Na początku roku AMD zaprezentowało procesory APU Renoir z ulepszonymi układami graficznymi Radeon Graphics, opartymi na architekturze Vega. W międzyczasie Intel pracował nad zupełnie nową architekturą Xe, która w pierwszej kolejności trafiła do laptopów. We wrześniu zadebiutowały procesory Intel Tiger Lake, których zintegrowane układy graficzne Iris Xe Graphics są integralną częścią. Zapowiedzi były niemalże buńczuczne jak na zintegrowane iGPU. Moc obliczeniowa na poziomie 2,1 TFLOPS, nawet dwukrotnie wyższa wydajność w porównaniu do iGPU poprzedniej generacji (Iris Plus Graphics G7), do tego nawiązanie rywalizacji z najmocniejszymi układami Radeon Graphics, a także z dedykowaną kartą NVIDIA GeForce MX250. Sprawdzamy wydajność Intel Iris Xe Graphics w dwóch dostępnych wariantach i oceniamy czy faktycznie mamy do czynienia z nową jakością wśród zintegrowanych układów graficznych.
Autor: Damian Marusiak
Kilka miesięcy temu przygotowaliśmy bardzo ciekawy artykuł dotyczący porównania wydajności zintegrowanych układów graficznych AMD Radeon Graphics w porównaniu do Intel Iris Plus Graphics G7 (Intel Ice Lake) oraz dedykowanej karty graficznej NVIDIA GeForce MX350. Dzisiaj przedstawiamy kolejny rozdział tej opowieści, ale w bardziej rozbudowanej formie. Tym razem wszystkie oczy kierujemy na nowe zintegrowane układy graficzne Intel Iris Xe Graphics, które jako pierwsze wykorzystują architekturę Xe. Przyjrzymy się obu wariantom Iris Xe Graphics, wyposażonym w odpowiednio 80 oraz 96 bloków EU. W przyszłości architektura Xe zostanie rozszerzona na karty graficzne dla graczy oraz wydajne akceleratory do zastosowań profesjonalnych oraz do superkomputerów.
Intel Iris Xe Graphics jest częścią procesorów Tiger Lake. To także pierwszy rezultat prac nad architekturą Xe, która w najbliższych miesiącach pokażą swoją mocniejszą stronę na przykładzie kart graficznych Intel Xe-HPG.
Początkowo w teście miał się znaleźć wyłącznie najmocniejszy iGPU w postaci Intel Iris Xe Graphics z 96 EU. Ostatecznie test rozbudowałem także o drugi układ graficzny, by szerzej przedstawić różnice. Oczywiście w porównaniu nie zabrakło układów graficznych od AMD, które w ostatnich miesiącach testowałem. Pojawiły się zatem jednostki Radeon Graphics z 6, 7 oraz 8 blokami Compute Units. Na deser pozostawiłem dedykowaną kartę graficzną NVIDIA GeForce MX350, jako potencjalnie najmocniejszy układ z całej ferajny. Oba przetestowane laptopy (ASUS ZenBook 14 oraz Acer Swift 3) mają procesory Intel Tiger Lake – odpowiednio Intel Core i7-1165G7 oraz Intel Core i5-1135G7 o TDP wynoszącym 28 W. W trakcie testów parametr ten spada to wartości około 15 W. Nie znajdziemy tutaj zatem procesorów z ponad dwukrotnie podwyższonym TDP w stosunku do domyślnych ustawień.
Nie byłby to test z prawdziwego zdarzenia, gdyby nie doszło do konfrontacji Iris Xe Graphics z innymi układami iGPU. Dlatego w teście znajdą się także wyniki dwóch innych, zintegrowanych układów graficznych: Intel UHD Graphics 620 będący częścią procesora Intel Core i7-10510U oraz Intel Iris Plus Graphics G7 będący częścią procesora Intel Core i7-1065G7 (z pamięciami LPDDR4 3733 MHz). Testy przeprowadziłem w bardzo niecodziennej liście gier, będącej mieszanką starszych, ale nadal popularnych tytułów jak również nowszych gier, które są wymagające nawet dla nieporównywalnie mocniejszych kart graficznych. Oddamy się zarówno szalonej gonitwie za Bykołakami w Serious Samie HD, pościgamy się w DiRT: Rally 2.0, a nawet pojeździmy konno w Red Dead Redemption 2. Lista jest więc podobna jak przy pierwszym teście zintegrowanych układów graficznych, przy czym tutaj na dokładkę oferuję Serious Sam 4. Zupełnie nowa gra na nowej wersji silnika z API Vulkan.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS