A A+ A++

Wykorzystanie energii słonecznej stało się w Polsce niezwykle popularne. Instalacje fotowoltaiczne to sposób na zmniejszenie opłat za prąd i niezależność energetyczną od zewnętrznych dostawców.

Instalacja fotowoltaiczna – koszty inwestycji

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego może sięgnąć 25 000 zł. Wliczamy w to elementy instalacji oraz jej montaż. Suma wydaje się ogromna, jednak przy 25- letniej gwarancji na panele, dofinansowaniom i perspektywie oszczędności na rachunkach za prąd jest to dobra inwestycja, która się zwróci. Pamiętajmy, że wybierając firmę świadczącą usługi audytu i montażu instalacji fotowoltaicznej, musimy wziąć pod uwagę doświadczenie i opinie klientów. Takim miejscem jest wielkopolskie SunErgo.

Projekt fotowoltaiki dla domu

Planowanie kosztów, jakie poniesiemy chcąc zainwestować w fotowoltaikę wymaga przygotowania odpowiedniego projektu. Musimy dokładnie określić parametry rocznego zużycia prądu w naszym domu, w celu dopasowania właściwej ilości paneli, warunków do ich zamontowania i nasłonecznienia. Warto skorzystać z pomocy specjalistów zajmujących się doradztwem, audytem energetycznym i montażem instalacji fotowoltaicznych.

Jaki rodzaj instalacji wybrać i gdzie zamontować panele?

Powinniśmy wziąć pod uwagę to, czy nasza domowa instalacja będzie podłączona do publicznej sieci elektroenergetycznej (on-grid), czy też nie (off-grid). Instalacja on-grid pozwala na wysyłanie nadwyżek prądu do sieci, z której potem możemy je pobierać. Jeśli chcemy być całkowicie niezależni od dostawców energii elektrycznej, podłączamy system off- grid, dla którego niezbędne są akumulatory magazynujące prąd bezpośrednio dostarczany do odbiorników w naszym domu.

Panele fotowoltaiczne można zamontować na dachu, lub gruncie. To z audytu wyniknie, która powierzchnia będzie odpowiednia. Najbardziej powszechnym wyborem są dachy, których konstrukcja w większości przypadków spełnia warunki do optymalnej pracy paneli.

Jak dobrać moc i wielkość instalacji do Twojego domu?

Dobranie mocy instalacji fotowoltaicznej wymaga przeprowadzenia wspomnianego audytu, dzięki któremu jesteśmy w stanie przewidzieć, jak duże jest nasze roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Fotowoltaika kalkulator – pomoże nam obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej odpowiedniej dla naszego domu.

Dofinansowania sposobem na oszczędność!

Duże znaczenie w projektowaniu instalacji ma skorzystanie z któregoś z programów dofinansowujących fotowoltaikę, dzięki którym koszty naszej inwestycji mogą zwrócić się w krótkim czasie. Między innymi program Mój Prąd oferuje właścicielom domów jednorodzinnych możliwość złożenia wniosku o bezzwrotną dotację zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Większą oszczędność przyniesie połączenie dotacji z Ulgą termomodernizacyjną, która polega na odliczeniu od rocznego zeznania podatkowego wydatków na inwestycję termomodernizacyjną.

Warto wspomnieć, że dofinansowania przysługują również firmom. Dzięki nowelizacji ustawy OZE wprowadzono Pakiet Prosumencki i od tej pory przedsiębiorcy małych i średnich firm podobnie jak osoby fizyczne, mogą skorzystać z systemu opustów (net-metering) i produkować energię na własne potrzeby. To powoduje, że firmy mają możliwość oddawania nadwyżek wygenerowanego prądu i pobierać energię elektryczną w momencie, gdy instalacja nie wytwarza jego wystarczającej ilości.

Pokój dziecięcy dla chłopca – inspiracje

Prawie każde dziecko marzy o tym, żeby jego pokój był wyjątkowy. Dotyczy to także chłopców. Jak stworzyć ciekawe pomieszczenie?…

Przytulne mieszkanie z Bolove

Dekorowanie mieszkania, zwłaszcza małego wydaje się być przytłaczające, do momentu, gdy nie znajdziesz pomocnych wskazówek i nie…

Generator pary – najważniejsze parametry

Na co zwrócić uwagę przy zakupie generatora pary aby decyzja była jak najbardziej trafna? Jeśli to nie cena jest dla Ciebie…

Dlaczego warto postawić na rolety podtynkowe?

Potężne i grube rolety zasuwane na drzwiach i oknach do tej pory kojarzyły się nam głównie z zabezpieczeniami sklepowych witryn…

Czy rośliny we wnętrzu są nam potrzebne?

Plusy i minusy ogrodów we wnętrzach. Rośliny we wnętrzach nieustannie zyskują na popularności. Zieleń coraz częściej możemy…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKontrola składnicy i strajk kobiet – wizyta Moniki Falej w Ełku
Następny artykuł“Kolejny bat”. Waszczykowski: Tu nie chodzi o pieniądze, nie chodzi o praworządność