A A+ A++

– Nie czuję się bezpiecznie, kiedy przechodząc obok Teatru Bagatela, widzę billboardy albo banery przedstawiające rozczłonkowane zwłoki. Nie czuję się swobodnie w miejscu, które jest moim domem, kiedy muszę odwracać wzrok, idąc obok Szpitala im. Narutowicza – mówiła podczas środowej sesji rady miasta Ewa Owerczuk, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej w sprawie przepisów dotyczących eksponowania drastycznych treści w przestrzeni publicznej.

Kara grzywny za drastyczne treści

Pod obywatelskim projektem podpisało się ponad 500 osób, a w inicjatywę włączyły się działaczki Partii Razem, w tym posłanka Daria Gosek-Popiołek. Jak podkreślały, chodzi o usunięcie z przestrzeni Krakowa głównie takich banerów, które prezentują drastyczne treści, wywołujące negatywne emocje, zwłaszcza u dzieci. Osoby łamiące zakaz podlegają karze grzywny na zasadach określonych w kodeksie wykroczeń.

– Te billboardy nie mają nic wspólnego z rzetelnymi informacjami na temat aborcji. Są kłamstwem, sieją strach i mają za zadanie terroryzować matki, ojców, dzieci, lekarzy. Narażają wrażliwe osoby na traumę, stresują kobiety w ciąży i po trudnych przeżyciach związanych z porodem czy poronieniem, Rada Miasta Krakowa powinna jasno opowiedzieć się po stronie kobiet, szczególnie teraz – podkreślała na sesji Owerczuk.

Co zrobi wojewoda?

Negatywne opinie do projektu wydali miejska Komisja Praworządności oraz prezydent Krakowa, który wskazał, że ustanowienie takich przepisów porządkowych jest zbyt daleko idące, a drastyczne obrazy są najczęściej eksponowane przy okazji zgromadzeń publicznych, co do których prezydent miasta ma ograniczone możliwości ingerencji.

Zarówno prezydent, jak i radni na sesji podkreślali, że istnieje duże ryzyko, że uchwała zostanie uchylona przez wojewodę lub wojewódzki sąd administracyjny.

Radny Łukasz Wantuch z klubu Przyjazny Kraków apelował, by mimo to przyjąć uchwałę, a jej ocenę prawną pozostawić wojewodzie.  – Trzeba zagłosować nie rozumem, lecz sercem – mówił. 

Ostatecznie za przyjęciem uchwały opowiedziało się 25 radnych, przeciw było 15. Klub radnych PiS złożył wotum separatum.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCyfrowy Urząd – nowoczesne e-usługi dla klientów Gminy Działdowo
Następny artykułMarta Lempart: Policja wyciągała ludzi z tłumu i gazowała. Ten rząd negocjuje gazem