A A+ A++

Zakończono oficjalnie Rok Romualda Oczykowskiego

23 listopada 2020

20 listopada minęła 100. rocznica śmierci Romualda Oczykowskiego (1845 -1920) literata, księgarza, kolekcjonera i wielce zasłużonego dla Łowicza, działacza społecznego i regionalisty. Co ważne, autora „Przechadzki po Łowiczu”, pierwszego przewodnika po Łowiczu, wydanego w 1883 roku! W związku z tym faktem na grobie tego zasłużonego Łowiczanina, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Przypominamy, że z inicjatywy PTTK oddział w Łowiczu, rok 2020, ogłoszony został Rokiem Romualda Oczykowskiego. W jego obchody włączyło się bardzo wiele organizacji i stowarzyszeń. Komitet organizacyjny obchodów zawiązał się w listopadzie 2019 roku.

Wówczas to ustalono plan działania i stworzono logo obchodów. 22 lutego w ramach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego zorganizowany został spacer „Śladami Romualda Oczykowskiego po Łowiczu”, a w marcu wydany reprint książki „Przechadzka po Łowiczu”. Inicjatorem wydania książki był Łowicki Ośrodek Kultury. Poza wydaniem papierowym, dostępny jest również e-book książki.

Miejska Biblioteka im Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu w Łowiczu w czasie wakacji, zorganizowała spacery „Szlakami Romualda Oczykowskiego”. W podobny sposób postać Oczykowskiego przypominali przewodnicy PTTK w czasie dyżurów przewodnickich trwających od lipca do września. Ponadto biblioteka zorganizowała konkurs literacko-fotograficzny dla dzieci i młodzieży „Moja Przechadzka po Łowiczu”, a Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu konkurs dla młodzieży szkół ponadpodstawowych „Z Oczykowskim przez stulecie”. Przez cały rok dostępna była również wystawa przybliżającą postać Oczykowskiego.

W sierpniu na cmentarzu katedralnym uczczono 175. rocznicę urodzin Romualda Oczykowskiego. W spotkaniu tym wzięły udział władze miasta, przedstawiciele łowickich instytucji kultury oraz członkowie klubów, działających przy łowickim PTTK. We wrześniu i październiku zorganizowano trzy wyjazdy rowerowe szlakiem Romualda Oczykowskiego podczas których odwiedzano miejscowości z nim związane m.in. Szczawin Borowy, Suserz, Żychlin, Łaźniki i Plecką Dąbrowę.

Ogromna rolę w promocji Roku Romualda Oczykowskiego odegrały lokalne, łowickie media: www.lowicz24.eu, www.lowiczanin.info oraz Radio Victoria „Między Łodzią a Warszawą”.

Niestety okres zagrożenia pandemicznego nie pozwolił na zrealizowanie wszystkich planów. Obchody oficjalnie zakończyła wizyta na cmentarzu w 100. Rocznice śmierci Romualda Oczykowskiego. Ale w 2021 roku ma się jeszcze ukazać książka o Romualdzie Oczykowskim.

Tekst opracowany na podstawie postu ze strony: www.pttklowicz.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy pracodawca może zabronić noszenia maseczki w biurze?
Następny artykułSCL Siem. Śląskie: Teatralny Mikołaj – spektakl