tzw. raportów LTR (Licensing Topical Report) odnośnie małego modułowego reaktora BWRX-300 (SMR).


Jak informuje GEH, LTR przedłożony NRC w grudniu 2019 r., stanowi podstawę do radykalnego uproszczenia BWRX-300.

– Uzyskanie aprobaty NRC dla konkretnych innowacji, które upraszczają konstrukcję BWRX-300, jest kamieniem milowym w naszych wysiłkach, aby licencjonować tę technologię – powiedział Jay Wileman, prezes i dyrektor generalny GEH. – BWRX-300 wykorzysta znaczną część istniejącej podstawy licencyjnej ESBWR z certyfikatem NRC, a ten LTR przyspieszy nasze wysiłki w zakresie komercjalizacji, ponieważ nadal skupiamy się na uruchomieniu pierwszego SMR w tym dziesięcioleciu – dodał.

Dwa kolejne raporty LTR zostały przedłożone NCR na początku 2020 r., a GEH przewiduje, że ich przegląd zakończy się w najbliższych miesiącach. Czwarty raport długoterminowy został zgłoszony we wrześniu 2020 roku. GEH zakłada posłuży on jako podstawa do opracowania wstępnego raportu z analizy bezpieczeństwa, który mógłby zostać przekazany do NRC przez klienta z sektora użyteczności publicznej.

BWRX-300 to chłodzony wodą SMR o mocy 300 MWe z obiegiem naturalnym i pasywnym systemem bezpieczeństwa, który wykorzystuje podstawy projektowe i licencyjne amerykańskiej firmy GEH ESBWR z certyfikatem NRC. GEH podkreśla, że dzięki radykalnemu uproszczeniu projektu, realizaja BWRX-300 będzie wymagała znacznie mniejszych nakładów kapitałowych na megawat mocy, w porównaniu z innymi projektami SMR chłodzonymi wodą lub istniejącymi dużymi reaktorami jądrowymi.

Przypominamy, że w Polsce wykorzystaniem projektu BWRX zainteresowana jest spółka Synthos Green Energy, która przedstawiła Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) propozycję zakresu opinii ogólnej w sprawie rozwiązań organizacyjno-technicznych dla tej konstrukcji. PAA oceniła, że złożenie dokumentów odnoszących się do potencjalnej budowy w Polsce reaktora BWRX-300 można uznać za wstępny etap dialogu regulacyjnego między organem dozoru, a inwestorem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEkonomista: Google Trends pokazują, że minęliśmy szczyt drugiej fali [ROZMOWA]
Następny artykułPokonała już raka oraz sepsę. 102-latka po raz drugi wyzdrowiała po Covid-19