A A+ A++

Pomarańcze to jedne z najpopularniejszych owoców na świecie. Ich miąższ można wykorzystać na wiele sposobów. A co ze skórką pomarańczy? Zazwyczaj ląduje w koszu na śmieci. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jest ona źródłem wielu cennych składników odżywczych, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Skórka pomarańczowa to znakomite źródło ponad 60 rodzajów flawonoidów roślinnych, fot. shutterstock
  1. Skórka pomarańczowa – co warto o niej wiedzieć?
  2. Wartości odżywcze skórki pomarańczowej
  3. Właściwości prozdrowotne skórki pomarańczowej
  4. Skórka pomarańczowa w kosmetyce
  5. Skórka pomarańczowa w kuchni
  6. Przepis na kandyzowaną skórkę pomarańczową
  7. Czy warto stosować skórkę pomarańczową?

Skórka pomarańczowa – co warto o niej wiedzieć?

Pomarańcze są pysznymi, orzeźwiającymi i przede wszystkim zdrowymi owocami, które dostarczają wielu ważnych witamin i minerałów. W związku z tym, że są powszechnie dostępnie, zajadają się nimi niemal w każdym kraju na świecie. Najczęściej spożywane są w formie świeżo wyciśniętego soku lub samego miąższu. Za to skórka pomarańczowa jest niedoceniana. Tuż po zjedzeniu jej owocu, zazwyczaj ląduje w koszu na śmieci. Mało kto wie, że skórka zawiera aktywne związki, które pomagają zwalczyć i zapobiec wielu przykrym dolegliwościom, a nawet chorobom. Nie bez powodu babcia zawsze powtarzała, że najwięcej witamin znajduje się w skórce każdego owocu.

Smak skórki pomarańczowej nie jest tak kuszący jak sok czy miąższ tego owocu. Jednak zawiera wiele aktywnych związków, które pomagają zapobiec wielu chorobom i przykrym dolegliwościom. Istnieje wiele przepisów, które pozwolą cieszyć się jej egzotycznym smakiem i cytrusową nutą, pomimo gorzkawego posmaku. Poza tym, jej właściwości wykorzystuje się nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce i medycynie naturalnej.

Wartości odżywcze skórki pomarańczowej

Wiele osób traktuje skórkę pomarańczową jako zbędną część tego owocu. Jak się okazuje, skórka pomarańczowa to znakomite źródło ponad 60 rodzajów flawonoidów roślinnych, które wykazują pozytywny wpływ na nasz organizm. Flawonoidy zaliczają się do związków o właściwościach antyoksydacyjnych, czyli neutralizujących szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych. Skórka pomarańczowa dostarcza również 170 cennych witamin, minerałów oraz błonnika pokarmowego regulującego prawidłową pracę układu pokarmowego. Bogata w witaminę C dodatkowo wspomaga eliminację szkodliwego działania wolnych rodników.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jest ona źródłem wielu cennych składników odżywczych, fot. shutterstock

Właściwości prozdrowotne skórki pomarańczowej

Skórka pomarańczowa zawiera fitochemikalia i wspomniane wcześniej flawonoidy. Oba te związki stanowią naturalny środek leczniczy przy dolegliwościach związanych z wysokim poziomem złego cholesterolu. Z kolei przeciwutleniacze oczyszczają naszą krew oraz zapobiegają tworzeniu się płytki miażdżycowej, która blokując przepływ krwi prowadzi do powstawania zatorów. Dlatego też spożywanie skórki pomarańczowej chroni układ naczyniowo-sercowy i zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia, ataku serca czy udaru.

Skórka pomarańczowa zawiera nawet 10 razy więcej witaminy C niż sok z tego owocu! Dlatego też jej spożywanie jest znakomitą metodą na wzmocnienie układu odpornościowego. Dzięki temu możemy uniknąć różnych chorób układu oddechowego, takich jak przeziębienie, zapalenie oskrzeli, alergie, grypa, astma, a nawet rak płuc. Co więcej, zawarte w niej związki przeciwutleniaczy, które odpowiedzialne są za spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii.

Żucie kawałka skórki poprawia stan naszego uzębienia: odświeża oddech, kontroluje bakterie w jamie ustnej chroniąc przed powstawaniem próchnicy oraz pomaga pozbyć się żółtych plam na zębach. Wszystko za sprawą znajdujących się w niej ekstraktów i olejków, które zapewniają pewnego rodzaju barierę ochronną przeciw szkodliwym wpływem płytki nazębnej oraz wszelkimi infekcjami. Żucie skórki zalecane jest osobom z wrażliwymi zębami, ponieważ łagodzi ona ból i ich nadwrażliwość.

Ten pozornie zbędny element pomarańczy to cenny składnik odżywczy, który wspomaga właściwe funkcjonowanie układu trawiennego. Jej regularne spożycie przyczynia się do wzmożenia ruchów robaczkowych jelit, co usprawnia wydalanie toksycznych odpadów jelita grubego. To znakomite antidotum na zespół jelita drażliwego, biegunkę oraz wszelkiego rodzaju stany zapalne. Jakby tego było mało, skórka pomarańczowa ma pozytywny wpływ na florą bakteryjną układu trawienia. Związki zawarte w skórce redukują ilość kwasu żołądkowego, dzięki temu wskaźnik pH jest na odpowiednim poziomie. Jeśli borykamy się z silną, powracającą zgagą, napoje ze skórka pomarańczy powinniśmy pić każdego dnia, przez okres co najmniej 3 tygodni.

W związku z tym, że skórka pomarańczowa jest produktem całkowicie naturalnym, zawiera mało kalorii, bogaty jest w błonnik oraz posiada cenne właściwości oczyszczające, pomaga nam zrzucić zbędne kilogramy i wspiera w utrzymaniu wymarzonej sylwetki. Spożywanie naparu ze skórki lub dodawanie jej do posiłków wspomaga procesy oczyszczające organizmu. Ponadto przedłuża uczucie sytości, co zapobiega podjadaniu między posiłkami.

Skórka pomarańczowa w kosmetyce

Skórka pomarańczowa służy nie tylko naszemu zdrowiu, ale także naszym wyglądzie. Jako doskonałe źródło witaminy C, znakomicie działa na naszą urodę. Własnoręcznie przygotowany w domu preparat na bazie ekstraktu ze skórki pomarańczowej pomaga zwalczyć plamy oraz inne ślady na naszej skórze spowodowane zbyt wczesnym starzeniem, te powstałe pod wpływem słońca, oparzeń słonecznych czy innych toksyn. Poza tym, związki antyoksydacyjne obecne w skórce opóźniają procesy starzenia, a co za tym idzie – dłużej cieszymy się zdrowym i młodym wyglądem. Napar przyrządzony ze skórki pomarańczowej ma podobne właściwości co tonik oczyszczający – dogłębnie oczyszcza skórę i zwalcza pory. Dzięki temu skutecznie pozbędziemy się wyprysków i zaskórników oraz zapobiegniemy powstawaniu nowych.

Jej właściwości wykorzystuje się nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce i medycynie naturalnej, fot. shutterstock

Skórka pomarańczowa w kuchni

Ta pozornie bezużyteczna część pomarańczy znajduje zastosowanie również w kuchni. Najlepiej smakuje w postaci kandyzowanej, czyli smażonej w cukrze. W takiej formie bardzo często stosowana jest do przeróżnych deserów, a także kawy i herbaty. Charakteryzuje się intensywnym aromatem i słodkawym smakiem z gorzką nutą. Świeżo startą na tarce można posypać potrawy mięsne oraz inne wytrawne dania – wyostrzy ich smak.

Na bazie skórki pomarańczowej można przyrządzić napar, który doskonale sprawdzi się w okresie jesienno-zimowym. Wystarczy zalać wrzącą wodą półtorej łyżki startej skórki i gotować na małym ogniu przez około 10 minut. Po upływie tego czasu należy zdjąć z ognia miksturę i odstawić na kolejne 5 minut w celu porządnego zaparzenia.

Przepis na kandyzowaną skórkę pomarańczową

Składniki:

  • skórka z 6 pomarańczy
  • 1 ½ szklanki cukru
  • opcjonalnie kilka łyżek wody

Przygotowanie:
Za pomocą gąbki porządnie oczyszczamy pomarańcze, a dodatkowo potem parzymy wrzątkiem. Obieramy owoce ze skórki. Z pomarańczy przygotowujemy np. świeży sok. Skórkę dokładnie oczyszczamy z białej błonki. Następnie kroimy w drobną kostkę, umieszczamy w garnku i zasypujemy cukrem. Wszystkie składniki podgrzewamy do całkowitego rozpuszczenia cukru, przez cały czas mieszając. Potem smażymy bez przykrycia przez około 30 minut, od czasu do czasu mieszając by się nie przypaliła. W przypadku, gdy zacznie przywierać do spodu garnka, należy stopniowo dodawać wodę. Gotową kandyzowaną skórkę pomarańczową przekładamy do słoika. Po jej ostudzeniu przechowujemy ją w lodówce, ewentualnie w zamrażarce.

Czy warto stosować skórkę pomarańczową?

Skórka pomarańczowa jest niesłusznie bagatelizowana. Ma ona szerokie zastosowanie. Skórka pomarańczowa działa nie tylko upiększająco, ale przede wszystkim wspiera nasz organizm poprzez dostarczenie wielu cennych składników odżywczych. Dlatego też jak najbardziej powinniśmy jeść ją jak najczęściej, najlepiej dodając ja do ulubionych dań. Następnym razem jedząc pomarańczę zastanówcie się, w jaki sposób wykorzystać jej skórkę.

Ekologia.pl (Klaudia Kwiatkowska)

Bibliografia

  1. “https://www.livestrong.com/article/346101-health-properties-of-orange-peel/”; data dostępu: 2019-11-28
  2. “https://www.healthline.com/nutrition/can-you-eat-orange-peels#downsides”; data dostępu: 2019-11-28
  3. “https://www.stylecraze.com/articles/amazing-benefits-of-orange-peels-for-beauty-and-health/#gref”; data dostępu: 2019-11-28
  4. “https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/how-beneficial-is-orange-peel-for-health/articleshow/70495789.cms”; data dostępu: 2019-11-28
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiezapomniana lekcja w-f z Moniką Brzostek zawodniczek MUKS Sari Żory
Następny artykułSOK Słupsk: Sztab 29. Finału WOŚP utworzony w SOK