A A+ A++

– 14-latek jest autorem symetrycznego algorytmu szyfrowania dowolnych informacji z użyciem własności hipersfery i przestrzeni wielowymiarowych. Otrzymał stypendium naukowe w wysokości 10 tysięcy złotych i przepustkę na jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych naukowców na świecie – poinformowała Magdalena Malara-Świtońska z Działu Rozwoju i Komunikacji Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

Prestiżowy konkurs, o którym mowa, to Regeneron International Science and Engineering Fair w USA. Malara-Świtońska podkreśliła, że to właśnie w nim “karierę naukową rozpoczynało do tej pory aż 27 noblistów”.

W tym roku do konkursu E(x)plory, który jest największym tego rodzaju wydarzeniem skierowanym do początkujących naukowców (w wieku 13-20 lat) w Polsce, zgłoszono 216 projektów. Zakwalifikowanych zostało 140 z nich. Laureatów wyłoniło jury złożone z 17 autorytetów.

Zobacz też: Nowa normalność dla branży IT: nowe horyzonty, nowe rynki i cyfrowa rewolucja

Drugie miejsce w konkursie zajęli Daniel Czech i Mateusz Niedobecki z Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku za projekt “ISP – Inteligentny System Przewietrzania”. ISP to innowacyjne urządzenie zapewniające odzysk energii cieplnej i oczyszczanie powietrza.

Trzecią nagrodę przyznano Oldze Ścieszce za projekt “Preferencje Varroa destructor w porażaniu czerwiu wychowywanego na młodych i starych plastrach pszczelich”. Młoda naukowczyni usprawniła metody diagnostyczne choroby pszczół wywoływanej roztoczem Varroa destructor.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTruskaweczki i Mróweczki w gronie przedszkolaków
Następny artykułZygmunt Chajzer wyszedł ze szpitala. Jakiej operacji się poddał?