Siedem nieprzeciętnych osobowości w szóstej edycji „Galaktyki Kobiet”, cyklu tworzonego przez Centrum Nauki Kopernik/ESERO-Polska. – Wspieramy dziewczęta pragnące zajmować się naukami ścisłymi oraz te, które jeszcze szukają swoich zainteresowań, dlatego chcemy dać im możliwość spotkania z kobietami, które swoją wiedzą i pracą zmieniają oblicze przemysłu kosmicznego i nie tylko — mówi Justyna Średzińska, organizatorka wydarzenia.
Kinga Gruszecka z Polskiej Agencji Kosmicznej menadżerka projektów kosmicznych, dr Karolina Bąkowska badająca gwiazdy kataklizmiczne, Joanna Kuźma pracująca w Europejskiej Agencji Kosmicznej nad możliwością hodowania roślin na misjach pozaziemskich, Ewa Kłosowska inspirująca i zachęcająca dziewczęta do wejścia w świat nowych technologii w ramach Geek Girls Carrots, dr Agata Kołodziejczyk związana z ESA neurobiolożka i założycielka Space Garden oraz Centrum Analogowego Treningu Astronautów czy dr Agnieszka Łukaszczyk z Planet, jednej z największych światowych firm dostarczających zobrazowania satelitarne, a także Taryn Bailey inżynierka mechatroniki z JPL NASA, która pracuje nad integracją i testowaniem małych satelitów, w tym pierwszego helikoptera, który poleci na Marsa — tak wygląda lista uczestniczek jesiennej edycji „Galaktyki Kobiet”. Założeniem cyklu jest stworzenie możliwości bliskiego, koleżeńskiego spotkania z osobami, które przetarły już własne ścieżki w niełatwej, kosmicznej branży. Spotkania, w którego trakcie nie ma złych czy trywialnych pytań, za to możliwość poznania świata eksploracji kosmosu, wysokich technologii i przełomowych badań.
– W trakcie każdego cyklu rozmawiam z kilkoma zaproszonymi ekspertkami związanymi z sektorem STEM, ze szczególnym uwzględnieniem sektora kosmicznego. Nie tylko przedstawiam ciekawe zawody i sylwetki kobiet, ale przede wszystkim staram się pokazać ich drogę do miejsca, w którym się aktualnie znajdują. Każdy kiedyś staje przed wyborami co robić w życiu i nie ma niczego smutniejszego, niż myśl, że się do czegoś nie nadaję, ponieważ ktoś tak powiedział lub poczucie, że podąża się wybraną ścieżką samotnie — mówi organizatorka Justyna Średzińska. – Wierzymy, że kobiety, które wybrały swoje ścieżki w naukach kosmicznych, często musząc przeciwstawiać się stereotypom, są źródłem prawdziwej inspiracji i że możliwość bezpośredniego kontaktu z nimi da energię do zrobienia pierwszego własnego, kosmicznego kroku — dodaje.
O tym, jak ważne jest wybranie własnej ścieżki, mówi dr Anna Chrobry, która była gościem poprzedniej edycji wydarzenia: – W moim otoczeniu nikt nie chciał nawet latać samolotem, a moje marzenia sięgały wysoko poza atmosferę Ziemi. Nie było łatwo, ale się udało. Skonstruowane przeze mnie w ramach doktoratu urządzenie pomiarowe do badań atmosfery lata samolotem HALO, a pojazd kosmiczny, nad którym pracowałam, czyli Orion, zaniesie pierwszą kobietę na Księżyc. Chcę coś powiedzieć wszystkim kobietom, wszystkim młodym dziewczętom szukającym swojej drogi: to jest wasz czas, czas kobiet. Możecie być astronautkami, inżynierkami, zdobywać nagrody Nobla i robić wszystko, czego zapragniecie. Macie też oparcie w nas, w kobietach, które znają wasze wątpliwości i problemy. Powinnyśmy sobie pomagać — dodaje.
Szósta edycja „Galaktyki Kobiet” została przygotowana w dwóch częściach i będzie przeprowadzona w formie online. Będzie składać się z krótkich wywiadów zakończonych sesją pytań i odpowiedzi od publiczności.
Pierwsze spotkanie rozpocznie się 3 grudnia o godzinie 18:00, drugie 10 grudnia również o godzinie 18:00. Więcej informacji w mediach społecznościowych na dedykowanym wydarzeniu oraz na stronach internetowych:
- Galaktyka Kobiet – wydarzenie Facebook
- Galaktyka kobiet VI cz. 1
- Galaktyka kobiet VI cz. 2
Linki do transmisji na YouTube:
- Galaktyka Kobiet cz. 1
- Galaktyka Kobiet cz. 2
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS