A A+ A++

Lokalna Grupa Działania – Fundusz Biebrzański wdraża Lokalną Strategię Rozwoju (LSR) na obszarze 11 gmin: Dąbrowa Białostocka, Goniądz, Janów, Jaświły, Korycin, Lipsk, Mońki, Nowy Dwór, Suchowola, Sztabin i Trzcianne. Realizowane projekty w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 (działanie 8.6 Inwestycje na rzecz rozwoju lokalnego oraz działanie 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego).

Europejski Fundusz Społeczny (EFS) to główny instrument UE wspierający zatrudnienie i włączenie społeczne – pomaga ludziom znaleźć pracę (lub zmienić ją na lepszą), wspiera integrację społeczną osób w trudnej sytuacji i zapewnia wszystkim sprawiedliwsze szanse życiowe, wspiera równość płci, niedyskryminację i równe szanse. Cele te osiągane są poprzez inwestowanie w ludzi i ich umiejętności – pracujących i bezrobotnych, młodych i starszych.

Lokalna Strategia Rozwoju dla obszaru LGD – Fundusz Biebrzański zakłada budżet na realizację powyższych celów w wysokości 8.147.684 zł. Do tej pory umowy na realizację projektów ze środków EFS podpisało 34 beneficjentów (głównie są to organizacje pozarządowe, samorządy, szkoły i przedszkola) na kwotę ponad 7 mln zł.

W ramach Lokalnej Strategii Rozwoju nacisk został położony na wzrost aktywności społecznej i zawodowej, integracji społecznej i partycypacji osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. W ramach projektów finansowanych przez LGD – Fundusz Biebrzański kształtowane będą umiejętności uczestników, a efektem będzie wzrost ich kompetencji zawodowych i nowe możliwości zatrudnienia. W ramach aktywizacji przewidziane są m.in. warsztaty, kursy, szkolenia, staże, doradztwo zawodowe, wsparcie pracowników socjalnych, animatora i brokera rynku pracy. Ze wsparcia skorzystają co najmniej 283 osoby pozostające bez zatrudnienia, w tym 48 osób niepełnosprawnych. Niektóre osoby, dzięki udziałowi w projekcie, znajdą zatrudnienie. Powyższe działania są realizowane w ramach programów aktywności lokalnej, wsparcia warsztatów terapii zajęciowej, czy klubów integracji społecznej. Podmiotami realizującymi powyższe projekty są m.in. ośrodki pomocy społecznej w Lipsku, Suchowoli, Mońkach i Jaświłach (w partnerstwie z Ośrodkiem Wspierania Organizacji Pozarządowych),  Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych “Radość Życia”, Dom Gościnny s.c. Ewa Kloza Jadwiga Borsuk, Fundacja Dialog.

Poza tym duże środki finansowe w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju zostaną skierowane na działania wspierające usługi opiekuńcze dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz usługi asystenckie.  Wsparcie uzyska łącznie 99 osób. Dzięki środkom z EFS powstaną nowe kluby seniora w Lipsku, Suchowoli, Trzciannym i Mońkach. Łącznie 70 seniorów będzie mogło skorzystać m.in. z zajęć sportowych, np. nordic walking, poradnictwa psychologicznego, prawnego oraz zajęć rozwijających umiejętności i zainteresowania. Kluby seniora będą miejscem, które zapewni dobre towarzystwo osobom starszym i co ważne, znajdującym się w pobliżu ich miejsca zamieszkania.  Pomogą również zagospodarować w sposób aktywny wolny czas. Dodatkowo 29 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym  skorzysta z usług opiekuńczych, a pracownicy ośrodka pomocy społecznej w Mońkach skorzystają z bezpłatnych szkoleń i kursów dotyczących opieki nad osobami starszymi.

Wsparcie skierowane zostanie również do rodzin, w tym rodzin przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze. Takie działania będą realizowane w projekcie na terenie gminy Mońki, którego uczestnikiem będzie 25 rodziców i 45 dzieci. Cel takiego wsparcia jest jeden – wzmocnić rolę i funkcje rodziny. Realizowane będą wyjazdy terapeutyczne dla rodzin z dziećmi, warsztaty dla osób doświadczających przemocy, w tym także pomoc prawna. Dzieci oraz młodzież biorąca udział w projekcie skorzystają z zajęć metodą Ruchu Rozwijającego (skierowana dla dzieci nadpobudliwych i problemami zachowań agresywnych) oraz z Treningu Zastępowania Agresji (TZA) – metody wzmacniania zachowań prospołecznych.

Kolejnym celem Lokalnej Strategii Rozwoju jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z obszaru LGD – Fundusz Biebrzański. Wsparcie zostało ukierunkowane na podniesienie jakości edukacji przedszkolnej i małych szkół kształcenia ogólnego. Ponad 600 przedszkolaków objętych zostanie dodatkowymi zajęciami zwiększającymi ich szanse edukacyjne w edukacji przedszkolnej, takimi jak np. nauczanie metodą eksperymentu (zajęcia te mają na celu wzmacnianie kompetencji kluczowych i społecznych u dzieci, wspierają postawy kreatywne, inicjatywne oraz pracę zespołową). Organizowane będą zajęcia dodatkowe rozwijające zainteresowania,  wycieczki edukacyjne oraz planowane jest wyposażenie punktów przedszkolnych w niezbędne pomoce dydaktyczne. Dostosowywano również niektóre przedszkola do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami (np. w Mońkach). Wsparcie otrzymały przedszkola z terenu gminy Dąbrowa Białostocka, Mońki, Jaświły, Goniądz i Suchowola.

Ponad 550 uczniów i 50 nauczycieli uzyska pomoc w ramach wsparcia małych szkół kształcenia ogólnego (tj. szkół położonych na obszarze do 20 tys. mieszkańców lub szkół do 200 uczniów (od klasy I szkoły podstawowej włącznie). Realizowane projekty dotyczą podniesienia kompetencji przez uczniów jak i podniesienia kwalifikacji ich nauczycieli. Wsparcie otrzymały szkoły z terenu gminy Lipsk, Dąbrowa Białostocka,  Jaświły, Goniądz i Janów.

Jednym z celów Lokalnej Strategii Rozwoju jest również wspieranie przedsiębiorczości. Wsparcie z EFS mogły uzyskać  osoby, które nie prowadziły działalności gospodarczej przez ostatnie 12 miesięcy przed przystąpieniem do projektu: osoby bezrobotne, nieaktywne zawodowo, poszukujące pracy i jednocześnie spełniające jeszcze jeden z warunków, m.in., mające orzeczenie o niepełnosprawności, skończyły 50 lat, są długotrwale bezrobotne lub o niskich kwalifikacjach. W ramach realizowanego przez Fundację Science Point projektu 60 osób skorzysta z porad zawodowych, natomiast 24 osoby  pozostające bez pracy, otrzyma bezzwrotne środki na podjęcie działalności gospodarczej (dotacja inwestycyjna oraz wsparcie pomostowe).

W najbliższym czasie Lokalna Grupa Działania – Fundusz Biebrzański ogłosi jeszcze dwa nabory wniosków w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego: na zapewnienie większej dostępności wysokiej jakości edukacji przedszkolnej oraz na realizację programów aktywności lokalnej.

Osoby zainteresowane zapraszamy do odwiedzania naszej strony:  http://biebrza-leader.pl/, na której można odszukać informacje dotyczące naszej działalności, informacje o planowanych konkursach,  zasadach udzielenia wsparcia oraz dokumentach wymaganych przy ubieganiu się o dofinansowanie na realizację projektów.

Szczegółowy harmonogram planowanych naborów wniosków dostępny jest na stronie http://biebrza-leader.pl/ w zakładce konkursy. Jest on na bieżąco aktualizowany.

Dane kontaktowe:

Lokalna Grupa Działania – Fundusz Biebrzański
Plac Kościuszki 21, 16-150 Suchowola
Tel. 85 71-28-307, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

View the discussion thread.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł2 grudnia będzie przerwa w dostawie wody – w części Słubic i okolicznych sołectwach
Następny artykułTesty antygenowe można przeprowadzać w POZ. To wpłynie na statystyki dotyczące epidemii