fot. Sabine van Erp/ Pixabay
Starsi mieszkańcy regionu w dobie pandemii czują się bardzo samotni:
Większość, absolutna większość spraw, które tutaj załatwiamy to są najnormalniejsze w świecie rozmowy, które pomagają naszym seniorom być w towarzystwie i aktywizujemy ich, namawiamy do tego, żeby robili nowe aktywności, także tutaj faktycznie ta pomoc jest bardzo duża. W czasie pandemii ilość właśnie takich rozmów także wzrosła bardzo. Do tej pory na takiej grupie 300 uczestników, których ostatnio analizowałam statystycznie – przed pandemią mieliśmy około 2000 – 2500 rozmów miesięcznie, w tej chwili w czasie pandemii w tym miesiącu już ta ilość to jest 6000, 6300 w poprzednim miesiącu
samot_1
– wylicza Marta Kozłowska, kierująca projektami teleopiekuńczymi w stowarzyszeniu „EBI Association”. Potrzebę zwyczajnej rozmowy zauważają też osoby, które odbierają telefony od seniorów:
Bardzo często omawiają takie sprawy bieżące, czyli teraz związane ze strajkiem czy też z tym, co się dzieje u nas, ale mamy też panie, które np. dzwonią, żeby nam opowiedzieć co się działo w serialu. Jesteśmy na bieżąco, pomimo że czasami nie oglądamy, wiemy co dzieje się w danej telenoweli. My naprawdę trzykrotnie więcej odbieramy połączeń i towarzyskich i tych połączeń alarmowych
samot_2
– mówi Alina Luszczymak, kierująca teleopieką i też apeluje, by każdy z nas zwracał uwagę na starsze osoby w sąsiedztwie:
Ja myślę, że to jest na ten moment bardzo ważne. Nawet to, jeżeli Państwo macie możliwość tylko zobaczenia swojego seniora sąsiada, który jedzie windą, warto zamienić kilka słów, czy aby na pewno ma leki, czy ma zakupy, czy nie potrzeba czegoś załatwić. Pytajmy, czy w rodzinach jest wszystko w porządku, czy rodzina jest zdrowa, bo bardzo często seniorzy dowiadują się, że ich najbliższa rodzina jest chora, jest zamknięta, przeżywają wewnętrznie to, co się dzieje, czyli martwią się o swoich najbliższych. Taka zwykła rozmowa towarzyska to jest coś, co daje im poczucie, że nie są sami, że jest obok nich ktoś, kto im pomoże. nawet to zwykłe dzień dobry sąsiedze, jak Pan się czuje, czy wszystko w porządku – to są dla seniora naprawdę bardzo ważne słowa.
samot_3
Radio JURA przyłącza się do tego apelu!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS