A A+ A++

Wieku 100 lat odszedł Witold Sadowy. Aktor, recenzent, znawca kina i teatru. O śmierci poinformował branżowy serwis Film Polski.

dlmsqwt

Informacja o śmierci Witolda Sadowego pojawiła się w niedzielę po południu na Facebooku Filmu Polskiego. Aktor i dziennikarz zajmujący się od kilkudziesięciu lat kulturą odszedł w Domu Aktora w Skolimowie.

“15 listopada w Domu Aktora w Skolimowie zmarł w wieku 100 lat aktor Witold Sadowy. W swojej karierze zagrał kilkanaście epizodów filmowych, debiutował na planie “Zakazanych piosenek”. Znany był przede wszystkim jako kronikarz życia teatralnego, od roku 1985 nieprzerwanie publikował wspomnienia o kolejnych odchodzących aktorach” – czytamy na FB Filmu Polskiego.

Mało brakowało, a Witold Sadowy byłby zupełnie kimś innym. Urodził się 7 stycznia 1920 r. w Warszawie, ale krótko po porodzie lekarze prawie pomylili dzieci. Jego mama od razu zauważyła, że przyniesiono jej innego noworodka. – To nie jest moje dziecko! Mój syn ma myszkę (znamię – przyp. red.) na lewej ręce – krzyczała wówczas pani Józefa.

Jako dziecko miał okazję poznać marszałka Józefa Piłsudskiego. Wspólnie oglądali przedstawienie “Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami”. To było jedno z najważniejszych wydarzeń w jego życiu. Dostał od niego nawet czekoladkę. – Przez cały tydzień nie mówiłem o niczym innym, tylko o tym wydarzeniu. Głównie chwaliłem się kolegom na podwórkupodwórku z czekoladek, jakie dostałem – wspomniał.

dlmsqwt

Miał też okazję poznać rodzinę Radziwiłłów. Podczas jednego ze spotkań polubili go tak bardzo, że zaproponowali jego mamie, że mogliby go adoptować. Kobieta nie zgodziła się na to.

W czasie wojny przebywał poza Warszawą. Jego ojciec i brat uczestniczyli w powstaniu warszawskim. Niestety, zginęli.

Sadowy grał w szkolnych przedstawieniach, ale na poważnie jako aktor zadebiutował pod sam koniec II wojny światowej – wystąpił w sztuce “Burmistrz Stylmondu” w teatrze na warszawskiej Pradze. Jego talent został zauważony przez producentów filmu “Zakazane piosenki”, w którym zagrał rok później. Brał też udział w pierwszej powojennej inscenizacji “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w 1946 r.

dlmsqwt

W ciągu swojej kariery aktorskiej występował głównie na deskach warszawskich teatrów. Zagrał łącznie w 9 filmach i serialach. Po raz ostatni wystąpił na scenie w 1988 r. w spektaklu “Gałązka romantyzmu”. – Tego dnia nie czułem się najlepiej, rozbierała mnie grypa. Wychodząc z teatru, jak zawsze powiesiłem strój na wieszaku i pożegnałem się z garderobianą. Następnego dnia z samego rana telefon: “Twój teatr płonie!”. Ten pożar zakończył moją działalność aktorską – opowiadał w rozmowie z “Gazetą Wyborczą”.

Jako publicysta zaczął działać krótko przed emeryturą. Jego felietony przez wiele lat ukazywały się m.in. w “Życiu Warszawy”, “Życiu Codziennym”, “Słowie”, “Expressie Wieczornym”, nowojorskim “Nowym Dzienniku”, “Gazecie Wyborczej” i “Życiu na gorąco”.

Sadowy przez 35 lat pisał wspomnienia o zmarłych aktorach. Na swoim koncie ma kilka książek – opisywał w nich teatr od kulis. Pod koniec 2018 r. zaczął promować książkę “Jedyne, co mi zostało, to pamięć”. To był dziennik z wizyt w teatrach przeplatany komentarzami na temat życia politycznego i kulturalnego Warszawy. Z okazji 100. urodzin ukazało się “Przekraczam setkę. Zapis wspomnień 2018-2019”.

W uznaniu jego zasług Związek Artystów Scen Polskich nadał mu tytuł członka zasłużonego. W 2012 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej.

dlmsqwt

Z okazji setnych urodzin Witolda Sadowego TVP Kultura pokusiła się o reportaż na temat znanego aktora. Wybitny artysta opowiedział o swojej karierze, a także o życiu prywatnym. Przy okazji dokonał coming outu.

– Nie ożeniłem się, nie miałem dzieci i tego właściwie żałuję. Urodziłem się inny. Jestem gejem. Teraz powiedziałem wszystko jak na spowiedzi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW nocy drewniany dom, przed południem drewniana wiata. Ogień ich nie oszczędził
Następny artykułTomasz Lella: Nie wolno zalewać miasta betonem [ROZMOWA]