A A+ A++

Demodekoza to inna nazwa nużycy – choroby wywoływanej przez niewielkiego pajęczaka o nazwie nużeniec. Pasożyt ten bytuje w torebkach włosowych i gruczołach łojowych, a jego pożywką są lipidy oraz sebum. Znajduje się zwykle na twarzy i może dotyczyć skóry lub okolic oczu. Bytuje również, ale znacznie rzadziej, na owłosionej skórze dłoni i stóp, skórze głowy oraz w okolicach intymnych. W tym artykule poznasz zarówno przyczyny demodekozy, jak i jej symptomy oraz obecne metody terapeutyczne.

Demodekoza – charakterystyka

Co ją wywołuje?

Pasożyt – nużeniec

Czy jest zaraźliwa?

Tak

Gdzie występują zmiany?

Na twarzy, rzadziej na skórze głowy i w okolicach intymnych oraz na dłoniach i stopach

Jak się ją leczy?

Preparatami do stosowania miejscowego, w pewnych przypadkach również ogólnoustrojowo

Demodekoza – przyczyny zakażenia

Nużyca – demodekoza to choroba, którą stosunkowo łatwo można się zarazić. Bezpośrednią jej przyczyną jest pasożyt o nazwie nużeniec. Zainfekować się nim można poprzez kontakt z chorą osobą lub z należącymi do niej przedmiotami (np. ubraniami, kosmetykami czy ręcznikiem). Pewne ryzyko towarzyszy również wizytom u kosmetyczek i fryzjerów. Narażone są także osoby, które pracują w laboratorium i studenci odbywający tam zajęcia. Ponadto jaja pasożyta przemieszczają się z udziałem powietrza, dlatego nawet przebywanie w tym samym pomieszczeniu co zainfekowana osoba może wiązać się z dużym ryzykiem. Z tego powodu większość dorosłych okazuje się być nosicielami nużeńca, a liczba zakażonych wzrasta wraz z wiekiem. 

Czym jest DEMODEKOZA? Czytaj: https://odexim.pl/demodekoza/ 

Nosicielstwo nie jest równoznaczne z zachorowaniem. Na wywołanie choroby ma wpływ wiele czynników, dlatego mówi się o pewnej grupie ryzyka, w której istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów. W tej grupie znajdują się przede wszystkim osoby z obniżoną odpornością, alergicy, osoby starsze, pacjenci z zaburzeniami hormonalnymi lub dysfunkcjami gospodarki lipidowej, osoby odczuwające długotrwały stres, a także posiadacze cery łojotokowej, mieszanej czy trądzikowej. Szacuje się, że najwięcej chorych to pacjenci po 70. roku życia. Prawie nigdy nie zakażają się dzieci, których skóra – wytwarzająca mało sebum – nie jest najlepszym miejscem do rozwoju pasożyta.

Demodekoza – objawy zakażenia

Demodekoza objawy ma dość charakterystyczne, choć występują one również w innych chorobach (np. w trądziku różowatym – więcej: https://acnerose.pl/jak-wyglada-tradzik-rozowaty-zobacz-zdjecia/ ). Jej przebieg może być różny u każdego pacjenta. Jeśli chodzi o nużycę skóry, jej symptomami są:

• zmiany zapalne (wypryski) i niezapalne (zaskórniki),
• łuszczenie skóry,
• rumień,
• swędzenie i pieczenie skóry,
• obrzęk.

Bywa, że demodekoza powoduje wypadanie włosów, co może zostać pomylone z łysieniem plackowatym. Pasożyt może również bytować w brzegach powiek, powodując dokuczliwe dolegliwości:

• swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk powiek,
• nieestetyczne złogi na brzegach powiek oraz u podstawy rzęs,
• suchość oka i wrażenie piasku pod powiekami,
• wypadanie i/lub zmiana kierunku rośnięcia rzęs,
• powracające zakażenia bakteryjne (jęczmień, gradówka),
• nadwrażliwość na światło,
• łzawienie oczu.

Objawy demodekozy mogą się nasilać w nocy, ponieważ nużeniec jest najbardziej aktywny właśnie o tej porze.

Demodekoza – diagnostyka

Diagnostyka demodekozy rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Następnie pobierane są zeskrobiny ze zmian skórnych lub, w przypadku gdy pasożyt umiejscowi się w okolicy oka, kilka rzęs. Materiał zostaje oddany do badań mikrobiologicznych. W dniu badania niewskazane jest stosowanie kosmetyków kolorowych (podkładu, pudru, tuszu do rzęs, kredki i innych). Nie wolno również aplikować żadnego kremu ani innych środków pielęgnacyjnych, ponieważ takie działania mogłyby zakłócić wynik badania.

Demodekoza – leczenie postaci skórnej i ocznej

Demodekoza skórna jest leczona głównie maściami o działaniu przeciwzapalnym i lekami przeciwpasożytniczymi. Ogromne znaczenie ma również pozbywanie się nużeńca poprzez regularne mycie. Zalecane są gorące kąpiele z dodatkiem mydła z heksachlorobenzenem. Do skóry twarzy warto używać delikatnych preparatów na nużycę z naturalnymi składnikami, np. z olejkiem z drzewa herbacianego, w tym kosmetyków usprawniających proces złuszczania się martwego naskórka. Do osuszania twarzy należy używać wyłącznie ręczników jednorazowych.

Demodekoza oczna wymaga stosowania specjalnych maści sporządzanych według receptury oraz kropli do oczu z antybiotykiem. Ponadto należy dokładnie oczyszczać powieki. Najpierw powinno się je rozgrzać ciepłymi okładami, następnie wymasować – to ułatwi usuwanie zalegającej wydzieliny.

Leczenie demodekozy jest procesem długotrwałym, rozciągającym się na ok. 2-3 miesiące, a czasem nawet dłużej. Wymaga starannego dbania o higienę: częstego wietrzenia pomieszczeń, robienia prania w wysokiej temperaturze oraz dezynfekowania przedmiotów osobistych. Wsparciem kuracji będzie stosowanie odpowiednich dermokosmetyków, które pomogą skórze wrócić do dobrej kondycji.

Demodekoza – zwalcz ją z dermokosmetykami Odexim!

Osoby zmagające się z demodekozą potrzebują również właściwej pielęgnacji skóry. Czym jednak traktować podrażnioną cerę, żeby nie nasilić jej problemów?

W demodekozie niewskazane jest stosowanie kosmetyków zawierających parabeny, PEG-i, chemiczne barwniki i mocne detergenty jak SLS-y, ponieważ komponenty te mogą utrudniać skórze gojenie, podrażniać ją i nasilać objawy chorobowe. Preparaty o naturalnych składach będą najlepszym wyborem. Skuteczność zapewni im obecność takich składników, jak np. olej z glistnika i olejek z drzewa herbacianego, które mają silne właściwości roztoczobójcze i przeciwzapalne – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Olej z glistnika i olejek z drzewa herbacianego, jak i wiele innych pomocnych komponentów pochodzenia naturalnego można znaleźć w dermokosmetykach Odexim. Te oparte na naturalnych składnikach preparaty kompleksowo podchodzą do problemu demodekozy:
• koją i łagodzą podrażnienia,
• działają keratolitycznie,
• niszczą nużeńce i zmniejszają związany z nimi stan zapalny,
• likwidują wypryski i zaskórniki,
• normalizują wydzielanie łoju.

Stosowałam wcześniej maści zapisane przez lekarza, ale miały nieprzyjemne skutki uboczne. Dopiero gdy zainteresowałam się naturalnymi rozwiązaniami, stan mojej skóry zaczął się poprawiać. Dzięki dermokosmetykom Odexim znowu cieszę się zdrową skórąmówi pani Katarzyna z Kielc

Preparaty Odexim są delikatne nawet dla bardzo wrażliwej skóry.

Moja skóra od zawsze źle reagowała na wszelką chemię w kosmetykach. Do tego doszedł jeszcze nużeniec. Nic nie działało, było tylko gorzej. Dermatolog zaproponował mi w końcu dermokosmetyki Odexim. Przestrzegałam ich regularnego stosowania. Wreszcie wszystkie czerwone grudki na policzkach i zaskórniki zniknęły, a moja skóra przestała być swędząca i przesuszona mówi pani Laura z Wrocławia

Jak pozbyć się demodekozy – podsumowanie

Demodekoza to choroba, której leczenie może zająć nawet kilka miesięcy. Odzyskanie zdrowej skóry jest jednak możliwe. Dzięki zastosowaniu się do zaleceń lekarza oraz odpowiedniej pielęgnacji naturalnymi dermokosmetykami można poradzić sobie z uciążliwymi objawami. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że osoby znajdujące się w grupie ryzyka narażone są na ponowne zakażenia. Dobrym elementem profilaktyki będzie regularne sięganie po preparaty na demodekozę o bezpiecznych, naturalnych składach.

FAQ – demodekoza

1. Czym jest demodekoza?
Demodekoza to inaczej nużyca, czyli choroba pasożytnicza rozwijająca się najczęściej w okolicach nosa, policzków, brwi i rzęs. Często mylona z reakcjami alergicznymi, wymaga leczenia.

2. Jak leczyć demodekozę?
Leczenie demodekozy opiera się na stosowaniu maści, kremów i preparatów o działaniu przeciwzapalnym, czasami stosuje się preparaty roztoczobójcze. Podczas kuracji duże znaczenie ma usuwanie nużeńców z ciała poprzez mycie i ścieranie ich.

3. Czy przy demodekozie można używać kosmetyki?
Stosowanie dermokosmetyków może jedynie pozytywnie wpłynąć na stan skóry, pamiętać jednak trzeba o tym, aby rozważnie je dobierać. Produkty powinny zawierać składniki, które wspomogą leczenie a nie będą zapychały skóry. Warto zwrócić uwagę, aby dermokosmetyki działały złuszczająco, nawilżały skórę i regulowały sebum.

Bibliografia

1. R.H.Champion, J.L. Burton, F.J.G. Ebling: Textbook of Dermatology, Wyd.Oxford, Blackwell Scientific Publications, London, Edynburg, Boston, Melburne, Paris, 2006
2. Desch C., Nutting W.: Demodex folliculorum (Simon) and D. brevis akbulatova of man: redescription and reevaluation. J Parasitol 1972, 58, 169-177
3. Forton F., Germaux M., Brasseur T., De Liever A., Laporte M., Mathys C., et al.: Demodicosis and rosacea: epidemiology and significance in daily dermatologic practice. J Am Acad Dermatol 2005, 52, 74-87
4. Horváth A., Neubrandt D., Ghidán Á., Nagy K.: Risk factors and prevalence of Demodex mites in young adults. Acta Microbiol Immunol Hung 2011, 58, 145-155
5. Erbagc Z., Ozgoztas O.: The significance of Demodex folliculorum density in rosacea. Int J Dermatol 1998, 37, 421-425

 

View the discussion thread.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLM: Liverpool z awansem, Real Madryt nad przepaścią
Następny artykułNBA: Oni zagrają w pierwszy dzień świąt! Zapowiada się dobrze