Kto w Jaśle pomaga bezdomnym
17 listopada 2020 | Dział: Wiadomości | Region: Miasto Jasło
Zbliża się okres, kiedy na dworze będą panowały trudne warunki. Niższe temperatury za oknem będą stanowić duże niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia osób bezdomnych oraz nieporadnych życiowo. Przebywanie w takich warunkach będzie stwarzało realne zagrożenie dla życia i zdrowia bezdomnych.
Czy i jakie działania w zakresie pomocy osobom bezdomnym podejmuje Urząd Miasta w Jaśle, MOPS oraz Polcja?
Co dwa lata odbywa się „Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych”. Czy i jakie dzoałania podejmuje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej znając skalę bezdomności w Polsce.
Czy Miasto Jasło podejmuje działania podejmuje Miasto Jasło w zakresie rozwiązania problemu bezdomności? Jaka jest strategia rozwiązania tego problemu społecznego?
podkomisarz Piotr Wojtunik – rzecznik prasowy KPP Jasło
Co w sprawie bezdomności mówi jasielska Policja
– Policjanci w okresie jesienno-zimowym nasilają działania związane z ochroną bezdomnych. W tym obszarze współpracują z wieloma podmiotami i instytucjami z terenu jasielszczyzny, które w ramach swoich kompetencji także oferują pomoc i wsparcie osobom bezdomnym, samotnym i nieporadnym życiowo.
Policjanci przede wszystkim sprawdzają miejsca na terenie Jasła, gdzie najczęściej przebywają osoby bezdomne. Informują takie osoby o możliwości spędzenia jesienno-zimowych miesięcy w schronisku, gdzie mogą otrzymać nie tylko schronienie, ale też ciepłą odzież oraz posiłek. Podczas codziennych służb przede wszystkim sprawdzają, jak takie osoby się czują i oferują pomoc niejednokrotnie przewożąc je do schroniska.
Aktualna liczba osób bezdomnych na terenie jasielszczyzny to 33 osoby, z czego znaczna większość przebywa w schronisku. W trosce o bezdomnych, policjanci szczególnie z referatu patrolowo – interwencyjnego oraz dzielnicowi współpracując ze Strażą Miejską, regularnie kontrolują takie miejsca jak opuszczone budynki, garaże, skwery, wiaty śmietnikowe, wały przeciwpowodziowe, altany czy ogródki działkowe. Mundurowi kontrolują również dworce PKS
i PKP oraz klatki schodowe i piwnice w blokach.
Policjanci każdego roku w okresie jesienno-zimowym uczestniczą również w spotkaniu organizowanym z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaśle, które ma charakter zebrania „zespołu zadaniowego ds. bezdomności”, skupiającego przedstawicieli kilkunastu instytucji i podmiotów niosących pomoc bezdomnym. W ramach tej inicjatywy wypracowywane są wspólnie kierunki działania i procedury postępowania z bezdomnymi w okresie chłodów.
Jednym z kluczowych elementów działalności prewencyjnej Policji jest także uświadamianie społeczeństwa za pomocą komunikatów prasowych, na temat funkcjonowania osób bezdomnych w społeczeństwie. Publikacje prasowe zawierają przede wszystkim apel, by reagować, powiadamiać odpowiednie służby i nie pozostawać obojętnym na los drugiego człowieka, który potrzebuje pomocy – poinformował nas podkom. Piotr Wojtunik z jasielskiej policji.
Agata Koba – rzecznik prasowy Urzędu Miasta Jasła
Co w sprawie pomocy bezdomnym robi Miasto Jasło
Burmistrz Miasta wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Jaśle i Strażą Miejskąw Jaśle, a także w ścisłej współpracy z Polskim Czerwonym KrzyżemOddział Rejonowy w Jaśle oraz Caritas Jasło prowadzą działania mające na celu pomoc osobom bezdomnym w naszym mieście.Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej udzielana jest pomoc w postaci schronienia w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn Rzeszowskiego Towarzystwa im. Pomocy św. Brata Alberta w Jaśle,jak również wSchronisku dla Bezdomnych Kobiet w Racławówce. Miasto Jasło podpisało stosowne porozumienia. W okresie od października do kwietnia bezdomni mężczyźni mogą także korzystać z pobytu w ogrzewalni prowadzonej przez Rzeszowskie Towarzystwo im. Pomocy św. Brata Alberta w Jaśle w Schronisku przy ul. Konopnickiej 86.Natomiast wzwiązku z ogłoszoną pandemią koronowirusa SARS-COV-2 osoby bezdomne, które nie przebywają w Schronisku w Jaślekierowane są na okres odbycia kwarantanny do Schroniska dla Bezdomnych w Dębicy.Ponadtoosobom bezdomnym (na podstawie decyzji administracyjnej)udzielna jest pomoc wpostaci jednego gorącego posiłku w stołówce Caritas. Posiłki wydawane są w dni robocze od poniedziałku do piątku. Z kolei wsparcie w postaci używanej odzieży osoby tego potrzebujące mogą otrzymać w PCK Odział Rejonowy w Jaśle. Osoby bezdomne po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, spełnieniu kryteriów określonych w ustawie opomocy społecznej obejmowane są pomocą również w postaci świadczeń pieniężnych tj. zasiłek okresowy, celowy lubstały.Zgodnie ze swoimi kompetencjami pracownicy socjalniudzielają osobom bezdomnym informacji dot. możliwości ubiegania się o pomoc zgodnie z ustawą o pomocy społecznej oraz o miejscach, w których osoby bezdomne mogą skorzystać z poradnictwa specjalistycznego.Warto zaznaczyć, że na terenie Miasta Jasła wyznaczono Gminnego Koordynatora ds. Bezdomności, który pozostaje we współpracy z pracownikami Schroniskadla
Bezdomnych Mężczyzn w Jaśle, służbami oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz osób bezdomnych monitorując ich sytuację.Aktualnie, w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn przebywa 23 osoby, natomiast w przestrzeni publicznej około 10 osób (gromadzą się one w okolicach śmietników, altan, skwerów, wałów, pustostanów, garaży znajdujących się na terenie Miasta Jasła). W działania dot. problemu bezdomności włącza się również Straż Miejska w Jaśle, któraregularnie przeprowadza kontrolę pustostanów oraz miejsc, gdzie przebywają osoby bezdomne, a takżeinne osoby, którym należy udzielić pomocy.W przypadku osóbbezdomnych, których stan zagraża życiu,straż przekazujeinformacjędo odpowiednich placóweki wzywa pomoc medyczną. Już na27 października br. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Jaśle, zaplanowane zostało spotkaniedotyczące określenia procedur postępowania z osobami bezdomnymi w okresie chłodów oraz koordynowania działań w tym zakresie. Spotkanie odbywa się co roku i ma na celu skoordynowanie działań względem osób bezdomnych przed okresem niskich temperatur. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele: Szpitala Specjalistycznego, Komendy Powiatowej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Urzędu Miasta w Jaśle, Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Straży Miejskiej, Straży Ochrony Kolei, Ośrodka Interwencji Kryzysowej,jak również Polskiego Czerwonego Krzyża – poinformowała nas Agata Koba, rzecznik prasowy Miasta Jasła.
Dorota Lignar – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaśle
Co w sprawie pomocy bezdommnym robi MOPS Jasło
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle w oparciu o zapisy ustawy o pomocy spolecznej przyznaje osobom bezdomnym świadczenia w formie niepieniężnej, tj. pomoc w postaci jednego gorącego posiłku wydawanego w dni robocze w stołówce Caritas, jak również w postaci udzielenia schronienia w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn Rzeszowskiego Towarzystwas im. Pomocy św.Brata Alberta.
Na podstawie porozumienia zawartego przez Miasto Jasło bezdomne kobietu mogą otrzymać pomoc w postaci schronienia w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet w Racławówce. Osoby bezdomne obejmowane są także pomocą w postaci świadczeń pieniężnych, tj. zasiłek okresowy, celowy, stały. Ww. świdaczenia udzielane są na podstawie decyzji admninistracyjnej, po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego.
W okresie od października do kwietnia bezdomni mężczyźni mogą korzystać z pobytu w Ogrzewalni prowadzonej przez Rzeszowskie Towarzystwo im. św. Brata Alberta w Jaśle przy Konopnickiej 86.
Udzielenie pomocy w ww.formie nie wymaga przeprowadzenia wywiadu środowiskowego oraz wydania decycji administracyjnej.
Ośrodek celem udzielenia pomocy osobom bezdomnym w szczególności przebywającym w przestrzeni publicznej współpracuje z organizacjami pozarządowymi, Policją oraz Strażą Miejską.
W dniu 27.10.2020 roku w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaśle odbyło się spotkanie dotyczące postępowania z osobami bezdomnymi w okresie chłodów oraz koordynowania działań na rzecz tych osób.
Z danych będących w posiadaniu Ośrodka wynika, że obecnie w Schroniksu Rzeszowskiego Towarzystwa im. św. Brata Alberta w Jaśle przy ulicy Konopnickiej 86 w Jaśle przebywają 23 osoby,natomiast w przestrzeni publicznej około 10 osób. Osoby bezdomne przebywające w przestrzeni publicznej gromadzą się w okolicach śmietników, altan, skwerów, wałów, pustostanów, garaży znajdujących się na terenie Miasta Jasła, przebywają także na Placu Barłomieja i płycie rynku. Koordynator ds. bezdomności zatrudniony w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Jaśle jak również pracownicy socjalni w przypadku wystąpienia takiej konieczności kontaktują się z bezdomnymi w ww. miejscach.
W 2019 roku oosbom bezdomnym udzielono na podstawie decyzji administracyjnych następujących form pomocy :
– udzielono schronienia – 34 osoby,
– przyznanie jednego gorącego posiłku dzienie w stolówce Caritas – 29 osobom,
– przyznanie pomocy finansowej – 27 osobom
Ponadto w 2020 roku w związku z Zarządzeniem Nr V/46/2020 Burmistrza Miasta Jasła z dnia 16 kwietnia 2020 roku w sprawie określenia sczególnych form udzielania pomocy dla lokalnej spoełczności związanych z zapobieganiem, przewciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w Mieście Jaśle pomoc w postaci schronienia ze względu na konieczność odbycia kwarantanny została udzielona w Schronisku dla Bezdomnym w Dębicy 5 osobom.
Zgodnie z posiadamymi kompetencjami pracownicy socjalni udzielają osobom bezdomnym informacji dot. możliwości ubiegania się o pomoczgodnie z ustawą o pomocy społecznej oraz o miejscach, w których osoby bezdomne moga skorzystać z poradnictwa specjalistycznego – podała nam Dorota Lignar, dyrektor MOPS w Jaśle.
Red.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS