A A+ A++

Choć nikt tego nie potwierdził oficjalnie, wiadomo, że zadecydowały o tym słabe wyniki finansowe spółki Czareckiego i jego kłótnie z pozostałymi członkami zarządu, m.in. z Krzysztofem Komorskim, byłym zastępcą prezydenta Lublina.

Czarecki po dymisji długo posady nie szukał, bo już w marcu tego roku został członkiem zarządu innej miejskiej spółki – Motoru Lublin. Co ciekawe, jego poprzednik Paweł Szymona funkcję sprawował społecznie, a Czarecki dostał pensję – 9,5 tys. zł – mimo że piłkarze z powodu kryzysu pandemii i nierozgrywania meczów musieli się zrzec części pensji.

Już wtedy ówczesny przewodniczący rady nadzorczej Motoru Robert Żyśko poinformował nas, że pensja Czareckiego nie będzie obciążać kasy miejskiej spółki, bo wziąć ma ją na siebie nowy udziałowiec Motoru Zbigniew Jakubas.

Czarecki w imperium Jakubasa

Jacek Czarecki odszedł z Motoru pod koniec października wraz z Majką, kiedy większościowym udziałowcem klubu został jeden z najbogatszych Polaków Zbigniew Jakubas. Nowa rada nadzorcza klubu w składzie z byłym prezesem Legii Warszawa, doradcą Jakubasa ds. sportu Bogusławem Leśnodorskim powołała na to stanowisko Martę Daniewską z klubu piłkarek ręcznych MKS Lublin.

Celem Motoru ma być teraz awans do ekstraklasy w 2025 r. i budowa obok terenów LKJ – Lubelskiej Akademii Futbolu.

Czareckiego odnaleźliśmy w radzie nadzorczej spółki giełdowej Mennica Polska, która kontrolowana jest przez Zbigniewa Jakubasa. Zresztą Jakubas pełni w niej funkcję przewodniczącego rady nadzorczej.

Mennica Polska produkuje wyroby monetarne i grawersko-medalierskie. Zajmuje się także płatnościami elektronicznymi. Poprzez swoje spółki zależne działa również na rynku deweloperskim, metali szlachetnych oraz ochrony mienia i osób. Spółka w III kw. tego roku zanotowała zysk w wysokości 27 mln zł.

Zbigniew Jakubas, jeden z najbogatszych Polaków

Jakubas z wykształcenia jest elektrotechnikiem. Skończył Politechnikę Częstochowską.

W 1983 r. wraz z Krzysztofem Sochackim w Międzyrzecu Podlaskim założył spółkę polonijną Ipaco, która w latach 80. zajmowała się m.in. licencyjną produkcją markowej odzieży (w tej branży firma działa do dziś) oraz montażem komputerów PC z części sprowadzanych z Azji.

W 1989 r. Jakubas założył Grupę Kapitałową Multico. Dwa lata później skupił się na rynku mediów, kupując m.in. „Kurier Lubelski”. Właścicielem dziennika był do 2008 r., kiedy sprzedał „KL” Grupie Wydawniczej Polskapresse. W latach 90. posiadał udziały też w lubelskim Radiu Plus. W latach 90. był też właścicielem „Życia Warszawy”, miesięcznika „Sukces”, Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, kilku drukarni, m.in. już nieistniejącej przy ul. Unickiej w Lublinie (Multidruk).

W przeszłości zajmował się branżą spożywczą, będąc m.in. właścicielem spółki Krynica-Zdrój, znanej z produkcji wody mineralnej Multivita.

Jakubas inwestował także w takie firmy jak Optimus, Elektrim czy Ruch. W skład Grupy Kapitałowej Multico wchodzi dziś ok. 40 podmiotów z różnych branż m.in. Mennica Polska, Centrum Nowoczesnych Technologii (poprzednio Energopol-Południe), Energopol-Warszawa. Biznesmen jest m.in. właścicielem grupy Newag z Nowego Sącza (branża kolejowa).

Grupa Multico to dziś także branża deweloperska. Holding zatrudnia dziś ok. 12 tys. osób.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOSP w Wygnance włączona do KSRG
Następny artykułGigantyczna akcja przywoławcza. GM musi naprawić 5,9 miliona aut