A A+ A++

Od godziny 2:58 do godziny 8:30 trwała akcja ratowniczo-gaśnicza w Kobylanach, gdzie pożarowi uległ zabytkowy Dwór Sulimirskich. O pożarze informowaliśmy w artykule (kliknij). Głos zabrał Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu.

– Gdy strażacy przyjechali na miejsce część dachu opuszczonego dworku już płonęła. Udało się ugasić pożar i zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia i spaleniu całego budynku. Na szczęście nikogo w środku nie było i nikt nie ucierpiał – relacjonował bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie. – Na miejscu pracowało łącznie 8 zastępów PSP i OSP. 

Dwór w Kobylanach ma wielowiekową tradycję, obecny budynek powstał w XIX wieku na skutek przebudowy wykonanej przez ostatnich przedwojennych właścicieli – Sulimirskich. W czasach PRL obiekt znacjonalizowano, a teraz znów jest w rękach prywatnych.

W sobotę przed południem głos zabrał Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu:

– Pożar rozpoczął się zachodniej stronie budynku przy tylnym wejściu. W jego wyniku spaleniu i zawaleniu do wnętrza uległa więźba dachowa wraz z poszyciem a także drewniane stropy. Stolarka wewnętrzna została spalona całkowicie a zewnętrzna pozbawiona szyb i mocno nadpalona. Mury zewnętrzne stoją ale są nadpalone i zawilgocone w wyniku akcji gaśniczej. W praktycznie nienaruszonym stanie znajduje się murowana przybudówka od północno – zachodniej strony dworu. Ze względów bezpieczeństwa, bardziej szczegółowe oględziny obiektu będą dopiero możliwe po rozpoznaniu stanu jego konstrukcji przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

__________

Dwór Sulimirskich, który sięga kilku stuleci i związany jest ze znanymi rodami. Park z 300-letnimi dębami. Kilkusetletnie drzewa, będące pozostałością dawnego założenia dworskoparkowego są potwierdzeniem tego faktu. W 1935 r. Sulimirscy przystąpili do budowy drewnianego, wschodniego skrzydła dworu, o czym informuje data wyryta na belce w salonie. Parterowy dwór na planie prostokąta, fasadą orientowany, stanął na miejscu wcześniejszego budynku. Dostawiony został od pn.-zach. do istniejącego murowanego, piętrowego budynku, który powstał najprawdopodobniej na pocz. XX w. Od tej strony w naroże dworu włączono, najstarszą część z poddaszem mieszkalnym, bliżej nieokreślonego obiektu. Z tej części schody w holu prowadziły na poddasze, i stąd do wyższych kondygnacji murowanego skrzydła. powstał więc budynek tworzący plan litery „L” – z tarasem na styku skrzydła wschodniego i skrzydła północnego. W ramach „Odnowy wsi Kobylany” park przy dworze został zagospodarowany. Powstał plac zabaw dla dzieci, altanka, żwirowe alejki z ławeczkami. Zadbano także o zabytkowe drzewa a także zasadzono nowe rośliny.

red.
źródła: UG Chorkówka, PWKZ w Przemyślu
fot. Jakub Jastrzębski – Krosno112.pl
fot. Łukasz Dzik – WUOZ
fot. OSP KSRG Kobylany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGdzie w Podkarpackim buduje się najwięcej mieszkań? Pow. mielecki w ścisłej czołówce
Następny artykułZ okazji Dnia Pracownika Socjalnego