A A+ A++

Krzysztof Bronk – Watykan

Ks. Perini wypracował ten system w jednej z mediolańskich parafii, której przez 35 lat był proboszczem. Kiedy do niej przyszedł, na niedzielą Mszę przychodziło 60 starszych już osób. Z czasem w parafii powstało 150 małych grup, komórek. A na głównej niedzielnej Eucharystii, która trwała z reguły ponad dwie godziny kościół nie mógł pomieścić wiernych, bo przychodziło ich ok. 1,5 tysiąca.

Dziś międzynarodowe stowarzyszenie parafialnych komórek ewangelizacji prowadzi maltański kapłan Paolo Fenech, który pomaga w szerzeniu metody ks. Periniego w parafiach na wszystkich kontynentach.

„On zostawił nam koncepcję kapłana, proboszcza, który może odnowić wspólnotę chrześcijańską. Bo w parafii dzieje się zazwyczaj wiele różnych rzeczy, ale często brakuje w niej duszy, świadomości tego, czym jest. Ks. Perini przypominał nam często to, co mówił Paweł VI, że Kościół istnieje dla ewangelizacji. Kryzys tożsamości współczesnego Kościoła wynika właśnie z tego, że przestał on być Kościołem misyjnym. Ks. Perini przestrzegał nas często przed nadmiernym przygotowywaniem się do ewangelizacji, bo jak uczył Jan Paweł II ewangelizacja nie jest zadaniem dla specjalistów, lecz dla wszystkich. Dziel się ogniem Jezusa Chrystusa, który jest w tobie – mówił nam ks. Perini. Stawiał też wysokie wymagania kapłanom. Przypominał, że mamy być pasterzami, którzy gromadzą wspólnotę i zapewniają jej pożywienie – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Paolo Fenech. – Bardzo mu też zależało na adoracji. Kiedy w 1994 r. zaprosiłem go na Maltę, aby przeszczepił tam system komórek, on kazał mi najpierw zaprowadzić w parafii wieczystą adorację. To samo mówił też innym proboszczom. Jeśli chcecie zainicjować system komórek, nie zaczynajcie tego bez adoracji. Jeśli nie będzie adoracji Najświętszego Sakramentu, to wprowadzicie tylko jakąś metodę, nową strukturę, ale nie będzie w tym duszy. Bo duszą jest modlitwa, adoracja, Duch Święty.“

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Polska i Węgry na uprzywilejowanej pozycji”. Zakakująca analiza niemieckiej gazety
Następny artykułDowiedz się więcej na temat dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne