Banknoty okazują się nie być dużym zagrożeniem w czasie pandemii koronawirusa.
Bank Anglii (Bank of England – BoE) zlecił badania dotyczące bezpieczeństwa używania banknotów w trakcie pandemii koronawirusa. Po tym, jak wybuchła pandemia, naukowcy wskazywali na ryzyko używania gotówki, chiński bank centralny dezynfekował banknoty, a w większości krajów zachęcano do korzystania z płatności bezgotówkowych. Zachęty do korzystania z kart płatniczych i innych form bezgotówkowych widać na przykład w niemal każdym polskim sklepie.
Z badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii wynika jednak, że wirus nie jest w stanie przetrwać długo na banknotach, niezależnie od tego, czy są papierowe czy z polimerów. W badaniu na banknot zaaplikowano dawkę koronawirusa w ilości odpowiadającej kichnięciu lub kaszlnięciu na banknot, następnie sprawdzono, jak długo wirusy są w stanie przetrwać na powierzchni banknotów. Już po 6 godzinach liczba wirusów spadła do 5 procent początkowej, a po 24 godzinach wirusy występowały na banknotach w śladowych ilościach. Działo się tak zarówno w przypadku banknotów z papieru, jak i nowszych banknotów polimerowych.
Naukowcy wykonujący badanie na zlecenie BoE doszli do wniosku, że ryzyko zakażenia za pośrednictwem banknotów jest niewielkie. Koronawirus przenosi się głównie drogą kropelkową, więc ryzyko stwarza przede wszystkim bezpośredni kontakt z aerozolem wydychanym przez chorego. Oczywiście zagrożenie stanowią również wirusy obecne na często dotykanych powierzchniach narażonych na kontakt z wydychanymi wirusami – terminalach płatniczych w sklepach, rączkach wózków itp., na których jest więcej wirusów niż na banknotach. Zakażenie za pośrednictwem banknotów może, jak stwierdza Bank Anglii w komunikacie prasowym, nastąpić za pomocą przeni … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS