A A+ A++

Podpisana już przez prezydenta (ale wciąż nieopublikowana) nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 1842) przywróciła możliwość udzielania bez przetargu zamówień niezbędnych do walki z koronawirusem. Do art. 6a, który przewiduje to wyłączenie, dodano ust. 2 nakazujący publikowanie informacji o tych zakupach. Chodzi o zwiększenie przejrzystości. Skoro nie ma jawnych przetargów, to informacje o wydanych pieniądzach mają być publikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych wraz ze wskazaniem firmy, z którą zawarto umowę, oraz ceny, jaką zapłacono.

Problem w tym, że nie do końca wiadomo, jak publikować te informacje. BZP nie przewiduje bowiem na to specjalnych ogłoszeń. Z tym udało się jeszcze uporać – Urząd Zamówień Publicznych wydał komunikat, w którym zaleca wybór trybu ogłoszenia nieobowiązkowego. Ogłoszenia obowiązkowe przeznaczone są bowiem dla zamówień realizowanych na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych i ich publikowanie wymaga wskazania choćby trybu udzielenia zamówienia. Informacje o zakupach przeznaczanych na zapobieganie COVID-19 będą więc publikowane. Inną sprawą jest natomiast to, czy ktoś do nich dotrze.

– Obecne kryteria BZP nie pozwalają na szybkie wyszukanie tych ogłoszeń, więc obawiam się, że niestety znikną one wśród wielu innych – zauważa Artur Wawryło, ekspert prowadzący Kancelarię Zamówień Publicznych. Rocznie w BZP publikuje się setki tysięcy różnych ogłoszeń.

Trudno znaleźć

Odpowiedzi na pytania zadane przez DGP potwierdzają te obawy. Jak tłumaczy UZP, kształt i funkcjonalności BZP wynikają z przepisów ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1843 ze zm.) i rozporządzenia w sprawie wzorów ogłoszeń zamieszczanych w biuletynie (Dz.U. z 2016 r. poz. 1127). Te zaś nie przewidziały publikowania informacji o zamówieniach antycovidowych.

zobacz także:

– W obecnym kształcie BZP nie daje możliwości automatycznego znalezienia ogłoszeń poprzez ograniczenie zakresu wyszukiwania do ogłoszeń nieobowiązkowych, w których wskazano konkretną podstawę prawną niestosowania przepisów o zamówieniach, a z takimi ogłoszeniami mamy tu do czynienia. Nie ma też możliwości automatycznego uzyskania zagregowanych danych z wyszukanej grupy ogłoszeń – wyjaśnia Michał Trybusz, rzecznik prasowy UZP. Dodaje, że w ramach budowy platformy e-Zamówienia zmieniony zostanie również BZP. Nowy ma posiadać rozbudowany mo … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAkcja „Szkoła do hymnu” w Turowie i Kąkolewnicy
Następny artykułNowy festiwal w Chatce Żaka. Dla młodych artystów. Odbędzie się w sieci