A A+ A++

W konferencji uczestniczył też wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig oraz dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska.

Od szpitala jednoimiennego do sieci placówek

Pierwsze zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 zostało potwierdzone w Małopolsce 9 marca 2020 r. Dziś łączna liczba zakażonych zbliża się do 90 tys.

Na początku pacjentów z COVID-19 obsługiwał szpital jednoimienny. Taką wiodącą placówką był Szpital Uniwersytecki, który deklarował dla pacjentów z COVID-19 maksymalnie ok. 430 łóżek. Jesienią system został rozbudowany w oparciu o szpitale w regionie. Początkowo ich liczba wynosiła ok. 30. Dziś łóżka „covidowe” są przygotowane w 51 szpitalach. System ten tworzą zarówno Szpital Uniwersytecki w Krakowie, szpitale wojewódzkie, powiatowe, resortowe, jak i tymczasowe.

System oparty na placówkach w całym regionie początkowo obejmował 461 łóżek na wszystkich poziomach zabezpieczenia. Został rozbudowany do poziomu około 3700 obecnie i zaplanowanych blisko 4200 łóżek do początku grudnia.

Możliwość poszerzania bazy łóżek „covidowych”, jak i odciążenia szpitali bazowych dają szpitale tymczasowe. Podzielono je na szpitale aktywne (już uruchomione lub uruchamiane niebawem, stanowiące bazę łącznie ok. 450 miejsc) i pozostające w gotowości. 

Szpitale tymczasowe aktywne I-rzutowe

  • Szpital tymczasowy w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie – został uruchomiony 26 października 2020 roku jako pierwszy w Polsce szpital tymczasowy. Aktualnie zakładamy funkcjonowanie tam 164 łóżek: 134 na poziomie II oraz 30 łóżek tzw. OIT-owych (respiratorowych o standardzie intensywnej terapii). 20 listopada przebywało tam 28 pacjentów (15 na intensywnej terapii). Szpitalem patronackim (prowadzącym) jest Szpital Uniwersytecki w Krakowie.
  • Szpital tymczasowy w 20 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Krynicy-Zdroju – uruchomiony 18 listopada 2020 roku i zapewniający 168 łóżek dla pacjentów poziomu II. Szpital będzie sukcesywnie przyjmował chorych. Z założenia ma stanowić wsparcie dla szpitali głównie z regionu nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego. Szpitalem patronackim (prowadzącym) jest SPZOZ Szpital im. dr. J. Dietla w Krynicy-Zdroju, zaś obiekt został przygotowany przez spółkę Tauron.

Szpital tymczasowy aktywny II-rzutowy:

  • Szpital tymczasowy w EXPO Kraków. W obiekcie zostanie przygotowanych 375 łóżek na poziomie II, w tym 20 respiratorowych. Szpitalem patronackim (prowadzącym) jest Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Otwarcie tego szpitala planowane jest na 1 grudnia 2020 roku. Na pierwszy tydzień grudnia przewidziane jest tzw. szkolenie stanowiskowe dla personelu, zaś 7 grudnia 2020 roku możliwe będzie przyjmowanie pacjentów. W pierwszej fazie po otwarciu dostępnych będzie 120 łóżek na poziomie II i 10 respiratorowych.

Szpital tymczasowy w EXPO Kraków Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta

Szpitale tymczasowe w gotowości:

  • II część EXPO Kraków
  • Szpital tymczasowy w Arenie Jaskółka Tarnów: mają tam zostać przygotowane 204 łóżka na poziomie II. Szpitalem patronackim (prowadzącym) jest Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarnowie. Spółką skarbu państwa, która przygotowuje ten obiekt, jest PKO BP. Prace mają zostać sfinalizowane według wstępnego planu z końcem grudnia. Decyzje dotyczące poziomu wykorzystania tego szpitala tymczasowego będą konsultowane z prezydentem Tarnowa i podejmowane na podstawie dalszej oceny sytuacji epidemicznej oraz bieżących potrzeb w regionie tarnowskim.
  • Szpital tymczasowy w budynku na terenie kompleksu Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie (skrzydło zajmowane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa: lokalizacja ta została wskazana jako efektywniejsze rozwiązanie niż początkowo zakładane wykorzystanie jako szpitala tymczasowego Tauron Areny Kraków. Analizy te są prowadzone nadal, jednakże na tym etapie jest to najbardziej prawdopodobny wariant. Obiekt zostałby przygotowany przez spółkę skarbu państwa (najpewniej Tauron). W skrzydle powstałoby 70 miejsc, zaś przygotowana infrastruktura po ustaniu epidemii mogłaby zostać przekazana na rzecz Szpitala im. S. Żeromskiego, który byłby szpitalem patronackim dla tego szpitala.
  • Szpital tymczasowy w budynku po Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Śniadeckich 10: rozpoczęte działania zostaną zatrzymane w fazie projektu, a będą kontynuowane zgodnie z przyjętymi założeniami przez spółkę Azoty w razie eskalacji pandemii. Budynek mógłby pomieścić ok. 100 łóżek dla pacjentów „covidowych”.

Szpital tymczasowy w EXPO KrakówSzpital tymczasowy w EXPO Kraków Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta

– Jeżeli sytuacja się ustabilizuje, nie jest wykluczone zwolnienie części szpitali z obowiązku leczenia chorych z COVID-19, a przeznaczenie ich potencjału jako tzw. białych szpitali dla leczenia chorych niezakażonych, a wymagających leczenia z innych powodów. Metoda „suwaka”, którą stosowaliśmy dotychczas, sprawdzi się też w przypadku zmniejszenia liczby chorych na COVID-19 – informuje Biuro Wojewody.

Pracownicy poszukiwani

W ramach prowadzonej rekrutacji do Szpitali dla Małopolski zgłosiło się dotychczas 519 osób. “Kompetencje okołomedyczne” reprezentuje ponad 270 osób, spośród których 44 to pielęgniarki, 22 – lekarze, 38 – ratownicy medyczni, 49 – ratownicy z KPP (kursem kwalifikowanej pierwszej pomocy).

Na podstawie skierowań wydawanych przez wojewodę małopolskiego do pracy w CUMRiK-u zgłosiło się dotychczas 75 osób, zaś do szpitala w Krynicy-Zdroju – 21 osób.

Poszerzenie bazy izolatoriów

Poszerza się także baza izolatoriów. Powstaną one nie tylko w Krakowie, ale także w kilku punktach w województwie. Dotychczas w Małopolsce działało jedno izolatorium – funkcję tę pełnił hotel WM System w Krakowie, dysponujący 319 pokojami (160 miejscami). Opiekę nad pacjentami sprawuje Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.

Od 9 listopada izolatorium działa również w Sanatorium Uzdrowiskowym MSWiA w Krynicy-Zdroju, gdzie zostały przygotowane 132 pokoje. Izolatorium zostało też przygotowane w pensjonacie „Moje Tatry” w Białym Dunajcu, z 20 pokojami. Funkcję tę będą również pełniły Best Western Premier Kraków Hotel i Best Western Efekt Express (310 pokoi) oraz Uzdrowisko – Rabka S.A. (79 pokoi).

– Tym samym lekarze oraz inspektorzy sanitarni otrzymują możliwość kierowania pacjentów do izolatoriów w kilku dodatkowych lokalizacjach, znajdujących się bliżej domów zakażonych osób – argumentuje Biuro Wojewody.

Testy antygenowe

Wojewoda Małopolski poinformował też, że przekaże 16 tysięcy testów antygenowych (wynik takiego testu jest znany już po kilkunastu minutach) na użytek zespołów ratownictwa medycznego. Blisko 4,4 tys. sztuk trafi do Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, dysponującego największą liczbą zespołów ratownictwa medycznego, ok. 1,7 tys. sztuk – do Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego, a ponad 1,5 tys. – do PSPR w Tarnowie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd grudnia w Szczytnie rusza tymczasowy szpital covidowy
Następny artykułNadal ograniczona działalność hoteli i gastronomii, sklepy w galeriach będą otwarte