A A+ A++

Zima to dla górali bardzo ważny okres w roku. Choć szczyt sezonu trwa krótko – od Bożego Narodzenia do końca ferii zimowych, w tym czasie górskie ośrodki przeżywają prawdziwy najazd turystów. Jak będzie w tym roku?

Według informacji RMF FM, rząd da zielone światło ośrodkom narciarskim, gdy liczba zachorowań na koronawirusa w kraju spadnie poniżej 10 tys. dziennie.

– Zbliża się zima i procedury bezpieczeństwa na stacjach narciarskich będą jedną z fundamentalnych rzeczy dla Polaków. Na stoku mamy zachowany wielometrowy dystans społeczny, a z maseczkami to powinno być tym bardziej bezpieczne – mówił w programie “Money. To się liczy” Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. – Dlatego pracujemy nad tym, aby powoli zbliżać się do sezonu zimowego. Mamy nadzieję, że za 2-3 tygodnie będą gotowe projekty procedur bezpieczeństwa dla stacji narciarskich – zapowiedział.

Wielu górali liczy na miesiące zimowe, ponieważ sezon letni ruszył porządnie dopiero w połowie wakacji. Tymczasem rezerwacji na najpopularniejszy termin w roku – czyli okres świąteczno-noworoczny jest na razie niewiele.

Wpływ na to mają z pewnością ograniczenia działalności hotelarskiej, które obowiązują do 29 listopada. Wiele osób czeka na dalsze decyzje rządu.

Przypominamy, że hotele i obiekty hotelarskie (czyli wszystkie obiekty noclegowe, np. pensjonaty, schroniska, domy wycieczkowe, ale także domki i apartamenty) są dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, sportowców w czasie zgrupowań, a także osób, które wykonują zawód medyczny – w związku z tzw. “Hotelem dla medyka” oraz pacjentów i ich opiekunów, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej.

Nasi południowi sąsiedzi myślą o wprowadzeniu bezpłatnych testów antygenowych dla wszystkich gości tamtejszych ośrodków narciarskich.

– Od kilku miesięcy przygotowujemy się do początku zimy nie tylko pod względem technologicznym, ale również profilaktycznym. Oprócz montażu naklejek antybakteryjnych, nowego sprzętu do dezynfekcji czy przygotowania specjalnych korytarzy przed kolejkami i wyciągami, jesteśmy również gotowi do udziału w bezpłatnych badaniach antygenowych. Wymaga to jednak ścisłej współpracy w regionie, gdyż turysta w Tatrach zawsze korzysta z kilku usług – kolejek linowych, hoteli, restauracji czy innych – powiedział Dušan Slavkovský, dyrektor ośrodków narciarskich w Tatrach Wysokich, cytowany przez portal Wasza Turystyka.

Przypomnijmy, że od 16 listopada osoby, które wjeżdżają na terytorium Słowacji z Polski lub z większości innych krajów UE, muszą posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19 (nie starsze niż 72 h) lub podlegają obowiązkowi odbycia kwarantanny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSytuacja epidemiologiczna w powiecie kłodzkim. Wtorek, 17 listopada
Następny artykułJuniorzy starsi Neptuna liderem tabeli klasy okręgowej