– Pierwszy punkt to dyskusja nad uchwałą w sprawie kwestii zawetowania budżetu unijnego – zapowiedział w środę przed rozpoczęciem posiedzenia Senatu marszałek Tomasz Grodzki. Zaznaczył, że ustawą covidową senatorowie zajmą się w czwartek.
Celem poprawki w tzw, ustawie covidowej jest uściślenie, że dodatki za pracę z pacjentem z COVID-19 otrzymają pracownicy medyczni skierowani do niej, a nie wszyscy w taką pracę zaangażowani.
Sejm, pod koniec października, przegłosował poprawki Senatu do ustawy dotyczącej przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.
Marszałek powiedział, że ustawa covidowa “ma odebrać medykom to co zostało podjęte w ustawie, która peszyła przez Sejm, Senat i wróciła do Sejmu. Jest przyjęta i podpisana przez prezydenta”.
Wyraził też zdziwienie, że nie została do tej pory opublikowana podpisana przez prezydenta ustawa, zakładająca wsparcie dla pracowników służby zdrowia, walczących z covidem. Senat, jak przyznał, ma się zająć nowelizacją tej ustawy.
Dodatki za pracę przy COVID-19
Posłowie poparli – mimo negatywnego stanowiska rządu – poprawkę, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19 lub podejrzanych o zakażenie.
W takim brzemieniu, czyli że dodatki należą się wszystkim pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w walkę z epidemią koronawirusa – “rujnowałaby” budżet Ministerstwa Zdrowia – powiedział szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
Regulacja została podpisana przez prezydenta, ale nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
ZOBACZ: Dodatek dla medyków. “Nie dajmy się nabrać PO”
Już następnego dnia Sejm uchwalił kolejną nowelizację tzw. ustawy covidowej. Jej projekt został złożony przez PiS w celu – jak wskazano w uzasadnieniu – naprawy błędu tzw. konwalidacji, który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek do poprzedniej noweli covidowej. Teraz nowelą zajmie się Senat.
Ustawa “tarcza 6”
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki mówił na briefingu przed posiedzeniem, że Senat ma się zająć m.in. kolejną “dużą ustawą covidową”, czyli tzw. “tarczą 6”.
Zaznaczył, że ustawa ma wspomóc przede wszystkim branżę hotelarską i gastronomiczną, bardzo dotkniętą przez restrykcje. – Wydaje się, że państwo senatorowie będą zgłaszali do tej ustawy dość dużo poprawek, ponieważ otrzymywaliśmy setki, tysiące maili od różnych branż, typu piloci wycieczek, sklepiki szkolne. Po to, by ich kody PKD również znalazły się w zakresie branż do wsparcia ze strony tarczy nr 6 – powiedział Grodzki.
Koc na konferencji prasowej przed rozpoczęciem posiedzenia Senatu wskazała, że zapisy tzw. tarczy 6.0, którą zajmuje się Senat, są narzędziami wsparcia dla tych branż, które zostały dotknięte kolejnymi obostrzeniami w trakcie drugiej fali epidemii koronawirusa.
– Te narzędzia wsparcia, to będą świadczenia postojowe, mikrodotacje w wysokości 5 tys. zł, zwolnienia z ZUS” – wymieniła senator.
Jak dodała, w środę ustawą zajmie się Senat. “Jako klub PiS złożymy poprawki, które będą rozszerzały katalog branż, które będą mogły korzystać z tej pomocy – zapowiedziała Koc. Dodała, że chodzi m.in. o branżę gastronomiczną, catering, pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.
Mówiła: “Wniesiemy również poprawkę, która pozwoli ubiegać się o tę pomoc firmom, które zostały zarejestrowane w tym roku, bo przypominam jednym z kryterium uzyskania pomocy była obniżenie przychodów o 40 proc. w stosunku do października i listopada ubiegłego roku. Teraz to się zmieni na mocy tej poprawki. Mamy taką nadzieję, że zostanie ona przyjęta i będą mogły składać firmy, które udowodnią spadek przychodów o 40 proc. w stosunku do października i listopada 2020 r.”
Unijne weto
Połączone komisje senackie Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Ustawodawcza zarekomendowały w środę projekt uchwały wzywającej Radę Ministrów do wycofania się z groźby zawetowania budżetu Unii Europejskiej. Pęk przed rozpoczęciem posiedzenia plenarnego Senatu podkreślił, że senatorowie PiS będą przeciwni treści tej uchwały. – Uchwała jest żenująca co do języka jaki jest tam użyty, lekceważy instytucje państwa polskiego określając np. rząd RP jako rząd PiS, pisany z małej litery – wskazał wicemarszałek.
Jak ocenił uchwała “buduje fałszywą wizję Polski, fałszywą wizję negocjacji europejskich”. – Nie wzmacnia w tym momencie pozycji negocjacyjnej polskiego rządu, ale wręcz ją osłabia; sieje zamęt zarówno na arenie wewnętrznej jak i zagranicznej – podkreślił wicemarszałek. Zwrócił uwagę, że Senat nie jest izbą, która sprawuje kontrolę nad rządem.
ZOBACZ: Wezwanie rządu do wycofania się z weta. “Projekt uchwały Senatu to groteska”
– Dlatego będziemy tu stanowczo przeciwko tej uchwale – zapowiedział Pęk. W projekcie uchwały, “Senat Rzeczypospolitej Polskiej wzywa rząd do poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu próby wetowania budżetu Unii Europejskiej”.
“Weto, którego użycie rząd PiS zapowiada, godzi w interesy gospodarcze, polityczne i strategiczne Polski. Grozi opóźnieniem, ograniczeniem lub nawet wstrzymaniem wypłaty setek miliardów złotych ze środków europejskich dla Polski, w tym z Instrumentu na rzecz Obudowy i Zwiększania Odporności, które mają pomóc w przezwyciężeniu kryzysu gospodarczego, wywołanego pandemią koronawirusa. Na środki te czekają pracownicy i przedsiębiorcy, samorządy, rolnicy, a także system ochrony zdrowia w Polsce i całej Europie” – głosi projekt uchwały.
“Nie do takiej Unii wchodziliśmy”
Autorzy uchwały przekonują, że “rząd PiS grozi obywatelom Polski i Unii Europejskiej zabraniem tych funduszy tylko dlatego, by nadal łamać zasady praworządności, kontynuować atak na niezależne sądy, czyli w istocie po to, by zapewnić bezkarność funkcjonariuszom formacji rządzącej”.
“Grożenie wetem jeszcze bardziej pogłębia osamotnienie międzynarodowe polskiego rządu i trwający od 5 lat dryf kraju z centrum decyzyjnego Unii Europejskiej na jej margines. Senat podkreśla, że poświęcanie kluczowych interesów państwa dla ochrony interesów partii rządzącej jest sprzeczne z polską racją stanu. Rządy prawa i niezawisłe sądy służą każdej Polsce i każdemu Polakowi, są fundamentem porządku prawnego zarówno w Polsce, jak i w każdym innym kraju Unii Europejskiej” – podkreślono w projekcie.
ZOBACZ: “Pohukiwanie i zastraszanie już nie działa”. Senator PiS o zarządzaniu w Zjednoczonej Prawicy
W uchwale Senat odrzuca stwierdzenia premiera, że “nie do takiej Unii wchodziliśmy” oraz “to nie jest Unia, która ma przed sobą przyszłość”. “Jest odwrotnie” – zaznaczono.
“Senat przypomina, że podjęta przez naród decyzja o wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, która jest nie tylko wspólnotą gospodarczą, ale przede wszystkim wspólnotą wartości, jest aktualna i ostateczna” – głosi uchwała.
Nie będzie szefa MSWiA
Z uwagi na liczne obowiązki służbowe, w tym zaplanowane posiedzenie Sejmu, nie mogę uczestniczyć w rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Senatu – poinformował marszałka tej izby szef MSWiA Mariusz Kamiński. Zaproszenie minister otrzymał w poniedziałek.
Pismo ministra spraw wewnętrznych i administracji to odpowiedź na skierowane do MSWiA przez marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego zaproszenie do udziału w rozpoczynającym się w środę posiedzeniu izby. Zaproszenie, datowane jest na 17 listopada, ale do resortu dotarło w poniedziałek.
ZOBACZ: Poseł Bortniczuk o Strajku Kobiet: to bardzo prymitywne osoby
“W związku z zaproszeniem otrzymanym od Pana w dn. 23 listopada br. informuję, że z uwagi na liczne obowiązki służbowe, w tym zaplanowane posiedzenie Sejmu, nie mogę uczestniczyć w 18. posiedzeniu Senatu w dn. 25-27 listopada br.” – poinformował marszałka Tomasza Grodzkiego szef MSWiA w odpowiedzi.
W porządku obrad posiedzenia Senatu znalazł się punkt: “Informacja MSWiA o działaniach policji wobec uczestniczek i uczestników (protestów) po ogłoszeniu decyzji Trybunału Julii Przyłębskiej. Posługując się w oficjalnym piśmie sformułowaniem “Trybunał Julii Przyłębskiej” deprecjonuje pan organ państwowy, jakim jest Trybunał Konstytucyjny; nie licuje to z godnością i funkcją marszałka Senatu – napisał w odpowiedzi minister.
Estoński CIT dla firm
Senatorowie zajmą się też nowelizacją ustawy wprowadzającą opodatkowanie spółek komandytowych CIT. Głównym celem zmian jest uszczelnienie systemu podatkowego i obrona przed wyprowadzaniem pieniędzy do rajów podatkowych.
W porządku obrad jest również nowelizacja ustawy wprowadzającą estoński CIT dla firm. Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
ZOBACZ: Premier zapowiedział “estoński CIT”. Rozwiązanie ma objąć 97 proc. spółek
Istotą “estońskiego CIT” jest przesunięcie czasu poboru podatku na moment wypłaty zysków z przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z nowego rodzaju opodatkowania, czy woli rozliczać się na starych zasadach.
Senat zajmie się też nowelizacją ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, która dostosowuje zapisy ws. aplikantów sędziowskich i prokuratorskich do wymogu posiadania przez sędziów wyłącznie polskiego obywatelstwa; a także ustawą o zawodzie farmaceuty, która zakłada m.in., farmaceuci będą mogli prowadzić konsultacje farmaceutyczne oraz przeglądy lekowe.
Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…
laf/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS