A A+ A++

Jesteście ciekawi, jakie niezwykłe historie o swoim mieście są w stanie stworzyć tutejsi autorzy? Jeśli tak, warto posłuchać ich propozycji, stworzonych na potrzeby niedawnego festiwalu literackiego.

Zobacz także: W Olsztynie drzemie potencjał kulturowy [VIDEO] W miniony weekend w Olsztynie odbył się festiwal Miasto Opowieści. MOK do udziału w wydarzeniu zaprosił pisarzy związanych z Olsztynem. Były miejskie legendy,…
Zobacz także: Olsztyn niezwykłych historii Olsztyn niezwykłych historii Choć mieszkamy w jednym mieście, każdy z nas inaczej postrzega stolicę Warmii i Mazur. Nie brakuje również niesamowitych opowieści, które wiązane są z…

“Miasto opowieści” to festiwal, który pod koniec października odbył się w Zajezdni Trolejbusowej przy ul. Knosały w Olsztynie. Nie zabrakło pracy z tekstem, czytania performatywnego oraz odkrywania naszego miasta w oryginalny sposób.

To odkrywanie było niezwykłą propozycją, bowiem specjalnie dla uczestników wydarzenia czterech pisarzy ze stolicy Warmii i Mazur stworzyło na nowo literacki obraz Olsztyna.

Zygmunt Miłoszewski, Kazimierz Brakoniecki, Marcin Cielecki i Włodzimierz Kowalewski utkali ten inny, odświeżony, oryginalny wizerunek stolicy Warmii i Mazur ze współczesnych mitów miejskich. Efekty prób stworzenia nowych literackich mitologii naszego miasta można wysłuchać w kanale YouTube Miejskiego Ośrodka Kultury. To doskonała propozycja szczególnie teraz, gdy dostęp do bibliotek jest niemożliwy.

Każdy z audiobooków trwa od nieco ponad dwudziestu minut do nawet ponad godziny. Teksty czytają aktorzy: Małgorzata Rydzyńska i Grzegorz Gromek.
— “Między murem a murem” (Włodzimierz Kowalewski) to opowieść o losach mieszkania olsztyńskiej malarki Friedy Strohmberg przy dzisiejszej ul. Warmińskiej;
— “Miasto wisielców” (Marcin Cielecki) jest zapętloną historią Kortowa i legendą domu zatrzymanego w czasie, przy al. Warszawskiej 107, zwanego “willą wisielców”;
— “Surowy korzeń” (Zygmunt Miłoszewski) – to opowieść o seksie i mieście, nad którym góruje Centaurus i Warmia Towers, gdzie surowy korzeń dopomina się swoich praw;
— “Skanda-Pieczewo” (Kazimierz Brakoniecki) to mroczne opowieści miejskie i bolesne opowieści rodzinne. Historia jako niezagojona rana.

Audiobooki z festiwalu “Miasto opowieści” dostępne są >>> TUTAJ.

Źródło: UM Olsztyna

***

Dołącz do nas!

“Maseczka to znak solidarności”. To nasza kampania społeczna związana z koronawirusem. Zachęcamy wszystkich do wysyłania zdjęć w maseczkach! Będziemy je publikować na gazetaolsztynska.pl i w Gazecie Olsztyńskiej. Nie dajmy się zarazie. Żyjmy normalnie, ale “z dystansem”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTen tytuł domaga się własnego kartonu, czyli siła humoru w chwilach powagi
Następny artykułPomoc dla rodziny Pawła Rosińskiego