PKN ORLEN przejął kontrolę nad RUCH-em. Płocki koncern obejmuje 65 proc. akcji spółki.
Przejęcie RUCH-u to efekt decyzji Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Ruchu o podwyższeniu kapitału zakładowego, co wiąże się z emisją nowych akcji. Pozostałymi akcjonariuszami będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank.
Znikną kioski RUCH-u w obecnej postaci. Zmieni się też ich nazwa. W kioskach znajdziemy produkty spożywcze i alkohol, tanie i popularne środki czystości (tzw. towary szybkozbywalne). Do tego dochodzą usługi kurierskie – przy nowych kioskach mają działać też paczkomaty.
PKN ORLEN w połowie listopada spłacił wszelkie wierzytelności spółki. To umożliwiło mu przejęcie RUCH-u. Wtedy też zapowiedział, że jeszcze w listopadzie odbędzie się Walne Zgromadzenie Ruchu, na którym zostaną wyemitowane nowe akcje i PKN ORLN stanie się, zgodnie z podpisaną w czerwcu tego roku umową, akcjonariuszem większościowym Ruchu z pakietem 65 proc..
„Jesteśmy poważnym inwestorem, otwieramy kolejny rozdział w historii spółki RUCH obejmując wyłącznie nowe akcje wyemitowane przez spółkę. Dzięki przejęciu kontroli możemy już wykorzystać pewne synergie, które wzmocnią spółkę i równolegle wprowadzą nasz biznes detaliczny na wyższy poziom” – powiedział, cytowany we wtorkowym komunikacie, prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.
„Poprzez efektywne wykorzystanie aktywów RUCH i Grupy ORLEN znacząco wzbogacimy naszą ofertę, na czym niewątpliwie skorzystają klienci, a także nasi akcjonariusze” – ocenił Obajtek.
Segment detaliczny w Polsce ma olbrzymi potencjał. Według PKN ORLEN widać to na przykładzie jego wyników, gdzie „tylko w trzecim kwartale br. ten obszar wypracował rekordowy zysk EBITDA na poziomie 1 mld zł”.
Plany rozwoju biznesu detalicznego wpisują się jednocześnie w trendy w Europie Środkowo-Wschodniej. Na tym rynku zwiększa się konkurencja w jakości obsługi, asortymencie, usługach oraz poprawie standardów operacyjnych.
PKN ORLEN przypomniał, że złożył spółce RUCH warunkową ofertę finansowania w związku z zamiarem przejęcia kontrolnego pakietu akcji spółki już 11 kwietnia 2019 r., a decyzję tę poprzedziło badanie due diligence (poddanie przedsiębiorstwa dogłębnej analizie w celu jego wyceny przez inwestora) i „wypracowanie kierunków działań restrukturyzacyjnych”.
„Od tego czasu prowadzone były działania związane m.in. z przyjęciem i zatwierdzeniem układów restrukturyzacyjnych, co było jednym z warunków udzielenia spółce finansowania przez PKN ORLEN” – wyjaśnił płocki koncern.
W międzyczasie powstał szczegółowy Plan Restrukturyzacji spółki RUCH. Wynegocjowano też umowę inwestycyjną z pozostałymi partnerami w tym przedsięwzięciu.
Zawarcie umowy inwestycyjnej w czerwcu br. oraz wydanie przez prezesa UOKiK zgody na objęcie przez PKN ORLEN kontroli nad Ruch umożliwiło kontynuację procesu. Prawomocne stwierdzenie przez sąd wykonania układów spółki RUCH z wierzycielami w listopadzie – w ramach dwóch przyspieszonych postępowań układowych – stanowiło ostatni warunek i otworzyło dla PKN ORLEN drogę do finalizacji transakcji.
Płocki koncern przypominał, że jego strategia obejmująca m.in. rozwój oferty pozapaliwowej, w tym również w ramach sieci punktów sprzedaży poza stacjami paliw, jest podobna do działań podejmowanych na rynkach zagranicznych np. przez. MOL i Circle-K.
W czerwcu tego roku PKN ORLEN oznajmił, że zgodnie z umową inwestycyjną ma stać się akcjonariuszem większościowym spółki Ruch pakietem 65 proc., a pozostałymi akcjonariuszami będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank.
„Dodatkowo Alior Bank zobowiązał się do umorzenia wierzytelności RUCH w wysokości 87,5 mln zł” – informował wówczas płocki koncern. Podawał zarazem, że warunkiem realizacji transakcji będzie prawomocne stwierdzenie przez sąd wykonania układów RUCH z wierzycielami w ramach dwóch przyspieszonych postępowań układowych.
KW
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS