Nie będzie już informacji o stanie epidemicznym z pierwszej ręki. Służby sanitarne w całym kraju dostały zakaz przekazywania danych.
Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne nie będą już przekazywały danych o zachorowaniach i zgonach na swoich terenach. Ostatni taki raport służby sanitarne przedłożyły starostwom powiatowym i mediom w miniony piątek. W powiecie pabianickim sytuacja przedstawiała się wówczas następująco CZYTAJ TUTAJ. W skrócie – 777 jednocześnie chorujących, 41 zgony od początku epidemii (łącznie).
Odtąd dane przekazywał będzie rząd według innej metodologii. I tak – z opublikowanych na rządowej stronie dziennych danych aktualnych na wtorek (25.11.) wynika, że zachorowało 105 mieszkańców naszego powiatu, jest też informacje o 16 zgonach (13 miało choroby współistniejące). Więcej TUTAJ.
Czy jest to wystarczająco czytelne? Jak ma się do sposobu przekazywania informacji przez sanepid? Oceńcie sami.
Na bieżąco możecie Państwo śledzić rządowe bieżące dane klikając w baner umieszczony w górnej części portalu pabianice.tv
Przyczyny zmian
Jak poinformował Główny Inspektorat Sanitarny, od 24 listopada br. narzędzia rejestracji danych epidemiologicznych zostaną ujednolicone. Zidentyfikowane przypadki, które nie zostały odpowiednio wcześniej zaraportowane, zostaną 24 listopada dodane do ogólnej liczby „dodatnich wyników” .
Przeprowadzona w całej Polsce analiza danych dotyczących przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wykazała różnicę na poziomie 22 tys. wyników między systemem elektronicznym, a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych. Według GIS – zidentyfikowane rozbieżności nie wpływały w istotny sposób na ocenę sytuacji epidemiologicznej.
Głównymi przyczynami zaistniałej sytuacji były:
– opóźnienia w raportowaniu wyników do Inspekcji Sanitarnej przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2,
– różne źródła pozyskiwania danych i potrzeba ich weryfikacji,
– różne cele zbieranych danych (m. in. statystyki zakażeń, opracowanie ognisk epidemiologicznych, w tym identyfikacja źródeł zakażeń),
– przerwy w pracy stacji sanitarno – epidemiologicznych spowodowane izolacją lub kwarantanną pracowników (okresowo ok. 20 proc. składu osobowego wyłączona z pracy).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS