|39 proc. dorosłych Polaków ocenia powietrze w naszym kraju jako złe lub bardzo złe. Połowa społeczeństwa dostrzega pogorszenie się jego jakości w ciągu ostatnich dwóch lat, a 33 proc. zauważyło to w swoim miejscu zamieszkania. Najbardziej narzekają mieszkańcy Polski południowej – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Dane pokazują, że prawie 50 proc. osób zamieszkałych w województwach małopolskim i śląskim źle ocenia jakość powietrza w swojej okolicy. Takiego samego zdania jest 1/3 mieszkańców z województw świętokrzyskiego i mazowieckiego. W regionach północnych na złą jakość powietrza skarży się zaledwie 8–15 proc. mieszkańców.
Dodatek promocyjno-informacyjny
„Walczymy ze smogiem”
– Badanie pokazało również, że większość Polaków (60 proc.) wie, że to działalność człowieka, a nie zjawisk naturalnych, ma największy wpływ na środowisko, ale tylko 1/3 respondentów zdaje sobie sprawę, że głównym źródłem powstawania smogu w Polsce jest tzw. niska emisja pochodząca przede wszystkim ze spalania węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Co ciekawe, świadomość ta jest wyższa wśród mieszkańców bloków niż wśród mieszkańców domów jednorodzinnych – mówi Agnieszka Wincewicz, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Więcej osób umiera z powodu smogu
Zanieczyszczone powietrze jest realnym powodem do zmartwień Polaków. Z danych PIE wynika, że blisko 2/3 badanych bierze pod uwagę jego wpływ na zdrowie swoje i bliskich. Dotyczy to szczególnie najstarszej grupy wiekowej.
Ponad 3/4 osób wie, że problem smogu jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i seniorów, jak również, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje takie same szkody jak palenie papierosów.
– Równie duża grupa zdaje sobie sprawę z bardziej szczegółowych aspektów zdrowotnych smogu, np. że ma on szkodliwy wpływ nie tylko na układ oddechowy, ale także układ nerwowy. Tylko 1/3 badanych ma świadomość, że w Polsce więcej osób umiera na skutek złego stanu powietrza, niż ginie w wypadkach drogowych – dodaje Wincewicz.
Kupują rośliny i zamykają okna
Co robimy, by poprawić jakość powietrza, którym oddychamy? Badanie pokazuje, że 48 proc. respondentów otacza się roślinami, które poprawiają jego stan, 38 pro … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS