Przedsiębiorca walczący ze skutkami COVID-19 otrzymał wsparcie z tarczy finansowej. Spełnił też warunki do jej umorzenia w wysokości 75 proc. I na tym jego radość może się skończyć. Umorzoną kwotą trzeba będzie bowiem podzielić się ze skarbówką.
Takie wnioski płyną z jednej z ostatnich interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0115-KDIT3.4011.434.2020.3.AWO). W analizowanej przez urzędników sprawie przedsiębiorca posiada status mikro. Otrzymał on subwencję w ramach tarczy finansowej, którą uruchomiono podczas pierwszej fali pandemii. Oczywiście była to pomoc na walkę ze skutkami koronawirusa. 25 proc. tej kwoty przedsiębiorca będzie musiał zwrócić, ale 75 proc. może być umorzone, po spełnieniu ustawowych warunków, m.in. utrzymaniu zatrudnienia.
CZYTAJ TEŻ: Darowizny laptopów i tabletów nadal z 0 proc. VAT
Pojawiła się więc wątpliwość przedsiębiorcy, czy ta umorzona kwota będzie musiała zostać opodatkowana. Okazuje się, że tak. Fiskus wątpliwości tu nie miał. Jakie były argumenty dyrektora KIS?
Argument 1: Do opodatkowania wszystkie dochody
Szef KIS przypomina, że opodatkowaniu PIT podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem m.in. tych z podatku ustawowo zwolnionych bądź tych, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
CZYTAJ TEŻ: Próbki i prezenty w świetle przepisów ustawy o podatku VAT
Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Za przychód z działalności uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Argument 2: Subwencja jest pożyczką
Wsparcie finansowe otrzymane w ramach tarczy finansowej określone jest jako subwencja. Subwencja ta podlega zwrotowi, przy czym w określonych przypadkach może zostać umorzona w części nieprzekraczającej 75 proc. Dla celów podatku dochodowego taka pomoc finansowa traktowana jest jak pożyczka.
Przypomnijmy zatem, że przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
CZYTAJ TEŻ: Kościński: Zmieniamy całą administrację finansową
Ze swej istoty umowa pożyczki nakłada na pożyczającego obowiązek zwrotu tej samej ilości pieniędzy. Zatem, z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych kwota pożyczki jest świadczeniem zwrotnym; jak wynika z powyższej definicji powinna zostać zwrócona przez pożyczkobiorcę. Konsekwentnie na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymanie pożyczki i jej spłata na warunkach przewidzianych w umowie są obojętne (neutralne) podatkowo z uwagi na zwrotny charakter środków pożyczki.
Dyrektor KIS potwierdził, że otrzymana przez przedsiębiorcę subwencja z tarczy finansowej jest pożyczką. Jej wypłata jest neutralna podatkowo, co powoduje, że nie generuje ona przychodu opodatkowanego PIT.
Argument 3: Jest umorzenie, jest przysporzenie
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych generalnie wiąże powstanie obowiązku podatkowego, tj. powstanie przychodu … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS